Інтерфакс-Україна
14:21 17.12.2018

Отримання Україною військово-технічної допомоги США в 2019 році залежить від темпів реформи системи ВТС - Пашинський

3 хв читати

Отримання Україною в 2019 році військово-технічної допомоги США залежатиме від темпів розпочатої реформи системи ВТС, заявляє голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони, народний депутат (фракція "Народний фронт") Сергій Пашинський.

Під час погоджувальної ради керівництва парламентських груп і фракцій у понеділок він нагадав, що в умовах гібридної війни РФ Україна отримує від стратегічних партнерів і союзників, зокрема, військово-технічну допомогу.

"Наприклад, у бюджеті США на 2019 рік передбачено $250 млн допомоги (Україні у сфері оборони - ІФ). Більше того, цю цифру може бути збільшено до $400 млн. Але є одне "але", - сказав він.

"США поставили чітку умову: ми цю допомогу, саме військово-технічну, а не якусь іншу, отримаємо лише тоді, коли внесемо зміни до законодавства і дозволимо Міністерству оборони, Збройним силам України укладати прямі контракти (у сфері ВТС - ІФ)", - заявив він.

"Це дуже проста ідея: на сьогодні у нас ще залишився радянський пережиток - так званий інститут спецекспортерів. Тут немає інтриг", - сказав нардеп.

Як повідомлялося, в листопаді 2017 року Сенат США схвалив проект закону "Бюджет США на 2018 рік на потреби національної оборони", що передбачає можливість надання Україні $350 млн військової допомоги, включно з постачанням летального оборонного озброєння. У березні 2018 року Держдепартамент США схвалив продаж Україні 37 ПТРК Javelin та 210 ракет до них на $47 млн. За даними української сторони, постачання американських ПТРК забезпечено у квітні на умовах, що оборонне озброєння не використовуватиметься на лінії зіткнення в зоні бойових дій на Донбасі.

Згідно з озвученими в 2018 році спецпредставником Держдепартаменту США з питань України Куртом Волкером даними, США планують постачати озброєння Україні у рамках комплексного підходу: частину озброєння планується поставити на безоплатній основі у рамках допомоги уряду США, крім того, Київ також зможе закуповувати американське озброєння з урахуванням потреб армії.

Обсяг військової допомоги США Україні з 2014 року, за даними американської сторони, оцінюється у більш ніж $600 млн. Надана військова допомога включала, зокрема, позашляховики HMMWV, контрбатарейні радари AN/TPQ-36/49, малі розвідувальні БПЛА RQ-11B Raven, засоби захищеного зв'язку.

Нині Україна та США опрацьовують питання розширення двостороннього ВТС, зокрема сприяння США в зміцненні української системи ППО.

Згідно з раніше озвученими оцінками української сторони, активізації двостороннього ВТС має сприяти підписання нових українсько-американських угод про оборонні закупівлі, направлені, зокрема, на реалізацію озвучених США в 2014 році ініціатив у частині компенсації втрат українського ОПК від розриву ВТС із РФ.

Заходи з лібералізації чинної системи ВТС України закріплені рішенням РНБО від 26 червня 2018 року "Про вдосконалення держполітики щодо забезпечення ЗСУ та інших військових формувань оборонною продукцією іноземного виробництва" і введені в дію указом президента №185/20 від 26 червня. Вжиті заходи передбачають, зокрема, надання українським виробникам озброєнь і військової техніки (ОВТ) усіх форм власності права на здійснення без участі держпосередників експорту продукції власного виробництва та імпорту оборонної продукції для потреб власного виробництва; можливість самостійного імпорту оборонної продукції приватними оборонними підприємствами, що мають прямі дилерські контракти із зарубіжними виробниками ОВТ; право на здійснення прямих закупівель ОВТ за імпортом у рамках держоборонзамовлення (ДОЗ), за умови, що їх не виробляють в Україні, силовими структурами, зокрема Міністерством оборони.

Очікується, що лібералізація системи ВТС держави дасть змогу суттєво прискорити процес переозброєння армії сучасними зразками ОВТ в умовах обмежених можливостей оборонного бюджету, а також підвищити конкурентоспроможність українського ОПК на світових ринках озброєнь.

Держкомпанію "Укрспецекспорт", уповноваженого держпосередника у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності у сфері експорту-імпорту продукції та послуг, що підлягають експортному контролю, створено у вересні 1996 року. З грудня 2010 року за рішенням уряду "Укрспецекспорт" і його дочірні підприємства входять до складу держконцерну "Укроборонпром".

С.Пашинський - екс-голова наглядової ради "Укроборонпрому" (2014 рік - листопад 2016 року). У листопаді 2016 року подав главі держави прохання про відставку з цієї посади, за його словами, щоб уникнути спекуляцій "про конфлікт інтересів".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Прем’єр Канади назвав Китай головною загрозою для країни та закликав до протидії зовнішньому втручанню

Понад 40% американців схвалюють Трампа як президента США - опитування

В Подільському та Святошинському районах Києва планується демонтувати по 400 МАФів – мер

США хочуть забезпечити повне припинення вогню в Україні протягом кількох тижнів – ЗМІ

Порошенко відправляє чергову партію дронів та техніки на фронт

Рубіо: США мають "просто піти далі" у разі неможливості завершення війни, яку розпочала Росія

Швеція планує профінансувати інноваційні напрями в сфері оборони, перелік обговорюється

Глава МЗС Франції вважає зустрічі в Парижі 17 квітня "дипломатичним успіхом Франції"

Переговори між США та Іраном про атом перебувають на "вирішальній стадії"

Центральна влада чинить тиск на місцеве самоврядування - Кличко

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА