Передумови для успіху візиту Володимира Зеленського до США
Від візиту Володимира Зеленського до США всі очікують результатів. Рівень очікувань зависокий і реакція на візит залежатиме від політичної орієнтації тих, хто коментуватиме ці результати. Нижче сформульовані декілька передумов, дотримання яких дозволить створити у відносинах Україна – США атмосферу мінімально необхідної довіри та умови для виходу на новий рівень партнерства.
- Не грати з американською адміністрацією у гру «з нульовою сумою» за принципом «ти мені – я тобі». Така модель не пройде з тими, хто наразі приймає рішення у США. Win-win є єдиною можливою опцією. Для того, щоб вона запрацювала, необхідно мати стратегічний підхід у відносинах зі США, зорієнтований не на миттєві результати, а на побудову майбутнього союзництва.
- Привезти до Вашингтона двосторонні проєкти або ідеї проєктів у форматі win-win, тобто з обопільним інтересом України та США. Переконати американську сторону заявити про політичні та інші, зокрема фінансові, гарантії виконання цих кроків. Після візиту важливо створити дієві механізми виконання кожної з досягнутих домовленостей.
- Побудувати спільну історію успіху зі США. Ніхто не хоче асоціюватися з відсутністю такої історії. Наші партнери не збираються і не будуть слухати довгий перелік того, що ми вважаємо досягненнями, вони хочуть змін, які перезавантажать країну.
- Вести зі США гранично чесний, відвертий діалог, водночас не впадати у дріб’язкову критику, яка сприймається як перелік претензій. Вона викликає суміш посмішок і роздратування, але жодного позитиву.
- Сформулювати цілі української сторони та зробити їх публічними для українського суспільства (за виключенням конфіденційних).
- Обговорити співпрацю правоохоронних органів США та України щодо справ
І. Коломойського та його можливу екстрадицію, або взяти його з собою до США. - Залучити громадянське суспільство в Україні та США для дискусії щодо ключових цілей наших відносин зі США та їхнього досягнення. Таке обговорення можливе та необхідне після візиту.
- Сформулювати візію безпекового партнерства зі США, основою якого має стати двостороння безпекова угода на зразок угод з ключовими азійськими союзниками. Вона має включати (але не обмежуватися) співпрацю у розміщенні американських підрозділів та елементів інфраструктури.
- Представити США візію стійкості енергетичного сектору України та досягнення енергетичної незалежності від країни-агресора. Домовитися про спільні конкретні кроки у цій сфері і спільну стратегію щодо критичних викликів, зокрема «Північного потоку – 2». Доручити уряду України затвердити календарний план приєднання української енергомережі до енергомережі Європи (ENTSO-E).
- Переконати Адміністрацію США, що наші наміри стати членом ЄС та союзником США – це стратегічний пріоритет, кроки для його реалізації здійснюватимуться незалежно від їхньої популярності.
- Зустріч Зеленського з Байденом – це привід зробити важливі кроки, які дотепер відкладались. Довіра до українських політиків украй низька. Тому переговори з президентом США треба починати не з обіцянок, а презентувати дії, які слід започаткувати ще до вильоту у Вашингтон. Це дозволить хоча б частково відновити довіру з боку наших ключових західних партнерів. А саме:
- розблокувати роботу конкурсної комісії з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та ініціювати перезапуск конкурсу з відбору керівника Бюро економічної безпеки (БЕБ) із новою конкурсною комісією, оскільки попередня скомпрометувала себе. Відбір керівника БЕБ повинен здійснюватись комісією, у складі якої більшість становитимуть представники громадянського суспільства, експертного середовища, фахівці з бездоганною репутацією. Такий підхід має бути застосований до всіх без виключення конкурсів;
- ініціювати процедуру відбору директора Державного бюро розслідувань (ДБР). До того часу призначити виконуючим обов’язки керівника ДБР доброчесного професіонала, незалежного від побажань політиків чи виконавчої влади;
- ініціювати звільнення Генерального прокурора за провал реформи прокуратури та саботаж резонансних розслідувань у країні;
- ініціювати широке громадське обговорення та ухвалення плану дій з деолігархізації. Проєкт «Дорожньої карти з деолігархізації» розроблено Центром національної стійкості та розвитку разом із представниками громадянського суспільства та надіслано президентові України;
- звільнити з посад в Офісі Президента та апараті Ради нацбезпеки та оборони осіб, щодо яких є кримінальні провадження, а також тих, які мають ознаки поглядів на користь Російської Федерації;
- запровадити санкції щодо всіх бізнесів Фірташа;
- започаткувати повноцінну імплементацію законів про судову реформу. Утворити дорадчий орган за участю громадянського суспільства для контролю за впровадженням судової реформи;
- розпочати реальну реформу Служби безпеки України. Звільнити тих, хто її саботує. Зосередити роботу СБУ виключно на контррозвідці та антитерористичній діяльності. Демілітаризувати Службу з паралельним зменшенням чисельності співробітників відповідно до західних підходів;
- ініціювати відставку Кабінету Міністрів та формування професійного і доброчесного складу уряду на основі консенсусу з громадянським суспільством;
- ініціювати ліквідацію Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, що втручається у роботу державного концерну «Укроборонпром». Призначити інше керівництво «Укроборонпрому», яке буде здатне провести швидку і повноцінну трансформацію відповідно до нещодавно ухваленого законодавства.
Співзасновники Центру національної стійкості та розвитку:
Руслан Рябошапка
Генеральний прокурор України (2019-2020)
Павло Клімкін
Міністр закордонних справ Україні (2014 - 2019),
Надзвичайний і повноважний посол України в Німеччині
Олександр Данилюк
Міністр фінансів України (2016-2018),
Секретар РНБО (2019)