13:08 21.11.2019

КС визнав законопроект Зеленського про уповноважених ВР таким, що не відповідає Конституції

3 хв читати
КС визнав законопроект Зеленського про уповноважених ВР таким, що не відповідає Конституції

Конституційний Суд України визнав не відповідним вимогам ч.1 ст.157 Конституції України внесений президентом Володимиром Зеленським законопроект №1016 про внесення змін до статті 85 і 101 Конституції щодо уповноважених Верховної Ради.

Як повідомляється на офіційному сайті КС, при цьому у відповідному висновку за конституційним зверненням Верховної Ради суд визнав законопроект відповідним вимогам ч.2 ст.157 і цілком - ст.158 Конституції України.

У висновку суду зазначається, що запропоновані законопроектом зміни до статей 85 і 101 Конституції передбачають введення нового виду парламентського контролю, який може вийти за межі контролю над дотриманням конституційних прав і свобод людини й потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених за дотриманням Конституції і законів без дотримання балансу приватних і публічних інтересів, зокрема у підприємницьку діяльність, у діяльність інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а отже, може призвести до порушення та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

"Конституційний Суд України застерігає від запровадження такого контролю за додержанням Конституції України, який суперечитиме Конституції України та може спричинити юридичну невизначеність, оскільки це є несумісним із принципом верховенства права – однією з основоположних гарантій дотримання прав і свобод людини і громадянина. Для людини і громадянина така невизначеність є загрозою сваволі з боку органів публічної влади та їх посадових осіб", - йдеться у висновку КС.

Крім того, введення нового виду парламентського контролю через інститут уповноважених ВР може призвести до звуження сфери діяльності й повноважень уповноваженого Верховної Ради з прав людини (омбудсмена), а також до обмеження права громадян звертатися за захистом своїх прав до омбудсмена.

У висновку зазначається, що внесення до Конституції запропонованих змін призведе до встановлення невизначених меж повноважень ВР усупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, що є загрозою для забезпечення прав і свобод людини та громадянина.

КС констатує, що запропоновані в законопроекті зміни не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, однак вони не узгоджуються з конституційними принципами верховенства права та поділу державної влади, принципами демократичної, правової держави і в разі запровадження загрожуватимуть правам і свободам людини.

Висновок КС є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.

Як повідомлялося, Зеленський вніс до ВР законопроект №1016 29 серпня як невідкладний. Ст.101 Конституції про парламентський контроль пропонується доповнити абзацом про те, що для здійснення парламентського контролю над дотриманням Конституції і законів в окремих сферах ВР може призначати своїх уповноважених, правовий статус яких визначається окремими законами. Відповідно перелік повноважень парламенту, викладений у ст.85 Основного закону, буде доповнено пунктом про те, що Верховна Рада призначає і звільняє таких уповноважених, а також заслуховує їхні щорічні звіти.

Згідно з процедурою розгляду конституційних змін, Верховна Рада мала направити відповідний законопроект до Конституційного Суду для отримання висновку про відповідність ініціативи ст.157 і ст.158 Основного закону.

3 вересня Верховна Рада направила законопроект до КС для отримання висновку щодо відповідності Основному закону.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Заступник керівника ОП Жовква обговорив із заступником держсекретаря МЗС Польщі подальший розвиток українсько-польських відносин

"Батьківщина" 17 грудня візьме участь в акції біля ВР проти продажу землі

Діяльність ВАКС особливо важлива для України, але ще жодного чиновника не було засуджено за корупцію - звіт ЄС

Медведчук: Зміни до Мінських угод можуть вноситися тільки за погодженням з усіма сторонами, які їх підписали

У разі зміни позиції Києва щодо Мінських угод учасникам Паризького саміту доведеться довго аналізувати це питання - Пєсков

Порошенко наполягає на необхідності посилення санкцій проти Росії

Медведчук: У Зеленського немає політичної волі для мирного врегулювання конфлікту на Донбасі

Зеленський запропонував спростити процедуру перетину кордонів для громадян країн-учасниць ГУАМ

Країни ГУАМ домовилися посилити співпрацю щодо ЗВТ і створення транспортного коридору

Президенти України та ЄК погодили кроки, необхідні для якнайшвидшого виділення 2-го траншу макрофінансової допомоги ЄС

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА