16:26 04.11.2024

Місія європейських спостерігачів: вибори президента Молдови відбулися на тлі масштабних спроб іноземного втручання

3 хв читати
Місія європейських спостерігачів: вибори президента Молдови відбулися на тлі масштабних спроб іноземного втручання

Вибори президента Молдови відбулися "на тлі масштабних спроб зловмисного іноземного втручання та постійних атак на демократичні цінності й інститути", заявив голова місії Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) Дрітан Таулла, представляючи в понеділок попередні підсумки роботи.

"Незважаючи на зусилля влади в боротьбі з дезінформацією і схемами підкупу голосів, ENEMO висловлює крайню стурбованість щодо таких спроб відвести країну від зміцнення демократичних інститутів і верховенства закону", - зазначив він.

Проте виборчі органи керували процесом "прозоро і професійно", а невеликі порушення і відхилення "не торкнулися цілісності виборчого процесу". Спостерігачі зазначили, що день виборів відбувся загалом у спокійній обстановці з дотриманням норм.

Також спостерігачі зазначили, що право обирати і бути обраним було дотримано, а громадянам було запропоновано широкий спектр кандидатів.

Експерт Момчило Радулович заявив, що "кандидати могли вільно вести передвиборчу кампанію".

"Загалом кампанія була спокійною і негучною, а агітація за референдум була набагато менш помітною порівняно з президентськими перегонами. Хоча зовнішню політику та геополітичну орієнтацію країни широко обговорювали в суспільстві, особливо після проведення референдуму з цих тем, вони не були центральними в кампаніях кандидатів у президенти. Багато обіцянок та аспектів платформ кандидатів у президенти виходили за рамки правових і конституційних повноважень президентської посади", - сказав він.

Експерт Елідон Ламані зазначив, що "законодавча база забезпечує міцну основу для проведення виборів відповідно до міжнародних зобов'язань і стандартів".

"З моменту ухвалення у 2022 р. до Виборчого кодексу декілька разів вносили поправки, зокрема й минулого року. Вважаючи більшість поправок загалом необхідними для зміцнення чесності виборів, ENEMO наголошує, що для забезпечення стабільності виборчого законодавства варто за можливості уникати частих змін законодавчої бази, особливо напередодні виборів", - сказав він.

Експертка Маріам Чубабрія заявила, що під час кампанії тривало поширення дезінформації "здебільшого в інтернеті, зокрема через соціальні мережі, створюючи хибні та негативні наративи про ЄС і перспективи Молдови на шляху європейської інтеграції, з метою маніпулювання виборцями та підриву демократичних інститутів".

"Хоча влада і компанії, що володіють соціальними медіаплатформами, вжили певних заходів щодо стримування розповсюдження дезінформації, цей ризик усе ще не усунуто систематичним і ефективним чином", - зазначила вона.

Зі свого боку місія національних спостерігачів асоціації Promo-LEX зафіксувала загалом 791 інцидент під час голосування у другому турі виборів президента, повідомив на пресконференції в понеділок директор неурядової організації Ніколае Панфіл.

Він зазначив, що Місія акредитувала понад 900 спостерігачів на виборах. Загалом у другому турі виборів президента Центрвиборчком акредитував понад 2400 місцевих і міжнародних спостерігачів.

Панфіл перерахував порушення, які зареєстрували спостерігачі: наявність передвиборчих рекламних матеріалів за 100 метрів від виборчої дільниці (19 випадків); обмеження доступу або перешкоджання роботі спостерігачів (шість випадків); скриньки для голосування не були опечатані відповідно до норми (55 випадків); необґрунтована присутність сторонніх осіб на території або в межах 100 метрів від виборчої дільниці (41).

Також: фотографування виборчих бюлетенів та інші порушення таємниці голосування (229 випадків); чутки про підкуп поблизу дільниці (вісім випадків); передвиборча агітація або чорний піар у радіусі 100 метрів та/або на території виборчої дільниці (15 випадків); організоване перевезення виборців (18 випадків); переривання зйомки, зокрема, процедури підрахунку бюлетенів (51 випадок); насильство/залякування виборців (17 випадків); прорахунки у списках виборців (65 випадків); необґрунтоване призупинення голосування на виборчій дільниці (19 випадків).

Також спостерігачі зазначили, що на 203 дільницях не було опалення.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

США та Німеччина обговорили важливість подальшої підтримки України

Україні потрібні гарантії безпеки, які дійсно працюють - Бербок

Вільнюс допомагатиме у відбудові Києва та України - Кличко

У Києві та Софії згодні, що членство України в НАТО - єдиний спосіб забезпечення довгострокової євроатлантичної безпеки

Зурабішвілі вважає інститут президента єдиним легітимним органом влади в Грузії

Єдиною робочою гарантією безпеки є членство України в НАТО - МЗС Естонії

Глави МЗС України й Литви скоординували подальші кроки з просування інтеграції України в НАТО

Результати парламентських виборів у Румунії не позначаться на взаєминах з Україною - Мережко

Главу "Нафтогазу" Чернишова можуть призначити віцепрем'єром / міністром національної єдності - нардеп

Допомога адміністрації Байдена Україні дасть більше можливостей Трампу зробити задумане - Келлог

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА