Інтерфакс-Україна
14:54 29.05.2013

Експерт радить Україні визначатися з участю в МС після підписання угоди про асоціацію з ЄС - позиції будуть сильніші, діалог прозоріший

3 хв читати

Економічні експерти розійшлися в думках щодо перспектив України у Митному союзі.

"Я беруся прогнозувати, що сьогодні не буде підписано жодного документа", - сказав заступник директора Центру Разумкова Валерій Чалий на прес-конференції в Києві в середу.

При цьому він наголосив, що як експерт-міжнародник може сказати про те, що такого документа, як меморандум про приєднання України до МС як спостерігача, в Україні просто не може бути. На його думку, такий документ не повинен підписувати президент - такі меморандуми можуть підписуватися на рівні прем'єр-міністра або Міністерства економіки.

Також В.Чалий наголосив, що Україна вже проходила шлях співпраці з країнами СНД у рамках ЄврАзЕС. Він нагадав, що Україна підписала документи про входження в зону єдиного економічного простору та два меморандуми з Євразійським економічним комітетом.

"Цих документів достатньо", - вважає В.Чалий.

Водночас, за його словами, йдеться не про суть Митного союзу, а про питання політичної ваги. В.Чалий наголосив, що вважає, що "результатом усіх цих кулуарних домовленостей стане не отримання Україною статусу спостерігача, а приєднання до пакета чинних документів Митного союзу та ЄврАзЕС".

За його словами, є документи ЄврАзЕС, які український уряд уже готовий підписати без будь-яких змін, а є й такі, до яких Україна має суттєві зауваження. В.Чалий наголосив, що хотів би застерегти українське керівництво від таких дій, які призведуть до того, що "Україна опиниться в шпагаті між ЄС та Митним союзом", оскільки влада провадить непрозору політику в обох напрямах.

"Я не хотів би, щоб сьогодні було реалізовано схему м'якого втягування України в Митний союз або ЄврАзЕС", - сказав він.

За словами експерта, в цьому питанні необхідно чітко проаналізувати документи для підписання, обговорити пріоритети та бачення європейської сторони, а також чітко розуміти, що не суперечитиме сьогоднішній стадії інтеграції в ЄС.

"Краще було б, якби позиція України щодо Митного союзу вироблялася вже після підписання угоди про асоціацію з ЄС. Тоді Україна говорила б із більш посиленої позиції, і тоді діалог був би прозоріший, зрозуміліший і прогнозований", - сказав він.

Водночас фінансовий експерт Віктор Суслов наголосив, що можна вже нині допускати, що Україна "сьогодні або трохи пізніше отримає статус спостерігача в Митному союзі".

На його думку, в цьому контексті можна буде привітати президента України Віктора Януковича з політичною перемогою, оскільки у такому разі Росія та інші країни Митного союзу підуть на запропонований Україною варіант формули "3+1", і цю формулу буде реалізовано.

"Це суто політичний крок, а не економічний", - наголосив він.

За його словами, Україні немає сенсу отримувати статус спостерігача в Митному союзі, якщо не мати на увазі подальше повноправне членство в цій структурі. В.Суслов пояснив, що Україна і так є учасником зони вільної торгівлі країн СНД, а також країн Митного союзу.

Крім того, він зазначив, що не випадково вже оприлюднено вартість української газотранспортної системи, оцінку якої замовив український уряд

"Це один з елементів переговорів із питань взаємодії з Митним союзом: це може бути двосторонній консорціум, оренда або навіть продаж", - сказав експерт.

За словами В.Суслова, рішення щодо участі в Митному союзі влада вимушена приймати, "оскільки наближається 2015 рік і президентські вибори", напередодні яких не можна допустити фінансового обвалу, краху банків, а також різкого стрибка інфляції.

"Я думаю, ми йдемо до того, що Україна зробить перший крок до отримання статусу спостерігача в Митному союзі, і цей крок абсолютно справедливо розцінювати як перший крок на шляху до повноправного членства в Митному союзі", - вважає експерт.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Суд задовольнив клопотання Порошенка про витребування підстав для запровадження санкцій проти нього

Нові санкції США поти Росії можуть бути найжорсткішими за весь час – Келлог

Сибіга закликав Бразилію використати свій авторитетний голос у діалозі з Росією, щоб зустріч Зеленського та Путіна відбулася

Приліт Путіна на переговори до Туреччини відкриє шлях до інших елементів закінчення війни, включаючи зустріч груп – Зеленський

Трамп іще не визначився з відвідуванням Туреччини у зв'язку з переговорами України та РФ - ЗМІ

Намагання Трампа примусити РФ та Україну до переговорів шляхом ультиматуму не дадуть результату - Климпуш-Цинцадзе

Стефанішина сподівається на відновлення діалогу з Угорщиною

Росія поки що не демонструє політичної волі щодо режиму припинення вогню та закінчення війни – Єрмак

Віткофф: Трамп поставив ультиматум і Україні, і Росії – наполягає на прямих переговорах

Запропонувавши Путіну зустріч у Туреччині Зеленський його переграв – Мережко

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА