У Європи залишився останній шанс зберегти угоду щодо іранської ядерної програми
У європейських країн – Великої Британії, Німеччини, Франції - є остання можливість врятувати Спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, заявив у понеділок глава МЗС Ірану Джавад Заріф.
"На міністерській зустрічі учасників СВПД, що залишилися, я наголосив, що залишився останній шанс для трьох країн ЄС врятувати СВПД", - написав Заріф у Twitter.
За його словами, дані про торгівлю між Іраном і ЄС за період 2015-2019 років "доводять, що три країни ЄС сильно порушили свої зобов'язання з СВПД".
Заріф також закликав усіх учасників угоди "до дієвого дотримання СВПД". Він запевнив, що Тегеран скасує свої заходи, вжиті після "незаконного виходу США" з угоди і "нахабних порушень з боку" Великої Британії, Франції і Німеччини, коли США і три європейські країни повернуться до виконання своїх зобов'язань з СВПД.
Говорячи про умови угоди, Заріф заявив, що вони не піддаються обговоренню, і внесення в них змін "виключено".
Раніше в понеділок повідомлялося, що глави МЗС країн-учасниць СВПД позитивно відреагували на можливість повторного приєднання до них США.
"Міністри відзначили перспективу повернення США до СВПД і наголосили готовність позитивно і спільно відреагувати на це", - йшлося в спільній заяві за підсумками переговорів міністрів у режимі відеоконференції.
У документі зазначається, що "міністри домовилися продовжувати діалог, щоб переконатися в імплементації угоди всіма сторонами".
Також вони наголосили на важливості збереження СВПД.
Іран і "шістка" країн (Велика Британія, Німеччина, Китай, Росія, США і Франція) у 2015 році погодили СВПД, який мав на увазі скасування санкцій щодо Ірану. В обмін Тегеран взяв на себе низку зобов'язань в атомній сфері.
У 2018 році президент США Дональд Трамп вийшов з СВПД, вважаючи цю угоду невдалою і яка не гарантує того, що Іран не зможе розробити ядерну зброю. Таким чином відновили односторонні санкції щодо Ірану. А через рік Тегеран оголосив про поетапне скорочення своїх зобов'язань у рамках ядерної угоди доти, поки європейські учасники угоди не забезпечать економічні інтереси Ірану - насамперед у нафтовій сфері - в умовах дії американських санкцій.
Очікується, що обраний президент США Джо Байден може спробувати повернутися до виконання умов СВПД.