Україна-НАТО: спільні інтереси та виклики на шляху до членства
Нещодавно, у Києві відбувся круглий стіл на тему "Україна – НАТО 2024: Від зміцнення партнерства до пошуку шляхів безпеки", організований Громадською лігою Україна-НАТО спільно з Громадською радою при МЗС за підтримки Представництва НАТО в Україні. Захід зібрав провідних представників військових відомств, дипломатів та експертів із питань безпеки. В обговоренні підтримки України з боку НАТО головним спікером став Голова Представництва НАТО в Україні Патрік Тернер. Також серед учасників: Сергій Джердж – голова Громадської ради при МЗС України, голова Громадської ліги Україна-НАТО, старший лейтенант ЗСУ; Максим Ємельянов – заступник директора департаменту ЄС і НАТО, начальник відділу НАТО МЗС України; Ігор Долгов – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Туреччині, ФРН, Бельгії та Грузії, голова Місії України при НАТО (2010-2014); Геннадій Коваленко – директор Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міністерства оборони України полковник, директор українського представництва фонду "PanteonX" Микола Гірні та інші.
Учасники підкреслили ключову роль громадянського суспільства у формуванні євроатлантичної стійкості України. Сергій Джердж зазначив, що оскільки співпраця з НАТО сприяє розвитку демократичних процесів в Україні, щорічне підведення підсумків у межах цієї співпраці є надзвичайно важливим.
Підтримка України з боку НАТО
Це публічне обговорення стало черговим підтвердженням чіткої позиції НАТО щодо підтримки України. Голова Представництва НАТО в Україні Патрік Тернер, згадавши про нинішнє гасло українців "Свобода або смерть", висловив прагнення допомагати Україні зараз і надалі та вдячність за те, що Україна стала "щитом глобальної безпеки."
Тернер запевнив, що Альянс зосереджений на підвищенні оборонних можливостей України, зокрема через надання допомоги на суму понад 40 мільярдів доларів у 2024 році.
На низку запитань щодо перспектив подальшої співпраці попри наявні перешкоди, найбільша з яких – війна, Тернер наголосив, що "НАТО як організація не боїться росії." За його словами, очевидно, що росія є неабиякою загрозою і досвід України це підтверджує. Адже ведеться війна, яка може будь-коли перекинутися на інші території.
Голова Представництва НАТО в Україні акцентував, що НАТО допомагатиме Україні завершити війну та назвав Україну "невіддільною частиною європейської родини." Україна є важливим партнером для Європи завдяки своїй великій території, спільним цінностям, прогресивному світогляду, стратегічним прагненням, інноваціям, значним людським ресурсам та потужним збройним силам.
На запитання щодо недостатньої підготовленості юнаків до умов сучасної високотехнологічної війни, Тернер зауважив, що відповідно до угоди між Україною та НАТО, Альянс забезпечує Україну зброєю та технологіями, тоді як Україна, на жаль, надає людські ресурси. Водночас, він запевнив, що НАТО відповідає за якісну підготовку українських захисників та повністю дотримується норм гендерної рівності стосовно жінок, котрі проходять службу. Коментуючи питання мобілізації, Тернер підкреслив важливість залучення молоді до процесу зміцнення оборонного потенціалу країни. На його думку, молодь є джерелом інновацій та стратегічного бачення майбутнього.
Крім цього, голова представництва НАТО в Україні звернув увагу на тривожні результати соціологічного опитування, згідно з яким третина українців вважає розробку ядерної зброї гарантією безпеки. Він наголосив, що Альянс наполягає на мирному вирішенні питань безпеки та закликав уникати повернення до ядерного озброєння.
На запитання про перепони України на шляху до членства в НАТО, Тернер відповів, що основна увага зосереджена на зусиллях у напрямку реформ та назвав війну найбільшою перешкодою. Він також додав, що в історії НАТО не було випадку приєднання країни, яка перебуває у стані війни. У зв’язку з цим, головний акцент Альянсу – сприяти завершенню конфлікту: надавати матеріальну підтримку та допомагати у підготовці військовослужбовців, зосереджуючись на конкретних пріоритетах, а не лише на ідеях.
Отже, цей захід став важливою платформою для обговорення шляхів посилення партнерства між Україною та НАТО, пошуку нових можливостей підтримки України у військовому та політичному аспектах, а також зміцнення регіональної євроатлантичної безпеки. Безумовно, тільки спільні зусилля здатні забезпечити мир та стабільність у регіоні.
Текст підготовлений представницею міжнародного благодійного фонду "PanteonX" Роксоланою Стефанишин.