Домовленiсть України з МВФ знизить цiну позик i вiдкриє шлях iноземним iнвестицiям - екс-мiнiстр фiнансiв
Україна має шанси наприкiнцi першого – на початку другого кварталу вiдновити фiнансування Мiжнародного валютного фонду й повинна ними скористатися для здешевлення фiнансування та залучення в країну iноземних iнвестицiй, вважає екс-мiнiстр фiнансiв, директор "Морган Стенлi Україна" Iгор Мiтюков.
"Україна може домовитися з МВФ. А це, звiсно, не лише вплине на цiну позик, а й вiдкриє дверi приватним iнвестицiям, чого сьогоднi катастрофiчно не вистачає, оскiльки джерела економiчного зростання, якi iснували в минулому, наразi практично вичерпанi", - сказав вiн агентству "Iнтерфакс-Україна" в кулуарах заходiв, органiзованих Фондом Вiктора Пiнчука в рамках Всесвiтнього економiчного форуму в Давосi.
I.Мiтюков пояснив, що бюджет поточного року досить жорсткий, i очiкувати вiд нього такого впливу на iнвестицiї, як минулого року, нереально. За його словами, тiльки iнвестицiї та новi робочi мiсця можуть дати реальне зростання.
"Замiнити їх (бюджетнi кошти - IФ) можна реально й безболiсно тiльки залученням приватних iнвестицiй. Без iнвесторiв ми не зможемо прискоритися до 3%", - наголосив екс-мiнiстр фiнансiв.
Говорячи про майбутнi переговори України з МВФ, вiн висловив думку, що необхiднiсть залучення фiнансових ресурсiв саме МВФ для всiх уже абсолютно очевидна та зрозумiла.
"Питання в тому, як довго домовлятимуться про прийнятнi умови спiвпрацi. Якщо перша мiсiя, яка має вiдбутися найближчим часом, запропонує нормальнi умови досягнення домовленостей, то кiнець першого - початок другого кварталу - це цiлком реально", - сказав I.Мiтюков.
За його словами, в разi успiху вiдбудеться загальне для всiх позичальникiв зниження вартостi запозичень.
Директор "Морган Стенлi Україна" також зазначив, що нинi на мiжнародному ринку загалом намiтилася тенденцiя посилення активностi, пов'язана з вирiшенням питання фiскального обриву. "Ми бачимо, що фiнансовi компанiї, аналiтики сьогоднi стримано оптимiстичнi, що позначається на низькiй стартовiй цiнi фiнансових ресурсiв. Плюс досить багато лiквiдностi накопичилося на ринку", - сказав експерт.
Коментуючи ситуацiю на внутрiшньому ринку запозичень, екс-мiнiстр фiнансiв високо - на "п'ятiрку" - оцiнив роботу Мiнфiну минулого року, особливо першi його кроки з залучення ресурсiв, зокрема валютних, населення.
"Цю практику треба розширювати. В населення дуже багато грошей перебуває без руху, якi не працюють нi на економiку сiм'ї, нi на економiку країни", - наголосив I.Мiтюков.
Водночас вiн зазначив, що нинiшнiй iнструмент - валютнi облiгацiї для населення - матиме досить обмежений потенцiал: $1,5 - максимум $2 млрд.
Як повiдомлялося, мiсiя МВФ працюватиме в Українi з 29 сiчня по 12 лютого. Київ, якому тiльки цього року доведеться виплатити фонду майже $6 млрд, розраховує на вiдкриття нової програми обсягом до $15 млрд.
Україна в серединi листопада 2012 року розмiстила 10-рiчнi євробонди на $1,25 млрд пiд 7,8% рiчних, вiдтак через пару тижнiв на ринок вийшло держпiдприємство "Фiнансування iнфраструктурних проектiв" ("Фiнiнпро"), яке продало п'ятирiчнi єврооблiгацiї пiд державнi гарантiї на $550 млн пiд 9% рiчних.
Нарештi, в серединi сiчня Укрексiмбанк розмiстив п'ятирiчнi єврооблiгацiї на $500 млн за ставкою 8,75% рiчних.
На внутрiшньому ринку дворiчнi валютнi облiгацiї продаються пiд 8,25% рiчних, а валютнi казначейськi зобов'язання для населення - пiд 8% рiчних.