13:57 18.11.2019

Пішов з життя відомий вчений в галузі кібернетики й обчислювальної техніки Борис Малиновський

4 хв читати
Пішов з життя відомий вчений в галузі кібернетики й обчислювальної техніки Борис Малиновський

Президія НАН України та Відділення інформатики НАН України із глибоким сумом сповіщають, що 13 листопада ц.р. на 99-му році пішов з життя відомий вчений в галузі кібернетики й обчислювальної техніки, популяризатор науки, радник дирекції Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, голова Ради Київського Будинку вчених НАН України, президент Фонду історії і розвитку комп’ютерної науки та техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премій Національної академії наук України імені С.О. Лебедєва, В.М. Глушкова та В.І. Вернадського, кавалер орденів Жовтневої Революції, Трудового Червоного Прапора, Вітчизняної війни I і II ступеня, Червоної Зірки, Богдана Хмельницького, нагороджений медалями «За бойові заслуги», «За оборону Москви», «За перемогу над Німеччиною», відзначений Почесними грамотами Верховної Ради УРСР та Верховної Ради України, член-кореспондент НАН України Борис Миколайович Малиновський.

Борис Миколайович Малиновський народився 24 серпня 1921 р. в селищі Лух Івановської області (Росія). У 1939 р. після закінчення середньої школи його було призвано до армії. У роки Другої світової війни брав участь у боях на низці фронтів, двічі поранений. Спочатку сержант, пізніше старший лейтенант, командир артилерійської батареї. Звання офіцера присвоєно на фронті, без проходження військової школи.

У 1950 р. закінчив Івановський енергетичний інститут і вступив до аспірантури Інституту електротехніки АН УРСР. З 1953 р. – кандидат, з 1964 р. – доктор технічних наук. У 1954 р. – науковий співробітник лабораторії обчислювальної техніки Інституту електротехніки АН УРСР, потім заступник директора з науки і керівник відділу спеціалізованих цифрових машин в Обчислювальному центрі АН УРСР. 1962–1981 рр. – керівник відділення кібернетичної техніки і завідувач відділу керуючих машин, від 1981 р. – радник дирекції Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України.

Б.М. Малиновський тривалий час займався питаннями обґрунтування теорії проєктування, практичним створенням і застосуванням цифрових обчислювальних і керуючих машин. У 1958–1961 рр. був головним конструктором першої в СРСР керуючої машини широкого призначення «Дніпро» – первістка українського комп’ютеробудування. У подальшому став ініціатором і керівником робіт зі створення низки піонерських цифрових керуючих систем різного призначення на базі ЕОМ «Дніпро». Київським науково-виробничим об’єднанням «Електронмаш» були випущені й успішно використовувалися понад 500 таких машин. Протягом 1969–1979 рр. був головою Ради з автоматизації наукових досліджень при Президії Академії наук УРСР. До середини 1970-х рр. в АН УРСР силами Ради і багатьох інститутів було створено близько 100 цифрових систем автоматизації лабораторного експерименту, в тому числі з використанням ЕОМ «Дніпро».

Ініціював створення журналу «Управляющие системы и машины».

У 1973–1986 рр. брав участь у розробленні перших у СРСР мікрокомп’ютерів широкого призначення «Електроніка С5» та сигнальних процесорів для наземних і бортових цифрових систем зв’язку нового покоління.

У 1998 р. організував Міжнародний симпозіум «Комп’ютери в Європі. Минуле, сучасне і майбутнє» за участі патріарха обчислювальної техніки Моріса Вілкса (Велика Британія).

Починаючи з 1990-х рр. Борис Миколайович займався історією науки й техніки та її популяризацією. З його ініціативи й за безпосередньої участі в 1998 р. створено навчальну кімнату-музей при Київському Будинку вчених НАН України та перший в Україні тримовний Інтернет-портал з історії комп’ютеробудування. За матеріалами музею видано компакт-диск, розповсюджений серед навчальних закладів і бібліотек України.

Б.М. Малиновський – автор і співавтор понад 200 наукових робіт і винаходів у галузі комп’ютерної науки і техніки. Написав перші в Україні монографії з історії обчислювальної техніки: «Академик С. Лебедев» (1992), «Академик В. Глушков» (1993), «История вычислительной техники в лицах» (1995), «Очерки по истории компьютерной науки и техники в Украине» (1998) «Відоме i невідоме в історії інформаційних технологій в Україні» (2001), «Нет ничего дороже» (2006), «Зберігати довічно» (2007, українською, російською, англійською мовами), «Документальная трилогия» (2011), «Маленькие рассказы о больших ученых» (2013), «Башир Рамеев. От Урала до «Уралов» (2014), а також низку книг-спогадів про Другу світову війну: «Путь солдата» (1974), «Участь свою не выбирали» (1995), «Через огонь, воду и медные трубы» (2016).

Борис Миколайович був доброзичливою, скромною і глибоко порядною людиною. Наукова громадськість, колеги й учні глибоко сумують за Борисом Миколайовичем та висловлюють щирі співчуття його рідним і близьким.

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Більше 33%клієнтів-боржників ТОВ "Хмельницькгаз збут" отримали попередження про припинення газопостачання

Геннадій Новіков: такої системи продажу землі, яку намагається протягнути влада, немає в жодній країні світу

60 тисяч споживачів газу Вінниччини отримують пільги на газ в грошовій формі

Київстар визнано платником податків №1 у галузі зв’язку

"Ми пишаємося вами. Ви – наші Герої": миколаївці зустріли бійців 36-ї ОБМП та 406-ї ОАБ, які повернулися з зони проведення ООС

8, 9 та 10 грудня дивіться телеканал “НАШ” та будьте в курсі всіх важливих подій нормандської зустрічі!

Час #БОРЖОМИТИ з оновленим новорічним дизайном

Цьогоріч на Миколаївщині придбано житло для 16-ти сімей, що потребують поліпшення житлових умов

Понад 62 тис. споживачів газу на Рівненщині передають показання через "особистий кабінет" на сайті 104.ua

Спікерами Kyiv iGaming Affiliate Conference стануть представники українського державного сектору та європейські гемблінг-експерти

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА