Яценюк поставив завдання "Енергоатому" прискорити добудову енергоблоків з європейськими партнерами
НАЕК "Енергоатом" необхідно активізувати роботу з добудови атомних енергоблоків та проводити її не з російськими компаніями, а з європейськими, таке завдання поставив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк керівництву компанії.
"Перед "Енергоатомом" стоїть завдання добудови енергоблоків, і нагадаю, що ця добудова має здійснюватися в короткі терміни і насамперед із залученням європейських партнерів", - сказав глава уряду, відкриваючи його засідання в Києві в середу.
"Наскільки мені вже відомо, ми не з Росією, а ми саме з Чехією, зі "Шкодою" (Scoda) матимемо контракт", - додав А.Яценюк.
Він нагадав, що Національна комісія регулювання електроенергетики нещодавно підвищила тариф "Енергоатома" для збільшення його інвестиційних можливостей.
Як повідомлялося, Україна та РФ 9 червня 2010 року підписали міжурядову угоду про співпрацю в спорудженні 3-го і 4-го енергоблоків ХАЕС. Документ передбачає, що російська сторона забезпечує організацію фінансування в обсязі, необхідному для проектування будівництва та введення в експлуатацію блоків.
На початку жовтня 2010 року Сбербанк Росії повідомив "Енергоатому" про готовність надати кредит на $1 млрд на проведення першочергових робіт після завершення будівництва 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС терміном на три роки під державні гарантії. При цьому для отримання кредиту українська сторона має вкласти в проект не менше ніж 15% вартості.
У початкових пропозиціях російської сторони щодо кредитування проекту будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС йшлося про залучення державного, а не комерційного кредиту, що передбачає нижчу процентну ставку.
ДП "НАЕК "Енергоатом" у травні 2011 року заявило, що його не влаштовують запропоновані Сбербанком РФ умови з надання кредиту, зокрема, досить висока процентна ставка.
Президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський у серпні 2014 року повідомив, що Україна має намір відмовитися від співпраці з Росією під час будівництва ХАЕС-3 та ХАЕС-4. За його словами, найбільш прийнятною реакторною установкою для добудови Хмельницької АЕС є ВВЕР-1000, зокрема, проектну та науково-технічну документацію має Чехія. Цей варіант є найбільш оптимальним за логістикою, оскільки обладнання постачатимуть залізницею, тоді як інші проекти реакторних установок для майданчика Хмельницької АЕС не дуже зручні через необхідність доставки обладнання морським та річковим транспортом.