Іран поставив сотні балістичних ракет малої дальності в РФ - ISW
Офіційні особи США і Європи повідомили, що Іран поставив сотні балістичних ракет малої дальності в РФ для підтримки вторгнення в Україну, повідомляє американський Інститут вивчення війни у зведенні за 6 вересня.
"Іран і Росія раніше підписали контракт у грудні 2023 року на постачання іранських балістичних ракет малої дальності Ababil і балістичних ракет малої дальності Fateh-360 у Росію. Однак незрозуміло, які саме ракети включено до нещодавно поставленої партії в Росію. Агентство Reuters повідомило 7 липня, що Іран розширив принаймні два своїх оборонних промислових об'єкти за межами Тегерана з серпня і жовтня 2023 року для підтримки виробництва безпілотників і ракет, деякі з яких призначені для Росії", - йдеться в повідомленні.
Аналітики вважають, що РФ, імовірно, використовуватиме надані Іраном балістичні ракети для ураження української енергетичної, військової та цивільної інфраструктури впродовж майбутньої осені та зими, щоб ще більше дестабілізувати українське суспільство та зруйнувати оборонно-промислову базу України.
Передання іранських балістичних ракет є частиною поглиблення стратегічного партнерства між Іраном і РФ, зазначають в ISW. "Іран прагне отримати економічну і військову вигоду від свого партнерства з Росією, яке розширюється... Іран також намагався закупити російські винищувачі Су-35... Придбання Су-35 може дозволити Ірану легше і незалежно нарощувати повітряну міць, з огляду на те, що нинішній іранський повітряний флот застарів і погано обслуговується. Іранські лідери також шукали підтримки Росії в модернізації своїх кіберможливостей і ракетно-космічних програм у рамках військового співробітництва, що розширюється. Сполучені Штати і незазначені європейські країни підготували пакет санкцій проти Ірану на цей випадок", - повідомляють аналітики.
Водночас у ISW прокоментували заяву міністра оборони США Ллойда Остіна, який заявив, що ніяка конкретна зброя не стане "переломним моментом" для України та що дозвіл українським силам використовувати надану США зброю для дальніх ударів по російським військовим цілям на території Росії не змінить статус війни. "Його коментарі ігнорують те, як системи озброєння і правила ведення бойових дій, що їх супроводжують, впливають на можливості України, і що зміни в можливостях можуть змінити перебіг воєн. Західна військова допомога залишається критично важливою для здатності України захищати себе, а заява Остіна ігнорує вимогу України щодо можливості завдання ударів великої дальності, яка є необхідною для порушення тилових плацдармів Росії", - зазначено в повідомленні.
Таким чином, зазначають аналітики, Україна може використовувати тільки обмежену кількість вітчизняних далекобійних ударних систем і західних HIMARS, щоб істотно загрожувати обмеженій кількості російських військових об'єктів на території РФ. Водночас РФ, навпаки, продовжує активно розширювати свої можливості з підтримки глибоких точних ударів по Україні, дедалі більше закуповуючи балістичні ракети в Ірану і Північної Кореї та продовжуючи розширювати своє виробництво ракет, зазначають в ISW.