Порошенко підписав закон про Нацагентство з питань розшуку одержаних корупційним шляхом активів

Президент України Петро Порошенко підписав закон про Національне агентство з питань розшуку активів, одержаних від корупційних та інших злочинів, повідомляє прес-служба глави держави.
Необхідність створення агентства з повернення активів є одним з основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з Євросоюзом.
Цей закон Верховна Рада ухвалила 10 листопада.
Закон передбачає механізм розшуку активів, які підлягають арешту, їх повернення та управління арештованими активами, а також визначення правових засад організації та діяльності окремого незалежного органу, відповідального за провадження такої діяльності.
Згідно з документом, утворено Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - компактний, висококваліфікований орган із широкими повноваженнями, високими гарантіями незалежності та водночас із достатньою кількістю контрольних механізмів з боку фахівців та громадськості, спеціально уповноважений на виявлення, розшук та управління кримінальними активами.
Основні завдання Нацагентства - здійснення аналізу статистичних даних, результатів досліджень та іншої інформації стосовно виявлення, розшуку та управління активами; здійснення заходів із виявлення, розшуку, оцінки активів, за зверненням слідчого, прокурора, суду (слідчого судді); ведення Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Агентство також братиме участь у забезпеченні представництва прав та інтересів України у закордонних юрисдикційних органах у справах, пов’язаних із поверненням активів, одержаних від корупційних та інших злочинів, до України.
Контроль за діяльністю Нацагентства здійснюватиметься через механізми громадської ради, комісії зовнішнього контролю та щорічного оприлюднення детального звіту про роботу у звітному році.
Національне агентство має бути створене та розпочати свою роботу протягом трьох місяців із дня набуття чинності цим законом (наступного дня після публікації).
Прийняття Україною європейських правил щодо ефективного розшуку, менеджменту арештованих активів та їх конфіскації дасть можливість забезпечити ефективну співпрацю з європейськими органами кримінальної юстиції та повернути до України виведені у злочинний спосіб активи.
Згідно з законом вносяться зміни до законодавства щодо вдосконалення режиму спеціальної конфіскації, зокрема імплементації директиви ЄС від 3 квітня 2014 р. 2014/42/EU про арешт і конфіскацію предметів злочинної діяльності та доходів від неї в ЄС, усунення суперечностей у Кримінальному кодексі України щодо застосування спеціальної конфіскації, повернення в Україну активів, які є предметом злочинної діяльності або набуті внаслідок такої діяльності.