Доларів в Україні достатньо, причина падіння гривні – в спекуляціях і виведенні валюти з країни за потурання НБУ - прем'єр

Валюти на українському ринку достатньо, вважає прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, аргументуючи свої слова оборотом ринку, а її відтік із країни пояснює недостатнім контролем із боку Національного банку.
"За дев’ять останніх місяців на фінансовому ринку країни було продано $51,5 млрд. Це майже десятиразова сума до всього обсягу золотовалютних резервів, тобто ринок наповнений доларами", - сказав прем'єр, відкриваючи засідання уряду в Києві в середу.
За його словами, щодня загальний обсяг купівлі-продажу іноземної валюти, який здійснюють банки і контролює НБУ, в середньому становить від $100 млн до $170 млн.
"Це означає, що валюта є в країні. І це означає, що частину валюти купували і купують з метою здійснення спекулятивних операцій, з тією метою, щоб купити валюту за нижчим курсом, а потім продати за вищим", - вважає А.Яценюк, який із 2003 року по початок 2005 року був спочатку першим заступником, а потім в. о. глави НБУ.
"Ми неодноразово радили нашим колегам із Національного банку взяти ситуацію під суворий контроль для того, щоб не виганяли валюту за кордон за так званими імпортними контрактами начебто під придбання товарів, а потім ці товари ані через 60, ані через 90 днів не надходять, і валюту тримають за межами країни, щоб дочекатися вищого курсу", - додав прем'єр.
Згідно з даними Нацбанку, середньоденний обсяг торгів валютою на міжбанківському валютному ринку впав із $933,9 млн у 2013 році до $775,4 млн у першому та $257 млн - у другому півріччі 2014 року. Поточного року цей показник знизився до $205,7 млн. Банкіри пояснюють скорочення торгів введеними адміністративними обмеженнями та дефіцитом валюти.
Як повідомлялося, курс гривні на міжбанку у 2014 році знизився на 56,4% - з 8,2850 грн/$1 до 19,0000 грн/$1, незважаючи на численні адміністративні обмеження, введені Нацбанком для протидії кризі на валютному ринку, які привели до появи на ринку кількох курсів нацвалюти, різниця між якими поступово збільшувалася.
НБУ із 5 лютого відмовився від проведення щоденних валютних аукціонів та індикативного курсу гривні, що становив на той момент 16,73 грн/$1, і заявив про повернення до ринкового ціноутворення. Проте майже одразу на ринку розпочалося чергове падіння національної валюти, яке учасники ринку пов'язували з панікою і населення, і бізнесу у зв'язку із загостренням ситуації в зоні АТО, затягуванням надходжень коштів МВФ, а також спекулятивними діями окремих гравців.
НБУ, резерви якого впали до $6,42 млрд на початок лютого, не вдавалося зупинити падіння гривні. Тоді 23 лютого він увів нові обмеження: заборону на кредитування в гривні під купівлю валюти, обмеження авансових платежів за імпортними контрактами на суму понад $50 тис. і необхідність акредитивної форми розрахунків під час здійснення платежів понад $500 тис.
Проте і після цього гривня продовжила падати. За підсумками торгів на міжбанку 24 лютого її курс знизився до нового історичного мінімуму 33,8500 грн/$1 із 32,0000 грн/$1 днем раніше, тоді як на чорному ринку котирування сягали 38 грн/$1.
У таких умовах Нацбанк із 25 лютого заборонив банкам протягом трьох днів здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів, а також суттєво обмежив їхні власні валютні операції.
Уряд орієнтується на середньорічний курс у 2015 році на рівні 21,7 грн/$1.