14:30 26.07.2021

Вологомір - типи і принцип роботи

5 хв читати

Що таке вологомір, де використовується і які типи бувають? На всі ці питання, читайте відповіді в нашій статті.

У різних галузях і навіть в побутових потребах іноді виникає необхідність вимірювати кількісний вміст вологи в будь-якому матеріалі або середовищі. Для цього був придуманий спеціальний прилад, який носить назву вологомір. У загальному випадку, вологомір - це сучасний і досить точний прилад, що дозволяє визначити процентний і кількісний вміст вологи в твердому або сипучому матеріалі, газі і т.д. Такі пристрої можуть мати різний принцип роботи і спеціалізацію. Про те, як працює вологомір, і які види цього приладу бувають, ми і поговоримо далі. Вибрати хороший вологомір, ви зможете на цьому сайті.

Що таке вологомір і навіщо він потрібен?

Вимірювання вологи може знадобитися для самих різних процесів і в різних ситуаціях. Крім цього, різні методики вимірювання можуть бути ефективними для різних випадків. Тут важливо тільки те, що ви можете з заданою точністю виконати завмер рівня вмісту вологи.

Раніше такі прилади були аналогового типу, проте на поточний момент, це сучасні цифрові прилади, що працюють за допомогою керуючих програм і процесорів. Ними зручно користуватися, це буде справедливо навіть для побутових вологомірів, які вимірюють рівень вологості у вас вдома, якщо підтримка належної вологості в приміщенні важлива для вас. І так, які принципи роботи можуть бути у цих пристроїв?

Типи вологомірів за принципом роботи

Примітно, що вимірювання рівня вмісту вологи в матеріалі або середовищі може бути дуже різним. Давайте розглянемо найбільш поширені варіанти, які будуть відрізнятися принципом дії:

 1. Ваговий - береться зразок твердого або сипучого матеріалу, зважується, а потім примусово просушується. Різниця в масі початкового і висушеного зразка і вкаже на ступінь вологості.
 2. Індуктивний або СВЧ - визначає рівень вологості в твердих або сипучих матеріалах. Методика передбачає порівняння еталонного значення поширення мікрохвиль в середовищі з таким же поширенням у випробуваному зразку або сипучої суміші. Різниця вкаже на ступінь вмісту вологи. Перевага такого принципу роботи в зручності і швидкості визначення при досить високій точності. На такому принципі часто працюють вологоміри для зерна або вологомір для дерева, наприклад.
 3. Хімічний - зразок матеріалу спеціально обробляють хімічним реагентом, який добре реагує з водою. За рівнем інтенсивності протікання реакції, а також кількості випаруваного реагенту прилад робить досить точні підрахунки про ступінь вмісту вологи в первісному зразку.
 4. Оптичний - заснований на вимірюванні потоку фотонів при взаємодії його з досліджуваною речовиною або середовищем. При цьому можна виділити два типи вимірювань: відбитий (дзеркальний) і поглинений. Поглинений може працювати в якості виміру рівня дифузії, а також заломлення на прозорому або напівпрозорому зразку.
 5. Кондуктометричний - вимірює ступінь електричного проникнення середовища або зразка залежно від рівня наявності в ньому вологи. Висновок про ступінь концентрації вологи прилад робить на підставі різниці опору.
 6. Температурний або психрометричний - тут два взаємно налаштованих градусника порівнюють температурну різницю, причому один з градусників обертається мокрою тканиною. Ступінь випаровування вологи з тканини буде залежати від вологості середовища, що відіб'ється на температурі і різниці показань двох градусників.
 7. Діелькометричний - заснований на принципі діелектрометрії, тобто вимірі і зміні діелектричного проникнення середовища.

Існують і інші, часом досить екзотичні, рідко використовувані методики, але на них особливого сенсу зупинятися не варто. Також слід розуміти, що вологоміри можуть мати стаціонарне, лабораторне та професійне виконання, а можуть являти собою портативні прилади. Часто модель вологоміра може вбудовуватися в побутову техніку, наприклад, в деякі кондиціонери або зволожувачі повітря. 

Особливості конструкції вологомірів

Розглянемо особливість конструкції найбільш поширених вологомірів. Це такі прилади, які найчастіше затребувані на виробництвах різного типу, при переробці та зберіганні сільськогосподарської продукції або при виробництві різного роду будівельних робіт і зберіганні будівельних матеріалів. Можна виділити два основних типи вологомірів.

Голчасті - де в якості датчика використовуються один або два щупа. Їх занурюють в середу або матеріал, якщо така можливість існує, і вимірюють рівень поширення хвилі або електричного розряду. Порівняння з еталонним запрограмованим в пристрій значенням і дозволяє визначити частку вологи в матеріалі.

Безконтактні - працюють на схожому принципі, але в якості датчика використовуються пластини або спеціальні колби. Дане обладнання добре підходить для ситуації, коли не передбачається або важке руйнування твердого матеріалу з зануренням в нього щупа.

g

Щоб більш точно розуміти, як і де правильно використовувати вологоміри, що працюють на цих принципах, варто розглянути конкретні варіанти їх застосування.

Де застосовуються вологоміри?

Описані вище два принципи роботи найчастіше використовуються в популярних моделях вологомірів. Тут можна виділити такі варіанти:

 • для деревини - тут можуть використовуватися обидва принципи роботи і голчастий, і безконтактний. При деревообробці і на меблевих фабриках, ці прилади дозволяють визначити якість дерева, а також ступінь його готовності і просушування для виробництва меблів. Вологоміри можуть знадобитися, якщо мова йде про стан деревної тріски або тирси, а також при виготовленні пелет з дерева. Вибрати хороший вологомір для деревини можете за посиланням - https://glushitel.zp.ua/ua/vlagomeri-drevesini.html;
 • для сільськогосподарської зернової продукції - розраховані на використання при зберіганні і переробці зерна і зернових культур. Тут зустрічаються різні типи пристроїв, які можуть бути портативними або стаціонарного лабораторного виконання. Вони дуже важливі для розуміння рівня вологості сільгосппродукції при її переробці і зберіганні. Вибрати хороший вологомір для зерна можете за посиланням https://glushitel.zp.ua/ua/vlagomeri-zerna.html;
 • для будівельних матеріалів - це стосується вологомірів, які застосовуються не тільки при виробництві готових будівельних блоків, але і під час проведення етапів будівельних робіт (обробка, заливка підлоги, укладання кахлю та інші види робіт), а також для визначення стану сухих будівельних сумішей;
 • для грунту - за допомогою таких приладів в сільському господарстві вдається точно регулювати ступінь зволоження поверхневих родючих грунтів, відведених під конкретні культури. Це також дозволяє економити, щоб зайвий раз не перезволожувати грунт, а також досягати потрібного врожаю за рахунок своєчасного поливу. Тут частіше використовується голчастий принцип роботи.

Перераховані варіанти застосування вологомірів можуть мати різний тип дії, але такі прилади дуже важливі, не тільки для ведення сільського господарства і розвитку виробничої діяльності, а й для побутового застосування.

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА