Інтерфакс-Україна
12:12 20.01.2020

Конфлікт на Донбасі може бути заморожений на десятиліття, як у Придністров'ї - Зайдік

3 хв читати
Конфлікт на Донбасі може бути заморожений на десятиліття, як у Придністров'ї - Зайдік

Колишній представник голови ОБСЄ в Тристоронній контактній групі (ТГК) з врегулювання ситуації на сході України Мартін Зайдік не виключає, що конфлікт на Донбасі буде заморожений за прикладом придністровського на десятиліття.

"Не виключаю", - заявив австрійський дипломат в інтерв'ю, опублікованому в понеділок у газеті "Коммерсантъ", відповідаючи на запитання, наскільки ймовірно, що конфлікт на Донбасі буде заморожений до стану придністровського і далі почнуть рахувати десятки років переговорів із урегулювання.

"У якихось аспектах це вже є. Придністров'я користується тим, що вважається частиною Молдови. І всі переваги торгівлі з ЄС поширюються і на Придністров'я", - зазначив Зайдік.

"А в нашому конфлікті є люди, які користуються угодою України з ЄС про безвізовий режим. Вони зберегли українські паспорти саме тому. У цьому аспекті вже нині є певна подібність із Придністров'ям. Люди дуже добре розуміють, де вони більше грошей заробляють - в ЄС чи в Росії", - додав Зайдік.

"Але ні Україні, ні Росії не корисна "придністровізація" Донбасу", - вважає дипломат, який чотири з половиною роки представляв ОБСЄ в ТКГ і залишив цю позицію наприкінці минулого року.

"Тут територія набагато більше і більше населення - вже нині підтримка цієї території коштує великих грошей. Але колись усе ж потрібно буде вкласти туди великі гроші, відновити промисловість, шахти. Чи готова Росія на це?", - зауважив він.

Колишній представник ОБСЄ вважає, що Росія, усупереч її заявам, є стороною конфлікту на Донбасі, а Мінські угоди мають виконуватися не послідовно, а пакетно.

"Якщо подивитеся на Мінські угоди, на те, як вони підписані в оригіналі, ви побачите підписи (колишнього голови місії ОБСЄ в контактній групі - "Ъ") Гайді Тальявіні, (другого президента України - "Ъ") Леоніда Кучми та (колишнього посла РФ в Україні - "Ъ") Михайла Зурабова. Потім пропущена відстань - і є Захарченко і Плотницький (колишні керівники невизнаних "ДНР" і "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький - "Ъ"). Чому вгорі Україна та Росія? Вони хіба не сторони конфлікту? Саме тому вони стоять угорі. І є один посередник - ОБСЄ", - сказав Зайдік.

Він також наголосив, що "Мінські угоди - це пакет, і якщо послідовно виконувати їх, то спочатку має бути встановлено режим тиші і відведено сили і засоби".

"Якщо говорити про послідовність, не можна було б говорити про політичні теми до вирішення питань безпеки. Необхідно було б розпочинати з першої статті і послідовно інтерпретувати", - сказав Зайдік.

За його словами, Київ відмовляється закріплювати особливий статус Донбасу в Конституції України, тому що на інші питання немає відповідей.

"Щодо особливого статусу: згідно з "формулою Штайнмаєра", він набуває чинності на постійній основі після виборів. Якщо ви читаєте Мінські угоди, то там написано, що наступного дня розпочинається процес відновлення контролю над кордоном Україною. А як це буде? Хто ухвалює закон, коли незрозуміло, що буде наступного дня? Це потрібно в одному пакеті робити", - наголосив дипломат.

"Тому читайте так званий план Зайдіка. Ми в наших пропозиціях насамперед писали, що це має бути пакет, в якому всі рішення ухвалюватимуть не послідовно, а в сукупності. І пропонували, хоча це, можливо, звучить дивно, щоб угоди були ратифіковані, тому що одна з проблем полягає в тому, що вони не ратифіковані", - зазначив колишній представник ОБСЄ.

На його думку, це слід зробити через "нормандський формат".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Світові лідери засуджують ракетну атаку РФ на Суми

Трамп наголошує, що переговори щодо України йдуть добре, але настав час для практичних кроків - ЗМІ

НБУ визнає ділову репутацію Порошенка небездоганною для спроби вилучити його акції МІБ, стверджує сам Порошенко

Гамбія призначила послом за сумісництвом в Україні дипломата, акредитованого в Анкарі, а не в Москві – Сибіга

Орбан заявив, що не дозволить Брюсселю "змусити" Угорщину прийняти членство України в ЄС

Зеленський на "Рамштайні": необхідно визначити чіткі деталі щодо контингенту безпеки в Україні

Естонія затримала підсанкційне судно з тіньового флоту РФ у Балтійському морі

Умєров: працюємо з партнерами над пошуком додаткових систем "Patriot"

Умєров: Європа перебирає на себе провідну роль у наданні безпекової допомоги

Партнери виділяють понад EUR21 млрд на військову допомогу Україні - міністр оборони Британії

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА