ВР затвердила закон про запобігання та протидію домашньому насильству
Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект (№5294) про запобігання та протидію домашньому насильству.
Відповідне рішення підтримали 237 народних депутатів на пленарному засіданні в четвер.
Документ визначає основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Визначено повноваження органів влади різних рівнів у цій сфері.
Передбачається створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства і насильства за ознакою статі. Забезпечувати його функціонування буде центральний орган виконавчої влади, який реалізовуватиме держполітику у сфері протидії домашньому насильству.
Крім того, діятимуть центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги в цій сфері.
Законопроект передбачає створення кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за статевою ознакою та щодо дітей. Він буде державною установою.
Спеціальними заходами з протидії домашньому насильству буде терміновий заборонений або обмежувальний припис стосовно кривдника, проведення профілактичної роботи з кривдником, узяття його на відповідний облік, направлення його на проходження програми для кривдників.
Згідно із законопроектом, приймати на профілактичний облік кривдників і проводити з ними відповідну роботу буде спеціально уповноважений підрозділ органу Національної поліції.
Терміновий заборонений припис може передбачати такі заходи, як зобов'язання залишити місце проживання або перебування постраждалої сторони, заборону на вхід у місце проживання, а також заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалим. Виписано порядок застосування таких заборон.
Передбачається, що формувати та реалізовувати політику у сфері протидії домашньому насильству будуть відповідні центральні органи виконавчої влади.
Основні напрями реалізації держполітики в цій сфері - запобігання домашньому насильству, ефективне реагування на факти такого насильства, їх належне розслідування та притягнення до відповідальності кривдників, надання допомоги та захисту постраждалим.
Цей законопроект був ухвалений у першому читанні 17 листопада 2016 року.