Інтерфакс-Україна
13:07 17.12.2023

Свічки з вощини своїми руками: що потрібно знати про популярний новорічний подарунок із бджолиного воску

6 хв читати

Реклама

 

Такий інтер'єрний декор, як декоративні свічки, залишається одним із найпопулярніших подарунків, особливо в період різдвяно-новорічних свят. Це найкращий спосіб створити в будинку затишну камерну атмосферу, а у разі відключення електрики – мати під рукою якесь джерело світла. Експерти компанії “Долина меду” розповіли про крафтові свічки з вощини, їхню відмінність від звичайних воскових свічок та про те, як такий подарунок зробити самостійно або разом з дітьми.

Короткий екскурс в історію свічок

Як джерело світла, свічки існують не одну тисячу років, при цьому їх конструкція практично не зазнала змін: фактично це відлитий у формі виріб з легкоплавкого матеріалу, по центру якого проходить ґніт (зазвичай з нитки). У різні часи люди виготовляли свічки з різних матеріалів:

  • тваринних жирів,
  • бджолиного воску,
  • рослинного воску,
  • натуральних мінералів на кшталт озокериту,
  • продуктів нафтопереробки на кшталт парафіну тощо.

Як гніт спочатку використовували згорнуті аркуші паперу (папірусу) або дерев'яні дрізки, пізніше їх практично повністю замінили ґноти з волокна або нитки.

Головною вимогою до сировини для виробництва свічок є її здатність зберігати тверду форму при кімнатній температурі +25-30 ° С і повільно плавитися без кіптяви в процесі горіння ґноту. На сьогоднішній день промисловим способом виробляють тільки свічки з парафіну, до якого в невеликих кількостях додають стеарин задля підвищення температури плавлення і збільшення часу горіння.

До появи газових ліхтарів та електрики свічки були практично єдиним джерелом освітлення у будинках. Більш бідні верстви населення користувалися дешевими варіантами з тваринного жиру, які давали мало світла і сильно коптили. Воскові свічки горіли яскравіше, чистіше та довше, але довгий час були дуже дорогими. Пізніше їхня популярність почала зростати; однак після відкриття стеарину, а потім парафіну, свічки з воску залишилися широко затребувані тільки при проведенні релігійних обрядів.

Види та призначення свічок у сучасному світі

Сьогодні свічки переважно виконують роль декору або тимчасового джерела світла за відсутності електроенергії. Не втратили вони свого значення й у релігійних обрядах християн, іудеїв та буддистів. З початку російського вторгнення у 2014 році знову з'явився попит на окопні свічки, які наші військові використовують для освітлення та обігріву у бліндажах. Вони прості у виготовленні, довго горять, а для їх заливки використовуються розплавлені недогарки парафінових і воскових свічок, іноді з додаванням стеарину.

Господарські свічки, запас яких знову з'явився у будинках українців після блекаутів осені-зими 2022 та початку 2023 років, зазвичай мають циліндричну форму, простий дизайн та виготовляються з парафіну. До господарських умовно можна віднести і чайні свічки, за допомогою яких підтримують постійну температуру чаю, зберігають у розплавленому вигляді шоколад та сир для фондю або підігрівають ефірні олії в аромалампах.

Декоративні свічки - це найбільш різноманітний за формою і використовуваною сировиною вид свічок. Чільне місце тут відводиться зовнішньому вигляду вироба; швидкість згоряння та яскравість полум'я стоять на другому місці. До декоративних свічок відносять:

  • столові, які виготовляються з парафіну, але можуть бути різного кольору, форми та ароматизуватися ефірними оліями. Надають особливий колорит фуршетам та іншим заходам;
  • гелеві, які виготовляють із гліцерину з додаванням желюючої речовини. Виглядають найбільш оригінально, так як низ свічки зазвичай є композицією з черепашок, кольорового піску і т.д.;
  • вуличні, які призначені для використання на відкритому повітрі та можуть містити піротехнічні склади для додаткових ефектів;
  • насипні, які є насипанами в ємність гранулами, наприклад, воску, і так далі.

Доволі часто власні лімітовані колекції декоративних свічок випускають косметичні та парфумерні бренди. Зазвичай такі свічки ароматизовані оригінальними фірмовими композиціями.

Переваги свічок із бджолиного воску

Дуже дорогий для використання в господарських свічках, бджолиний віск часто є одним із компонентів або основним компонентом декоративних свічок. Воскові свічки цінуються за:

  • натуральний матеріал, з якого вони виготовлені;
  • відсутність кіптяви та ясне полум'я при горінні;
  • більший час горіння, ніж у парафінових аналогів;
  • приємний аромат, який виділяє віск під час плавлення;
  • виділення у процесі горіння корисних речовин, що містяться у воску.

Через дорожнечу чистого воску серійні виробники нерідко розбавляють його дешевшими компонентами на кшталт стеарину або парафіну. Тому зазвичай поціновувачі воскових свічок замовляють їх у перевірених майстрів хендмейду або роблять самостійно, купуючи бджолиний віск на пасіках або в спеціалізованих магазинах.

Однак є і більш простий спосіб прикрасити будинок свічками з натурального бджолиного воску, доступний фінансово більшості з нас. Йдеться про свічки з вощини - прямокутних листів з бджолиного воску, які зазвичай використовуються на пасіках для будівництва бджолиних стільників. Такі свічки оригінально виглядають, при горінні видають такий самий аромат, як і цілісні воскові вироби, до того ж дуже прості у виготовленні навіть у домашніх умовах.

Як зробити свічку з вощини своїми руками?

Процес створення (точніше, скручування) свічки з вощини настільки нескладний та захоплюючий, що ним із задоволенням займаються навіть дошкільнята. Інструменти, які для цього знадобляться:

  • дошка або інша робоча поверхня, на якій крутитиметься свічка;
  • листи вощини із бджолиного воску;
  • гострий ніж та ножиці;
  • заготовка-шнур для ґноту (можна купити готовий, просочений воском).

 

Стандартні листи вощини, які продаються в магазинах для пасічників, мають розмір 41х26 см, легкий восковий аромат та жовтий колір. Також заготовку для "катаних" воскових свічок можна купити в магазинах хендмейду, де є вощина не лише різного розміру, а й різних кольорів.

“Купуючи вощину в спеціалізованих магазинах для бджолярів або на перевірених пасіках, ви гарантовано придбаєте матеріал з натурального воску, - каже представниця компанії "Долина меду" Ольга Ніконова. - До того ж, навіть при купівлі листів поштучно вони коштуватимуть дешевше в таких торгових точках, ніж у продавців матеріалів для рукоділля.”

Сам процес виготовлення катаної свічки з вощини наступний:

  • відрізаєте від листа вощини смугу потрібної ширини – це буде висота готової свічки;
  • на один край вздовж короткої сторони кладете ґніт так, щоб з одного боку він виступав на 3-4 см;
  • починаєте щільно скручувати вощину навколо ґноту. Щоб отримати ароматизовану свічку, лист попередньо збризкайте потрібним ефірним маслом;
  • готову скручену свічку щільно зв'язують мотузкою для фіксації.

 

Бджолиний віск – дуже пластичний матеріал, який добре розм'якшується при температурі людського тіла. Тому у теплій кімнаті вощину можна катати без попередньої підготовки; але якщо в приміщенні прохолодно, листи потрібно підігріти, щоб повернути їм еластичність. Для цього достатньо трохи потримати їх біля батареї чи обігрівача. Ще один нюанс - товщина ґноту, яка повинна збільшуватися зі збільшенням діаметра свічки.

Додаткові декоративні елементи – шишки, ягоди, гілочки, шматочки спецій, намистини – дозволяють створювати свічки з вощини з унікальним дизайном. Але перед тим, як таку свічку запалити, всі прикраси з неї краще зняти.

Предмети інтер'єру ручної роботи залишаються одним із найкращих подарунків тим, хто дбає про красу свого житла. А самостійне створення такого декору, як свічки з вощини, це ще й гарна нагода залучити до підготовки подарунків навіть найменших членів родини.

Компанія "Долина меду": м. Запоріжжя, вул. Брянська, 15.

Офіційний сайт: https://dolynamedu.com

Контакти:

+38(066)622-28-81

+38(093)622-28-81

+38(098)622-28-81 (Viber, WhatsApp)

Email: [email protected]

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА