20:41 06.12.2019

Питання мов нацменшин, корінних народів і країни-агресора потрібно розділяти - Фріз про висновки Венеціанської комісії щодо мовного закону

3 хв читати
Питання мов нацменшин, корінних народів і країни-агресора потрібно розділяти - Фріз про висновки Венеціанської комісії щодо мовного закону

Україна й надалі має право відстоювати свою національну мову, вважає народний депутат із фракції "Європейська солідарність" Ірина Фріз, коментуючи ухвалені у п'ятницю висновки Комісії за демократію через право Ради Європи (Венеціанська комісія) про український закон про державну мову.

"Венеціанська комісія у своєму висновку відзначає зрозумілість для себе позиції України, де національна мова перебувала під дискримінацією Росії. І таке розуміння дає нам право та можливість для подальшого послідовного відстоювання наших цінностей ідентичності, а саме - мови. До речі, у Середньовіччі в Англії державною мовою була французька. І лише шляхом відстоювання рідної мови англійська стала офіційною в Англії. Спочатку втрачають мову, а слідом - державу", - сказала Фріз у коментарі агентству" Інтерфакс-Україна" у п'ятницю.

За словами парламентарія, потрібно чітко відокремлювати питання мов національних меншин, корінних народів і мови країни-агресора.

"Проблема полягає в тому, що Росія використовує мовне питання, як інструмент гібридної війни. Це не має нічого спільного з мовою, як засобом спілкування. Росія перетворила мову на засіб політичної експансії. Такого не відбувається з жодною мовою: ні з англійською, ні з французькою , ні з іспанською, ні з китайською. Мова не стає фетишем і не має бути зброєю однієї країни проти держав-сусідів, адже тоді це є проявом агресії. Саме тому, на мій погляд, дії Росії має адекватно оцінювати міжнародне суспільство, а Кремль має нести повну відповідальність за імперіалістичну фантомну поведінку стосовно України", - зазначила Фріз.

Народний депутат наголосила, що для неї у цьому питанні орієнтиром є США, які утворили емігранти: англійці, французи, німці, ірландці, євреї, поляки та представники інших народів.

"Незважаючи на це, мовою офіційного рівня є англійська. Так само, незважаючи на те, що у Франції багато вихідців із країн Африки, мови народів банту, наприклад, не є мовами навчання у французьких навчальних закладах або держустановах", - наголосила Фріз.

Як повідомлялося, основним висновком нової думки, яку ухвалила у п'ятницю Венеціанська комісія, є те, що влада України має прагнути балансу в мовній політиці для того, щоб мовна проблема не стала джерелом міжетнічної напруженості в Україні. Цього досі не зроблено, зокрема і в нещодавньому законі про державну мову.

У ВК визнають, що мовна політика "є надзвичайно складною, делікатною і політизованою проблемою в Україні, особливо в контексті конфлікту з Росією".

Крім того, ВК "особливо рекомендує" переглянути положення закону, що передбачають "диференційоване поводження з мовами корінних народів, мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, і мовами національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС". "Будь-яке розходження між поводженням із цими мовами має базуватися на об'єктивному та розумному обґрунтуванні, чого поки що немає", - наголошується у висновках.

Як приклад експерти ВК зазначають, що перехідний період реалізації положень закону про освіту, який "зазнав різкої критики", було продовжено з 1 вересня 2020 року до 1 вересня 2023 року "тільки для учнів, чия рідна мова є мовою ЄС, а не для тих, хто володіє іншими рідними мовами, зокрема російською". "Комісія рекомендує продовжити цей термін для всіх національних меншин і корінних народів", - ідеться в документі.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Від "Слуги народу" на економічний форум у Давос їдуть 23 нардепи

Зеленський вважає, що між Україною та Ізраїлем дуже міцні відносини

Зеленський вважає, що українці мають побудувати спільну історію, шукати героїв, чиї імена не провокують конфлікту

Зеленський знову наголошує, що хоче мати міцні відносини стратегічного партнерства із США та не бути залученим у їхні внутрішні справи

Зеленський: Я ніколи не прагнув би до президентства, якби не ставив за мету добитися миру на Донбасі

Джонсон заявив Путіну про неможливість нормалізації відносин, поки РФ не відмовиться від "дестабілізуючих дій"

Макрон стурбований перекиданням протурецьких найманців до Триполі

Генсек ООН закликав до ефективного і контрольованого припинення вогню в Лівії

Українські дипломати вимагають від британської поліції виключити тризуб з антитерористичного посібника

У Берліні відкрилася міжнародна конференція стосовно Лівії

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА