Баку та Київ обговорюють можливість свопових постачань азербайджанського газу в Україну
Баку та Київ обговорюють можливість свопових постачань азербайджанського газу в Україну, заявив міністр промисловості та енергетики Азербайджану Натіг Алієв.
"Ми обговорюємо всі умови реалізації цього проекту. Йдеться про технологічні, комерційні та інші питання", - повідомив він журналістам.
Він зазначив, що це питання обговорювалося з міністром енергетики та вугільної промисловості України Едуардом Ставицьким у березні 2013 року. "Ми працюємо над пошуком шляхів постачання азербайджанського газу в Україну. В Одесі споруджують термінал для прийому скрапленого газу. Водночас Азербайджан планує побудувати таку саму установку зі скраплення природного газу в Грузії в Чорному морі та постачати газ до прибережних країн", - сказав Н.Алієв.
Глава Мінпроменерго також повідомив, що Азербайджан готовий відновити постачання нафти в Україну. "Українська сторона озвучила зацікавленість у постачаннях азербайджанської нафти. В цьому випадку Україна має створити відповідні пільгові умови. У разі якщо Україна виступить із відповідними ініціативами Азербайджан готовий відновити постачання нафти", - сказав він.
Він також нагадав, що Азербайджан припинив експорт нафти в Україну у 2012 році. "Це було пов'язано зі створенням Митного союзу та постачаннями російської нафти до Білорусі за нижчими цінами. Азербайджанська нафта не витримувала такої конкуренції", - зазначив міністр.
Як повідомлялося раніше, міністерство економічного розвитку і торгівлі України в середині березня зареєструвало скаргу чотирьох українських нафтопереробних заводів про порушення антисубсидарного розслідування щодо імпорту нафтопродуктів із Білорусі. Документ підписали Кременчуцький НПЗ ("Укртатнафта"), Надвірнянський і Дрогобицький НПЗ (їхній менеджмент контролює група "Приват"), а також Шебелинський ГПЗ (входить до складу державного ПАТ "Укргазвидобування").
На підставі скарг Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі може розпочати антисубсидарне розслідування щодо імпорту нафтопродуктів із Білорусі, розслідування може тривати до року.
На думку подавачів скарги, Білорусь надає своїм нафтопереробникам шість типів субсидій на загальну суму $180,84/тонна. Подавачі скарги упевнені, що українські НПЗ перебувають у нерівних умовах, а субсидування білоруської нафтопереробки приводить до зростання імпорту палива з цієї країни.
У 2012 році переробку нафтової сировини в Україні здійснювали три з п'яти діючих НПЗ країни (Лисичанський, Кременчуцький і Надвірнянський), а також Шебелинський ГПЗ.
При цьому Лисичанський НПЗ із березня 2012 зупинено на ремонт, а Надвірянський НПЗ профільну діяльність провадив лише в листопаді.