ЄС може переглянути механізми ухвалення рішень через Віктора Орбана – Андріус Кубілюс
Після накладання вето президентом Угорщини Віктором Орбаном на виділення Україні 50 млрд євро фінансової допомоги від Європейського Союзу, серед країн-членів все частіше лунають вимоги відмовитись від принципу одностайності при ухваленні рішень.
Про це заявив член Ради Безпеки Київського безпекового форуму, депутат Європейського парламенту, Прем’єр-міністр Литви у 1999-2000 та 2008-12 роках Андріус Кубілюс під час онлайн-дискусії КБФ, заснованого Фондом Арсенія Яценюка "Відкрий Україну".
"Коли ми говоримо про Віктора Орбана, ми можемо лише здогадуватись, чому він так вчиняє. Це є неприйнятним і серйозно підриває не лише українське питання, але, власне, і ЄС, і позицію Угорщини", - сказав він.
"Тут питання не лише в персоналії Віктора Орбана, а в тому, що в угоді ЄС сказано, що важливі рішення в Європейському Союзі, які зокрема стосуються зовнішньої політики, мають базуватися на основі консенсусу. Отже, кожна країна має право вето. І різниця між такими країнами як Литва, Німеччина – ми не дозволяємо собі використовувати це право вето в такий спосіб, як це робить Угорщина", - наголосив євродепутат.
Андріус Кубілюс вважає, що право вето може бути застосовано, коли національні інтереси окремої країни дійсно потрапляють під загрозу.
"Але не можна вдаватися до шантажу і грати в якісь ігри з цим правом вето. Є чимало вимог в ЄС змінити цей договір і відійти від цього права", - резюмував Кубілюс.