Україна ввела на рік 5-10% додатковий збір на імпорт

Урядова газета "Урядовий кур'єр" у середу опублікувала розпорядження Кабінету Міністрів №119 від 16 лютого про завершення консультацій із міжнародними фінансовими організаціями (МФО) стосовно запровадження тимчасових заходів щодо стабілізації платіжного балансу країни.
Таким чином виконано умову щодо введення в дію у 2015 році додаткового 5-10% збору на імпорт, окрім критичного, прописаного в ухваленому парламентом наприкінці 2014 року за пропозицією уряду закону "Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України".
Окрім того, в газеті опубліковано і постанову Кабміну №63 від 16 лютого, якою затверджено перелік медичних виробів для здійснення гемодіалізу та лікування онкологічних хворих, імпорт яких буде звільнено від сплати додаткового збору.
Як повідомлялося, зазначений закон передбачає введення на термін 12 місяців додаткового 5-10% збору на весь імпорт, окрім критичного, у зв'язку з різким погіршенням платіжного балансу.
Згідно з документом, додатковим імпортним збором за ставкою 10% обкладатимуть готові харчові продукти; продукти, жири і масла тваринного і рослинного походження; алкогольні та безалкогольні напої; тютюн і його замінники; оцет; живих тварин (товарні групи 1-24 за УКТЗЕД). Під 5% збір підпадуть усі інші товари за винятком "життєво важливих", до яких парламент відніс більшість енергоносіїв, а також деякі медикаменти.
Верховна Рада, зокрема, звільнила від додаткового збору електроенергію, неопромінені паливні елементи для АЕС (ТВЕЛи), вугілля, кокс, газ природний (у звичайному та скрапленому стані), нафту і нафтопродукти сирі, бензин і дизельне пальне.
До цієї категорії також зараховано медичні вироби для здійснення гемодіалізу та лікування онкозахворювань, фармацевтичну продукцію та компоненти для її виготовлення, які не виробляють в Україні (згідно із затвердженим Кабміном переліком). Не обкладатимуть додатковим збором і безоплатну допомогу Україні від урядів інших держав, міжнародних організацій, закуповуване державою озброєння.
Водночас із будь-яких товарів, які пересилають (ввозять) громадяни на територію України та які підлягають оподаткуванню, стягуватиметься додатковий імпортний збір у розмірі 10%.
Закон набуває чинності з моменту публікації відповідного рішення Кабміну.
Імпорт товарів в Україну в 2014 році, за даними Держстату, становив $54,38 млрд, впавши порівняно з 2013 роком на 28,3%, тоді як експорт скоротився на 13,5% - до $53,91 млрд.