Інтерфакс-Україна
14:54 29.08.2024

Що робити, якщо у дитини аденоїди? Поради лікаря-отоларинголога

3 хв читати

Реклама

Запалення аденоїдів — одне з найпоширеніших захворювань у віці 3-7 років, яке трапляється в кожної третьої дитини. Незважаючи на поширеність проблеми, вона оповита великою кількістю міфів і домислів. Якщо слідувати помилковим твердженням, зростають ризики затягнути ситуацію та отримати неприємні ускладнення.

Що треба знати про аденоїди та на які моменти важливо звернути увагу, розповів Желтов Андрій Якович, лікар отоларинголог-хірург з досвідом роботи понад 28 років, кандидат медичних наук, завідувач відділення отоларингології TOP Clinic DENIS.
 


Що таке аденоїди? Чому вони збільшуються?

Аденоїди — це розростання однієї з шести мигдалин носоглоткового лімфоїдного кільця, яка знаходиться у верхній частині носоглотки. Розростання цієї мигдалини ще називається гіпертрофією аденоїдної вегетації. І саме це кільце виконує захисну функцію. Тобто аденоїди є частиною імунної системи, яка допомагає боротися з інфекцією.

Аденоїди дитини можуть іноді збільшуватися або запалюватися —  так організм реагує на зустріч з алергеном або інфекцію, бактеріальну чи вірусну.

Як часто зустрічається гіпертрофія аденоїдів? В якому віці? 

Запалення аденоїдів трапляється в кожної третьої дитини. Коли аденоїди часто схильні до запалення, то поступово вони гіпертрофуються (розростаються). Розростання аденоїдів зазвичай відбувається у дітей 3-7 років. По мірі того, як дитина дорослішає, аденоїди зменшуються і дорослих людей зазвичай турбують рідко. Але якщо дитина часто хворіє, аденоїди залишаються збільшеними і поступово розростаються.

Як проявляється гіпертрофія аденоїдів? 

Основні ознаки гіпертрофії аденоїдів:

  • утруднене носове дихання; 
  • стікання слизу по задній стінці глотки; 
  • хропіння; 
  • епізоди зупинки дихання уві сні; 
  • погіршення слуху.

Іноді батьки питають, чи може при збільшених аденоїдах не бути симптомів? Якщо немає симптомів, то це вважається нормою. Мета лікування полягає саме в тому, щоб позбавити від скарг (симптомів).

Симптоми аденоїдів все одно пройдуть з віком — тож навіщо їх лікувати?

Це, звісно, так, але треба враховувати наслідки. З часом нелікована хвороба призводить до більш серйозних проблем. Наприклад, якщо у дитини відсутнє носове дихання більш ніж 3 місяці, то вже будуть помітні патологічної зміни зовнішності: відвисла (деформована) нижня щелепа, неправильний прикус.

Також збільшені аденоїди можуть призводити до хропіння, зупинки дихання уві сні (апное), інших дихальних проблем. Іноді вони супроводжуються інфекціями вуха, кашлем, нежиттю.

Чи завжди потрібно видаляти аденоїди? В яких випадках потрібна операція? 

Абсолютними показаннями до видалення глоткової мигдалини, що розрослася, є відсутність результату консервативного лікування більш ніж 3 місяці при цілодобовому порушенні носового дихання, зниженні слуху, неправильному розвитку щелепи і затримці дихання уві сні. У кожному конкретному випадку рішення ухвалює лікар.

Чи можна прибрати аденоїди без операції, наприклад, ліками?

Якщо аденоїди гіпертрофовані та відсутній ефект лікування більш ніж 3 місяці, то без операції обійтися неможливо.

Як проходить операція? Чи це боляче? 

Операція з видалення збільшених аденоїдів називається аденотомія. Це одна з найбільш поширених операцій, що виконуються у дітей.

В Клініці ДЕНИС аденотомія проходить під загальним знеболенням, під інтраопераційним збільшенням (мікроскопом). Ми використовуємо обладнання, яке дозволяє виконувати аденотомію зовсім без крові. Операція триває близько 15 хвилин, а перебування у стаціонарі займає менше 6 годин.

Після операції лікар надасть рекомендації з харчування та поведінки. Зазвичай спеціальних засобів догляду після аденотомії не потрібно.

Чи можуть аденоїди після операції вирости повторно?

Це залежить від багатьох факторів в та стану дитини. Але в нашій практиці після операцій повторні аденотомії зустрічаються дуже рідко.

Щоб записатися на прийом до дитячого отоларинголога в Клініку ДЕНИС, звертайтесь 24/7 до контакт-центру за телефоном 0 800 607 555 або через месенджери на сайті. Клініка знаходиться за адресою: Київ, вул. Композитора Мейтуса, 5 (Голосіївський район). 

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА