Київ закликав Варшаву припинити кримінальне переслідування історика Купріяновича
Заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар під час зустрічі з послом Польщі в Україні Яном Пєклом і колегами обговорили шляхи вирішення актуальних питань українсько-польських відносин.
"Закликав припинити кримінальне переслідування історика Григорія Купріяновича, голови Українського товариства в Любліні", - додав В.Боднар у своєму акаунті в Twitter у п'ятницю.
Як повідомляє інтернет-видання "Європейська правда", Окружна прокуратура в м. Замостя Люблінського воєводства розпочала розслідування висловлювань Г.Купріяновича, які він зробив під час пам'ятних заходів у Сагрині (Sahryń, Польща), присвячених вшануванню українців, убитих там польським збройним підпіллям у 1944 році.
Йдеться про статтю Кримінального кодексу щодо публічної образи польського народу або Республіки Польща, за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до трьох років.
Офіційні обвинувачення Г.Купріяновичу наразі не пред'явлено.
У замітці зазначено, що до прокуратури у справі про висловлювання Г.Купріяновича звернувся люблінський воєвода Пшемислав Чарнек, який вважає, що голова Українського товариства під час свого виступу порівняв події в Сагрині 1944 року з подіями на Волині в 1943 році і, як сказав П.Чарнек, "порівняв 130 тис. жертв геноциду з кількома сотнями цивільних українців, котрі загинули в Сагрині 10 березня 1944 року".
На думку воєводи, пам'ятні заходи в Сагрині, організовані того самого дня, коли відзначали 75-ті роковини подій на Волині, були "однією великою провокацією".
У свою чергу Г.Купріянович сказав: "Рішення прокурора почати розслідування здається абсолютно ірраціональним і навіть гротескним. На жаль, наслідки всіх цих заходів уже видно. Це, з одного боку, збільшення антиукраїнських настроїв у певних колах, з іншого - зростання занепокоєння і побоювань української православної громади в нашому регіоні".
Село Сагринь у Люблінському воєводстві відоме акцією Армії Крайової та Батальйонів хлопських 10 березня 1944 року проти жителів сіл з українським населенням, пов'язаним з ОУН (б) і УПА. За даними українських дослідників, під час різанини в Сагрині поляки вбили і замучили від 800 до 1240 жителів, зокрема понад 100 дітей. На сагриньському кладовищі споруджено пам'ятник, на якому висічено прізвища 660 українців, яких вдалося встановити.
8 липня 2018 року президент України Петро Порошенко відвідав с. Сагринь, де взяв участь у церемонії відкриття меморіалу пам'яті українцям, загиблим під час етнічних чисток у часи Другої світової війни.
Там же П.Порошенко закликав українців і поляків до взаємного пробачення в контексті подій Другої світової війни. "Перед пам'яттю безневинних жертв Сагрині я закликаю всіх вас - українців і поляків - до християнського пробачення. Саме до взаємного пробачення, а не до помсти закликають нас із небес усі безневинні жертви братовбивчих конфліктів між нашими народами", - заявив він.
Президент наголосив, що українці глибоко шанують пам'ять поляків, які стали жертвами трагічних подій в Україні, зокрема на Волині в 1943-1944 рр. "Ми рішуче засуджуємо грубість і насильство і сьогоднішнього дня, і минулого, і закликаємо наші нинішні та майбутні покоління і українців, і поляків не допустити подібної трагедії", - сказав він.
За словами П.Порошенка, будь-яке протистояння між Україною та Польщею послаблює і одну, і іншу держави.