Звернення прем'єр-міністра до жителів південних і східних областей України

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до жителів південних і східних областей. Наводимо повний текст звернення:
"Дорогі співвітчизники!
У ці непрості дні, дозвольте звернутися до вас щодо збереження єдності України, її територіальної цілісності, миру та спокою в нашій державі. Насамперед хотів би відверто поспілкуватися з громадянами України, які живуть в південних та східних областях нашої країни, дати відповідь на ті специфічні питання, які їх хвилюють.
На превеликий жаль, Крим не єдиний регіон єдиної і неподільної України, де зовнішні сили намагаються дестабілізувати ситуацію, розпалити штучні конфлікти, організувати заворушення і спровокувати збройну агресію ззовні під приводом нібито захисту прав російськомовних. Режисуру не дуже численних, але досить агресивних мітингів у Харкові, Донецьку і Луганську, інших містах здійснюють зовнішні сили. Правоохоронні органи зібрали докази причетності російських спецслужб до організації заворушень на сході нашої країни. Є затримані диверсанти. Цим підбурювачам війни не місце на українській землі.
Водночас я як прем'єр-міністр і просто громадянин усвідомлюю і приймаю той факт, що багатьох із нас непокоїть питання самостійності регіонів, проблеми мови, церкви, відносин з ЄС і Росією. Є й ті, хто щиро приходить на мітинги, не знаючи сценарію і замовників. Таких людей ми чуємо і прислухаємося до них, тим паче, що вони стукають у відчинені двері.
Отже, про все по порядку. Почну з мови. Виконувач обов'язків президента Олександр Турчинов - родом, він, до речі, з Дніпропетровська - за моєї повної підтримки як глава уряду України ухвалив рішення залишити в силі мовний закон у редакції Ківалова-Колесніченка, ухвалений у 2012 році. Цей закон досі працює. Російська мова, згідно з цим законом, у всіх областях, де переважають російськомовні, має статус де-юре регіональної, а фактично офіційної мови з такими самими можливостями і правами, як і в української. Гарантії для російської мови окремим рядком прописано в статті 10 Конституції. Ніхто не зазіхає на ваше право вільно використовувати російську мову. Моя дружина Терезія говорить переважно російською. І вона, як мільйони інших російськомовних, не потребує захисту з боку Кремля.
Далі, про розширення повноважень регіонів. В уряді ми ввели спеціальну посаду віце-прем'єра, головне завдання якого - децентралізація влади. Ця масштабна реформа при збереженні цілісності та унітарності України, яка передає на місця, області, міста та райони найширший обсяг повноважень і грошових ресурсів, необхідних для розвитку регіонів. Передусім це торкнеться охорони здоров'я, комунальної сфери. З'явиться муніципальна міліція. Місцеву специфіку враховуватимуть у питаннях освіти, культури, історії та її героїв. Всі нововведення, пов'язані з децентралізацією влади, будуть відображені в новій Конституції. Конституцію ми маємо писати разом.
Про Росію і ЄС. 21 березня в Брюсселі планується підписання політичної частини угоди про асоціацію з ЄС. Ми поки що відклали підписання економічного розділу цього документа, з огляду на переживання і побоювання, чи не призведе зона вільної торгівлі до негативних наслідків для індустріальних регіонів, а це передусім схід. З цього питання ми проведемо додаткові консультації. Поки що ЄС ухвалив рішення в односторонньому порядку відкрити свої ринки для українських товарів, що стане гарною підмогою для нашої економіки.
Зв'язки з ЄС і Росією ми не розглядаємо за принципом або-або. Незважаючи на катастрофічне погіршення відносин з Росією, що сталося не з нашої вини, незважаючи на збройну агресію Росії проти України, я зроблю все можливе, щоб не просто зберегти мир, а й побудувати з Росією справді партнерські й добросусідські відносини.
Виключно заради збереження єдності України, питання про вступ в НАТО не стоїть на порядку денному. Захищати країну буде сильна, сучасна українська армія. Погоджуючись або не погоджуючись з тим, що я кажу, ви маєте унікальну можливість висловити свою позицію з усіх спірних питань, зокрема і щодо нової влади на наступних президентських виборах, які відбудуться 25 травня цього року. Впевнений, ви знайдете для себе гідних кандидатів, у програмі яких будуть і ті пункти, які особливо цікавлять вас.
