15:51 28.11.2023

Снайдер, Плохій, Грицак та Пінчук запустили новий проєкт про українську історію

6 хв читати

90 науковців доєднаються до масштабної дослідницької ініціативи з вивчення глибинної історії України

Лондон, Велика Британія, 27 листопада 2023 року: 90 істориків, зокрема Тімоті Снайдер, Сергій Плохій, Ярослав Грицак, та засновник Віктор Пінчук приєднуються до проєкту “Українська історія: глобальна ініціатива”. У рамках цієї трирічної програми українські історики та їхні колеги з усього світу проведуть десятки незалежних досліджень, які охоплюватимуть часи починаючи з передісторії українських земель і до сьогодення.

«Українська історія: глобальна ініціатива» - це благодійна організація, яка регулюватиметься Комісією з питань благодійності Англії та Уельсу. Проєктом керуватиме незалежна Рада директорів, до складу якої входять, зокрема: Карл Більдт, політик і дипломат (голова), Енн Епплбаум, історикиня, лавреатка Пулітцерівської премії, Борис Ґудзяк, митрополит-архієпископ Української Католицької Архиєпархії Філадельфії, Сергій Жадан, поет та новеліст і Віктор Пінчук, засновник ініціативи, бізнесмен та філантроп. 

Українська історія займає у світовій історії настільки ключове місце, що це буває важко усвідомити та визнати. Тому не дивно, що нинішня війна пов’язана  з більш масштабними процесами в світовій економіці та політиці. «Українська історія: глобальна ініціатива», використовуючи інноваційні міждисциплінарні підходи і застосовуючи нові технології, шукатиме нового емпіричного і концептуального осмислення. Досліджуватимуться такі теми, як початок розселення людства, поширення індоєвропейських мов, відносини між класичною Грецією та Чорноморським регіоном, Європа епохи вікінгів, стосунки між Візантією та Києвом, а також сучасні питання націєтворення та імперії. Це має допомогти знайти відповіді на такі основоположні запитання, як «Хто ми?», «Як уможливилась нація?».

Презентація проєкту «Українська історія: глобальна ініціатива» пройшла у Британському музеї у понеділок, 27 листопада 2023 року. Під час неї відбулася також дискусія на тему "Україна і світ: переосмислення історії". (Відео доступне до перегляду тут).

Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету, який розробляв академічну концепцію проєкту впродовж останніх трьох років, та є головою Міжнародної академічної консультативної ради та членом Ради директорів програми «Українська історія: глобальна ініціатива», зазначив: «Ця ініціатива залучатиме фахівців із різних дисциплін з усього світу, які працюватимуть з використанням як традиційних методів, так і нових технологій, що допомагатиме нам досліджувати глибоке минуле. «Україну» тут слід розуміти в дуже широкому контексті, як її землі та народи, які заселяли їх від самого початку. Можна багато цікавого сказати про походження нашої мови, про бронзову добу, про середньовіччя, про сучасність  від амазонок до вікінгів. Україна — це територія, де наше стандартне уявлення про історію може бути переглянуте і збагачене».

«Цей проєкт надає унікальну можливість співпрацювати з найкращими умами в цій галузі, щоб донести українську історію до світу та донести світову історію до України», — сказав Сергій Плохій, співголова Міжнародної академічної консультативної ради, професор історії та директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

«Переосмислення української історії у глобальному контексті може бути важливим для української перемоги, це шанс зробити світ кращим», – зазначив Ярослав Грицак, співголова Міжнародної академічної консультативної ради та професор історії Українського католицького університету.

Тімоті Снайдер додав: «Надзвичайні обставини нинішнього моменту породжують питання, які виходять за його рамки. Адже війна не створила української нації. Українське суспільство, яке відреагувало на російське вторгнення, вже було сформованим. Як? Без сумніву, у способи, які схожі на генезу сучасних націй загалом. Але суспільства не ідентичні. Вони утворені з незліченних нашарувань. Суспільства по-різному реагують на кризи, створюючи подальші нашарування».

Віктор Пінчук, який у 2019 році задумав ідею міждисциплінарного та колективного дослідження історії України, яке охоплюватиме всі епохи людського існування, всі геологічні ери та всі землі сучасної України, сказав: "Наше покоління має унікальний шанс взяти участь у розбудові нашої країни. Але для цього нам потрібно зрозуміти, хто ми є. Останні чотири роки я працював над ідеєю платформи для дослідження історії – мультидисциплінарної, від найдавніших часів до сьогодення, на територіях, які сьогодні є Україною. Я дуже радий, що ми нарешті почали. Видатні науковці, які вивчають історію України, будуть також досліджувати, як по-новому писати національну історію. Незалежна благодійна організація, якою керують визначні особистості, та  міжнародна академічна консультативна рада, що складається з видатних істориків, забезпечать найвищі стандарти. Через війну цей проєкт набув нової актуальності. Я не знаю, якими будуть його результати, але я впевнений, що вони дадуть безліч спростувань російських викривлень історії. Ця робота буде особливо потужною тому, що її буде створено в атмосфері свободи, обміну думками, критичних обговорень». 

«Українська історія: глобальна ініціатива»  має на меті створити глибинну історію земель сучасної України і народів, які їх населяли. Завдяки використанню нових технологій Ініціатива створюватиме нову міждисциплінарну модель історії і стане спільною роботою близько 50 українських та 40 міжнародних науковців. Вони розроблятимуть близько 70 тем, досліджуючи їхні зв’язки та взаємозалежність. 

Рада директорів

Енн Епплбаум - Лавреатка Пулітцерівської премії, історикиня, журналістка і авторка The Atlantic.

Карл Більдт (Голова) - Співголова Європейської ради з міжнародних відносин, Міністр закордонних справ Швеції (2006-2014), Прем’єр-міністр Швеції (1991-1994).

Борис Ґудзяк - Архієпископ і митрополит Філадельфійської митрополії Української Греко-Католицької Церкви, Президент Українського католицького університету.

Наталія Гуменюк – Журналістка, спеціалізується на висвітленні воєн і конфліктів, правах людини, Співзасновниця Public Interest Journalism Lab та ГО "Громадське".

Юлія Мостова – Журналістка, співзасновниця та головна редакторка газети «Дзеркало тижня» (zn.ua).

Віктор Пінчук (Засновник, автор ідеї проєкту) – Бізнесмен та філантроп. 

Філіп Сендс – Юрист, професор права в Університетському коледжі Лондона.

Тімоті Снайдер (За посадою – Голова Міжнародної академічної консультативної ради) - Професор Єльського університету, науковий співробітник Інституту гуманітарних досліджень у Відні.

Фарід Закарія - Ведучий, CNN, колумніст The Washington Post.

Сергій Жадан – Поет та новеліст.

 

Міжнародна академічна консультативна рада

Тімоті Снайдер (Голова) - Професор Єльського університету, науковий співробітник Інституту гуманітарних досліджень у Відні.

Сергій Плохій (Співголова) - Професор історії України, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Ярослав Грицак (Співголова) - Професор Українського католицького університету, директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка.

Суніл Амріт – Професор історії та голова Ради з вивчення Південної Азії в Єльському університеті.

Рохіт Де – Юрист та викладач історії Південної Азії, Єльський університет.

Барбара Енгелькінг - Засновниця та директорка Польського центру дослідження Голокосту при Інституті філософії та соціології Польської Академії Наук у Варшаві.

Хусейн Фенсі – Викладач історії ісламського світу, Єльський університет.

Рорі Фіннін – Професор українських студій Кембриджського університету та співробітник Коледжу Робінсона у Кембриджі.

Тімоті Ґартон Еш – Професор європейських студій в Оксфордському університеті, професор у коледжі Св. Антонія та старший науковий співробітник в Інституті Гувера при Стенфордському університеті.

Антон Дробович – Голова Інституту національної пам’яті України 

Амелія Глейзер – Професорка, завідувачка кафедру юдаїки в Університеті Каліфорнії у Сан-Дієго.

Ювал Харарі  - Філософ, професор Єврейського університету в Єрусалимі.

Оля Гнатюк – Перекладачка, есеїстка, професорка Варшавського університету та Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Майя Джасанофф – Професорка історії в Гарвардському університеті.

Леонора Невілл – Завідувачка кафедри історії Візантії та професорка Університету Вісконсін-Медісон.

Келлі О'Ніл – Директорка проєкту «Імперія» та викладачка історії Гарвардського університету.

Марсі Шор – Викладачка історії Єльського університету.

Тула Сімпсон – Викладач історії Університету Преторії.

Ірина Склокіна – Історикиня та дослідниця у Львівському Центрі міської історії.

Кетрін Янгер – Постійна співробітниця Інституту гуманітарних досліджень у Відні та директорка програми «Україна в європейському діалозі»

Веб-сайт: uhgi.org  

Соцмережі: Будь ласка, використовуйте хештен: #uhgi

Для медіа: Руслан Кавацюк

E-mail:  [email protected]

Телефон.: +38096 053 9445


 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА