13:41 10.07.2020

МФО після карантину: перспективи галузі

3 хв читати

«Підвищений попит, погіршення кредитного профілю і нові механізми роботи», - фахівці фінансово-аналітичного сервісу FoxyCredit розповіли, що чекає на ринок споживчих кредитів України після карантину.

Карантин видався нелегким періодом для мікрофінансових організацій. З одного боку, обсяг виданих кредитів зменшився в 2,5-3 рази, що було пов'язане як із закриттям офісів і призупиненням діяльності МФО, так і з падінням попиту. Широка аудиторія відповідальних клієнтів через невизначеність ситуації перейшла до режиму суворої економії і використання власних накопичень.

З іншої сторони, через фінансову кризу зросла кількість несплачених боргів. Так, у банках частка проблемних позик збільшилась на 10%, а у МФО — в середньому, на 50%. В окремих мікрофінансових компаніях, які схвалюють до 95-98% заявок, частка прострочених кредитів до моменту пом'якшення карантину склала 70%. З великою ймовірністю, більшу частину цих боргів не будуть оплачувати, тому, за попередніми підрахунками, деяким компаніям буде потрібно не менше півтора-двох років для повного відновлення.

Свою роль зіграв і законопроект №3297 від 16.06.2020, який заборонив штрафувати боржників в період карантину і протягом 30 днів після його закінчення (дія закону не поширювалася на іпотечні та споживчі кредити для фізичних осіб). І знову — два боки однієї медалі: з одного, він значно знизив фінансове навантаження на позичальників, з іншого — ускладнив становище МФО. Як відзначають представники мікрофінансових компаній, деякі клієнти сприйняли цей закон за основу для повного списання боргів.

Однак поступово ситуація стабілізується, про що свідчать й статистичні дані фінансово-аналітичного сервісу FoxyCredit. Так, у травні-червні кількість відвідувачів сайту зросла на 14% в порівнянні з квітнем, а кількість користувачів, які оформили кредит за допомогою сервісу — на 10%. В першу чергу споживачів цікавлять суми до 15 тис. гривень на термін до 1-2 місяців.

МФО наразі повертаються до звичного режиму роботи. Наприклад, перед початком карантину пільгові позики під 0,01% новим клієнтам видавали 23 організації, але на початку квітня їх кількість скоротилася до 6, а на початок червня таких МФО було 18 і, за прогнозами експертів, скоро їх кількість відновиться до попереднього значення.

Активізації попиту може посприяти також зниження облікової ставки НБУ до історичного мінімуму в 6% (в минулому році вона становила 17,5%). Це також має стимулювати зниження ставок у банківських і небанківських фінансових організацій.

Аналітики FoxyCredit відзначають, що у МФО є кілька шляхів відновлення:

  • посилити вимоги до позичальників, ретельніше перевіряти їх платоспроможність;

  • підвищити ставку для компенсації ризиків від непогашених боргів;

  • навпаки, зменшити ставку і ввести додаткові бонуси для сумлінних клієнтів, щоб покрити збитки за рахунок розширення кредитного портфеля.

Не виключено, що різні компанії оберуть різні шляхи оптимізації, тому наразі важливо триматися у курсі новин, щоб отримувати достовірну та актуальну інформацію про те, що відбувається на фінансовому ринку. 

Фахівці сервісу відзначають: ще до запиту кредиту, дуже важливо правильно розрахувати свої сили. Передбачене урядом послаблення не мало на увазі повне списання заборгованості, тому всі невиплачені кредити так чи інакше негативно позначаться на боржниках, в тому числі погіршать їх кредитну історію, що згодом призведе до складнощів для отримання нових позик.

Довідка

Основний напрямок діяльності аналітичного сервісу FoxyCredit — онлайн-кредити в Україні, Норвегії, Данії, Швеції і Фінляндії. На сайті компанії клієнти можуть порівняти умови різних позабанківських організацій та обрати вигідну мікропозику на карту. Послуга надається безкоштовно, реєстрація на сайті не потрібна.

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА