Київ наполягає, щоб представники ОБСЄ контролювали українсько-російський кордон на Донбасі до проведення виборів в ОРДЛО - МЗС України

Влада України пропонує механізм контролю над українсько-російською ділянкою кордону на Донбасі за участі ОБСЄ, що дасть змогу провести чесні вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, заявив керівник апарату Міністерства закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв'ю інтернет-виданню "Європейська правда", оприлюдненому в п'ятницю.
"Якщо ми пообіцяли, що проведемо вибори, внесемо конституційні зміни, не будемо ініціювати військові дії, хоч би як би нам не хотілось повернути назад свою землю – ми маємо виконати це. Але залишається відкритим питання, яким чином виконувати Мінські домовленості", - сказав український дипломат, який відповідає за переговори в "нормандському форматі" про мирне врегулювання на Донбасі.
В.Пристайко нагадав, що Мінські домовленості передбачають, що Україна отримує контроль над своєю частиною державного кордону з РФ наприкінці мирного процесу, вже після проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).
"Так, це образливо чути, це проти будь-якої логіки, але що поробиш. Водночас може ж бути інший механізм контролю за кордоном, який дозволить провести чесні вибори. Нехай місія ОБСЄ отримає можливість дістатись кордону і контролювати його. Це – той компромісний шлях, якого ми зараз вимагаємо, і я не бачу проблем для його реалізації", - наголосив він.
Керівник апарату МЗС України нагадав, що ОБСЄ вже має мандат, що поширюється на всю територію держави, зокрема і підконтрольні "ДНР" і "ЛНР" частини Донецької та Луганської областей. Це, у свою чергу, передбачає також поширення мандата ОБСЄ і на не підконтрольну Україні ділянку держкордону з РФ.
"Тобто саме місія ОБСЄ може і має контролювати кордон. І вона має сказати: так, ми бачимо, що танки тепер не переїжджають кордон, паливо не подається, снаряди не возять, найманці не ходять", - додав він.
Говорячи про оцінку цієї пропозиції Києва іншими членами "нормандської четвірки" (Україна, Німеччина, Франція, Росія), В.Пристайко зазначив, що Берлін і Париж її підтримують, а Москва - "формально підтримує".
Це формулювання він пояснив традиційною позицією російської сторони: "Вони кажуть: "Ми?! Так ми яке відношення маємо? Ми ж братній народ. Де наші військові? Там немає наших військових. Будь ласка, хочете зайти на територію – домовляйтеся з людьми, які не дають вам туди зайти". Це - традиційна російська позиція".
Водночас дипломат нагадав про діяльність ще однієї місії ОБСЄ, яка працює на українсько-російському кордоні з російського боку, але лише у двох пунктах пропуску - Гукове і Донецьк.
"От якби Росія справді хотіла вирішити проблему, вона б дозволила цій місії працювати по всій довжині кордону, з російського боку. І цього було б достатньо, без домовленостей з "ДНР" та "ЛНР" Але вони блокують її розширення (в ОБСЄ - ІФ)", - зазначив В.Пристайко і додав, що так само РФ блокує вирішення ситуації за лінією Радбезу ООН, користуючись своїм правом вето.