Парламентсько-президентська форма правління, до якої ми повернулися, дасть можливість узгодити інтереси всіх регіонів, а не нав'язувати волю одних іншим. Наступного року ви будете обирати мерів і місцевих рад вже з розширеними повноваженнями, і ці поради сформують виконкоми, які керуватимуть регіонами замість призначенців із Києва.
До речі, я проти закликів заборонити Партію регіонів. Її політична відповідальність за те, що зробив В.Янукович з країною, очевидна, але вердикт тільки за вами, виборцями, і ні за ким більше. Народ на виборах може заборонити будь-яку партію.
Прошу вас не сприймати відхід В.Януковича як особисту поразку. Він зрадив вас - і не тим, що залишив капітанський місток і боягузливо втік із країни, а тим, що вашу віру в нього, вашу надію і навіть любов конвертував у казкову розкіш "Межигір'я", в мільярди доларів, вкрадених із бюджету і вашої кишені. Арешт його рахунків відбувається тепер у всьому світі. Майдан повстав проти диктатури, проти корупції, він повстав за права людини на заході та в центрі, на півдні та сході.
Тепер нам потрібно якомога швидше стабілізувати ситуацію в країні. На засіданні уряду ми підтримали плани міністра внутрішніх справ харків'янина А.Авакова з вилучення усієї незареєстрованої зброї. Ця операція торкнеться всіх незаконно озброєних, хоч би під якими гаслами вони виступали. Ніякі заслуги не можуть бути виправданням для незаконного володіння зброєю! Хто хоче боронити Україну з автоматом в руках - ласкаво просимо в Національну гвардію або в Збройні Сили, куди оголошено часткову мобілізацію.
Я глибоко вражений тим, що переважна більшість громадян України - тих, хто говорить українською, і російськомовних, підтримують територіальну цілісність і єдність країни. Російська – така сама мова українських патріотів, як і українська.
Я люблю Україну у всьому її розмаїтті. Жив і працював у Чернівцях та Сімферополі, Одесі та Києві. По-своєму люблю кожне з цих міст і людей, які там живуть. Нам потрібні мир і спокій, і у нас є колосальні шанси змінити нашу країну на краще. Те, що нам залишила попередня влада, складно назвати навіть руїною. Скажу чесно: "покращення вже сьогодні" не обіцяю. Але ми знаємо, що робити, щоб врятувати країну, врятувати економіку, вивести її з коми і перейти до економічного зростання. Так, це буде непросто. Але в цьому – наше спільне завдання.
Запали в душу мудрі слова митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона, який звернувся до жителів Донеччини. Він закликав посилити молитви про мир, про припинення смути, про примноження любові. Прислухайтеся до заклику владики "не розпалювати ворожнечу і неприязнь ні до кого!"
Церква, зрозуміло, відокремлена від держави. В якій із конфесій молитися Богу, у якому патріархаті, Київському чи Московському - це питання було, є і буде особистим вибором кожного з вас.
Прошу всіх вас зберігати спокій. Свою позицію висловлювати мирно і виключно в рамках закону. Не допускати насильницьких дій, не піддаватися на провокації, не брати участі у сепаратистських акціях, не вірити чуткам, які є елементами війни проти України, лише інформаційної війни. Нібито забиратимуть частину зарплат і пенсій на потреби Майдану - це чиста брехня. Нібито вас їдуть перевиховувати так звані бандерівці - це брехня.
Дорогі співвітчизники. З помилок 2005-2014 років ми зробили висновки. Більше ніхто нікому не нав'язуватиме своїх цінностей. Але при цьому кожен із нас має толерантно і терпимо ставитися до того, що поруч із нами живуть мільйони людей, які в силу різних обставин просто думають інакше. Різноманітність - це не наш недолік. Це - наше багатство. А всіх нас єднає Україна.
Закінчити свій виступ хочу словами, які ви щодня бачите на кожному українському каналі: "Єдина країна. Єдиная страна". І так буде!".