12:37 11.07.2019

ВР ухвалила в цілому Виборчий кодекс із системою відкритих списків на виборах до парламенту

3 хв читати
ВР ухвалила в цілому Виборчий кодекс із системою відкритих списків на виборах до парламенту

Верховна Рада затвердила в другому читанні та в цілому проект Виборчого кодексу, який запроваджує пропорційну систему парламентських виборів за відкритими списками.

Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", за відповідний законопроект №3112-1 проголосували 230 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту в четвер.

Нардепи одним голосуванням затвердили пакет правок, які раніше було відхилено, а також проект Виборчого кодексу в другому читанні та в цілому.

Представник профільного комітету Олександр Черненко, який координував роботу над проектом кодексу, повідомив, що під час консультацій фракції парламенту домовилися, що в кодексі буде збережено прохідний бар'єр до парламенту на рівні 5%.

Крім того, він додав, що в документі передбачено набуття ним чинності 1 грудня 2023 року.

Кодекс складається з трьох книг - загальна частина, загальнонаціональні вибори і місцеві вибори.

У першій книзі визначено органи адміністрування виборчих процесів, порядок реєстрації виборців і ведення списків виборців, питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення виборів, інформаційного забезпечення та передвиборчої агітації, а також підготовки та проведення голосування і підрахунку голосів.

Друга книга складається з двох розділів - "Вибори президента України" та "Вибори народних депутатів України". Третя книга - про місцеві вибори.

Найбільш резонансною є частина кодексу про вибори до Верховної Ради, яка передбачає систему з відкритими списками.

Під час презентації проекту кодексу напередодні голосування в другому читанні Черненко зазначив, що в Україні буде 27 виборчих округів, які переважно збігаються з областями України, кримський округ приєднають до херсонського, Київ буде розділено на два округи й окремий буде в місті Дніпрі.

Як розповів представник комітету, нова система виборів передбачає, що з'їзд партії затверджує загальнонаціональний список. І цей список ділитиметься на 27 або менше (але не менше ніж 2/3 регіонів) регіональних списків. І в кожному такому регіональному списку має бути не менше ніж п’ять кандидатів. У партії буде єдиний список і регіональні. Черговість кандидатів визначає з'їзд.

Виборцю доведеться пам'ятати номер партії, визначений жеребкуванням, за яку хоче проголосувати. У відповідні віконця він вписує номер партії. Нижче в бюлетені виборець (за бажанням, не обов'язково) зазначає номер кандидата, але виключно від тієї партії, за яку голосує.

Якщо виборець нікого з кандидатів не зазначить, це означатиме, що виборець погоджується з тим порядком кандидатів у його регіоні, який склала партія.

Під час підведення підсумків голосування Центральна виборча комісія підраховуватиме насамперед скільки кожна партія набрала голосів у всій Україні і встановлюватиме, хто долає прохідний бар'єр. Ці партії візьмуть участь у розподілі мандатів.

Згідно з поясненням Черненка, загальна кількість голосів, яку набрали всі партії, що пройшли прохідний бар'єр, ділять на кількість мандатів і в такий спосіб визначається "ціна" одного мандата. Щоб встановити, скільки мандатів партія набрала в кожному регіоні, кількість голосів, відданих за партію в цьому регіоні, ділять на "ціну" мандата.

Черненко змоделював ситуацію, коли ціна мандата становить 25 тисяч голосів. "Якщо у Львівській області партія "Позов" набрала 100 тисяч голосів. Ділимо їх на 25 тисяч. Це означає, що у Львівській області партія взяла чотири мандати. І так щодо кожної партії визначається, скільки взяла партія. І визначається, хто ці мандати отримає", - сказав він.

Як зазначив нардеп, ці мандати дістануться не тим, хто перший, другий, третій у регіональній списку партії, а тим кандидатам, хто в цьому списку набрав найбільшу кількість голосів. При цьому він наголосив, що тут роль відіграватимуть не абсолютні цифри кількості голосів, а процентний еквівалент.

"Якщо допустити, що жоден виборець не проголосував за кандидатів, а виключно за партію, то мандати розподіляються в тому порядку, в якому їх затвердила партія", - сказав Черненко.

Як повідомлялося, в першому читанні проект Виборчого кодексу ВР підтримала в листопаді 2017 року. 6 червня 2019 року парламент приступив до розгляду його в другому читанні й, згідно з регламентом роботи Верховної Ради, не може розглядати інші питання до ухвалення рішення щодо цього законопроекту.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Нинішня влада надалі вганяє Україну в боргову яму - Тимошенко

Більше ніж половина американців вважають, що Cенат має позбавити Трампа посади

У "Євросолідарності" вважають активізацію кримінальних справ проти Порошенка політичним переслідуванням

МЗС України вимагає виключити зображення Тризуба з британського "Посібника з протидії екстремізму"

Нардеп Гончаренко очікує внесення Зеленським до декларації його поїздки в Оман

Зеленський обговорив із головою ОБСЄ розширення мандата СММ на Донбасі

У зв'язку з посиленням обстрілів на Донбасі Україна зв'язуватиметься з партнерами з "нормандського формату"

Глава МЗС України обговорить питання передання Україні самописців літака "МАУ" з іранським міністром

Конфлікт на Донбасі може бути заморожений на десятиліття, як у Придністров'ї - Зайдік

ОБСЄ докладатиме всіх зусиль для досягнення повного стійкого припинення вогню на Донбасі

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА