15:58 15.05.2019

Порошенко підписав закон про українську мову

4 хв читати
Порошенко підписав закон про українську мову

Президент України Петро Порошенко підписав у середу закон "Про функціонування української мови як державної", відзначивши його виняткову збалансованість.

"Я скріплюю підписом ретельно збалансований мовний закон... Він вивірений настільки, що жодна політична сила, яка стоїть на державних, патріотичних позиціях, не мала підстав ініціювати його перегляд", - сказав Порошенко перед підписанням закону.

Глава держави зазначив, що закон об'єднує націю, "і владу, і опозицію".

"Я сподіваюся, що і нова влада, також ретельно проаналізувавши закон, імплементуватиме його норми в життя, підтримає, оскільки це є ключовою позицією існування Української держави", - сказав Порошенко.

Підписання закону транслювали деякі українські канали.

Як повідомлялося, 25 квітня Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроект про мову. Поправки до документа парламентарії розглядали на пленарних засіданнях майже два місяці - з 28 лютого.

Загалом народні депутати подали до законопроекту 2082 поправки, багато з яких парламентарії ставили на затвердження під час розгляду документа в сесійній залі.

Голова профільного комітету з питань культури та духовності Микола Княжицький перед голосуванням зачитав перелік поправок, які необхідно повернути до тексту документа, оскільки під час другого читання в сесійній залі їх було вилучено. Парламентарії окремим голосуванням підтримали ці правки.

Остаточна редакція закону буде доступна після публікації.

Закон передбачає штрафи за порушення закону про забезпечення функціонування української мови, однак М.Княжицький наголосив, що норми про адміністративну відповідальність почнуть діяти через три роки.

"Ми врахували більшість правок народних депутатів. Колеги, ми на три роки перенесли запровадження адміністративної відповідальності за порушення закону. А за цей час безкоштовно в усіх областях України буде створено центри, які навчатимуть української мови, буде створено державні програми для підтримки освіти українською, для підтримки української культури", - сказав голова комітету.

Він додав, що документ передбачає ухвалення через півроку законодавства про мови національних меншин і корінних народів.

Щоб отримати українське громадянство, необхідно підтвердити "відповідний рівень" володіння українською мовою. Необхідний рівень встановлюватиме Національна комісія зі стандартів державної мови.

Однак ця вимога не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а також тих, чиє прийняття до громадянства становить для України державний інтерес.

Закон також визначає класифікацію рівнів володіння українською мовою, передбачено трирівневу шкалу та рівні сертифікатів, які підтверджують відповідний ступінь володіння мовою.

Українською мовою повинні будуть володіти чиновники всіх рівнів, судді, правоохоронці, військовослужбовці-контрактники, співробітники сфери освіти, медичної сфери, посадові особи державних і комунальних підприємств, адвокати, нотаріуси.

Мовою освітнього процесу буде українська, але держава сприятиме вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської.

Водночас законодавець гарантував право представникам нацменшин і корінних народів у початкових класах та дитсадках комунальної власності вивчати відповідну мову поряд із державною.

Держава також забезпечуватиме використання державної мови у сфері культури.

Мовою телебачення і радіомовлення буде українська мова.

Відповідно до редакції законопроекту, підготовленої до другого читання, збільшуються квоти використання української мови на ТБ і радіо.

Частка мовлення українською мовою має становити не менше ніж 90% загальної тривалості передач і фільмів, їх частин у кожному проміжку часу між 7:00 і 18:00 і між 18:00 і 22:00.

Для місцевих телерадіокомпаній мовлення іншими мовами має становити не більше ніж 20%.

Законопроект також передбачає зобов'язання для книговидавців випускати українською мовою не менше ніж 50% усіх виданих ними книжок протягом року.

Комп'ютерні програми з користувальницьким інтерфейсом, встановленим на товарах, які реалізуються в Україні, повинні будуть мати користувальницький інтерфейс українською мовою, який міститиме не менше інформації, ніж іноземні версії такого інтерфейсу.

Сфера обслуговування, відповідно до закону, працюватиме українською мовою. Однак на прохання клієнта його персональне обслуговування можливе іншою мовою. Аналогічна ситуація і зі сферою здоров'я.

Закон також визначає порядок формування та функціонування Національної комісії зі стандартів державної мови.

Захистом державної мови займатиметься відповідний уповноважений, якого призначатиме і звільнятиме Кабінет Міністрів України.

14 травня голова Верховної Ради Андрій Парубій підписав його.

Закон, за винятком окремих його положень, набуде чинності через два місяці після публікації.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Поліція Києва зареєструвала понад 600 порушень виборчого законодавства перед виборами в Раду, відкрито майже 40 справ

Незабаром після обрання Ради робгрупа розпочне підготовку до першого засідання, здійснить розсадку нардепів в залі і розподілятиме комітети

"Опозиційна платформа - За життя" вимагає звільнити Вишинського з-під варти

Зеленський: після формування більшості у новій ВР з'явиться кандидатура нового генпрокурора

Президент України ініціює страхування будівництва, ремонту та реконструкції автомобільних доріг

Зеленський: має бути напрацьовано план з переліком ремонтованих доріг в Україні й термінами їх ремонту

До КС надійшло подання 53 нардепів із проханням визнати неконституційними закони про особливий статус Донбасу і про амністію колабораціоністів

Зеленський підписав указ, спрямований на поліпшення якості українських доріг

Голова ЦВК нарікає на відсутність правової оцінки питання реєстрації кандидата Куницького з подвійним громадянством

Питання з Онищенком остаточно не вирішено

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА