11:59 16.04.2024

Катування на окупованих територіях України: The Reckoning Project подав позов в Аргентині

4 хв читати

15 квітня  ініціатива українських та міжнародних журналістів та юристів з документування воєнних злочинів The Reckoning Project  разом із присутнім у Буенос Айресі потерпілим громадянином України подали кримінальний позов до Федерального Суду Аргентини. 

Цим позовом потерпілий пан М (ім'я не розголошується з міркувань безпеки) звертається до Федерального Суду із запитом розслідувати тортури, які до нього застосували ідентифіковані та неідентифіковані російській посадовці та пов'язані з ними особи, котрі самі його катували, а також допомагали застосовувати тортури. 

Це перший в історії український позов щодо катувань, поданий до суду в Аргентині. 

Свідчення, надані паном М у позові, демонструють практики катувань електрострумом під час затримання росіянами в одному з окупованих ними українському місті. Вони підтверджуються знахідками міжнародних організацій, зокрема й ООН, які задокументували схожі випадки тортур, що їх застосовували щодо інших осіб на території того  самого об'єкту, де утримували пана М. Катування пана М проводилися за сприяння афілійованих з російською державою  установ та їхніх очільників. 

Згадуючи інших людей, яких утримували разом із ним, пан М сказав:

“Я – один з багатьох. Я знаю чимало тих,  хто пройшов й через куди гірше ставлення. Я хочу  розповісти  про наш біль усьому світу. Бо катування людей і продовжують практикуватися на окупованих Росією українських територіях.”

У поїздці до Аргентини від The Reckoning Project пана М супроводжувала Наталя Гуменюк, українська журналістка, співзасновниця проєкту та директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу. Вона наголошує, що незліченні докази катувань цивільних в Україні вимагають від міжнародної спільноти підтримати правосуддя: 

“Упродовж останніх двох років лише нашій відносно маленькій команді довелося поспілкуватися з кількома сотнями тим, хто пережив воєнні злочини в Україні. Ми задокументували понад сотню свідчень людей, яких викрадали, утримували у нелюдських умовах, катували, а до кількох десятків із них  застосовували електрострум. Історія пана М, на жаль, одна з багатьох. Ми не можемо очікувати, що одна правова система здатна впоратися з такою кількістю злочинів, про що йдеться зазначають і заяви ООН. Для нас, українців, аргентинська експертиза судів є водночас і закликом до міжнародної підтримки у відстоюванні верховенства права, і надією, що правосуддя можливе.”

Конституція Аргентини, на підставі універсальної юрисдикції дозволяє судам розглядати міжнародні злочини, зокрема, злочини проти людяності та воєнні злочини, незалежно від того, де саме їх було скоєно. Упродовж років Аргентина посіла провідну роль у боротьбі з безкарністю і на національному, так і міжнародному рівні, розглядаючи справи з різних країн за принципом універсальної юрисдикції. Судова система Аргентини ухвалювала знакові рішення у справах, що стосуються злочину застосування тортур. 

У лютому та березні 2024 року, перед подачею позову,  Наталя Гуменюк та Цветеліна ван Бентем, правознавиця Оксфордського університету та старша юрисконсультантка The Reckoning Project відвідали Аргентину, аби зустрітися з представниками влади, правозахисних організацій та організацій з питань кримінального судочинства та вивчити їхній досвід у пошуку відповідальності за міжнародні злочини, скоєнi під час цивільно-воєнної диктатури у країні. 

“Аргентина створила умови у політиках та праві для правосуддя, яке не має кордонів. Катування – це катування, де б їх не застосовували”,  – каже Цветеліна. 

Старший юрисконсультант The Reckoning Project та британський адвокат Джек Спросон, який переглянув та проаналізував сотні свідчень жертв, свідків та тих, хто пережив злочини в Україні, що їх задокументувала команда TRP, каже:

“Читати свідчення щодо тортур на папері –  одна справа. Але зустрітися та вислухати пана М персонально – лишає по собі відчуття жаху. Водночас, те, як він прагне справедливості, дає надію та надихає”

Британсько-сирійський адвокат Ібрагім Олабі, який керував командою проєкту у справі щодо цього позову, зазначає:

“Міжнародні злочини можуть бути скоєні в одній країні, але через міжнародні угоди світова спільнота чітко дала зрозуміти, що вони мають стосуватися всіх держав. Сьогодні ми закликаємо поважне судочинство Аргентини, яка як ніхто розуміє такі звинувачення, ретельно розслідувати ці жахливі порушення”. 

Під час поїздки у Буенос Айрес пан М зустрівся з аргентинцями, які також пережили катування. У стінах Федерального Суду Аргентини, куди він подавав позов разом із командою TRP, він зазначив: 

“В Аргентині, я  зрозумів, що шлях до справедливості – довгий, але її можливо досягти, тільки разом. Я зустрів людей, які пройшли через жахіття тортур, але вони ніколи не здавалися. Саме через те, що тут в Аргентині люди здатні зрозуміти наш біль, я сподіваюся, що шанс на справедливість існує.

Виконавча директорка організації TRP Джанін ді Джованні, яка працювала воєнною кореспонденткою та моніторила права людей під час багатьох конфліктів, зазначає:

“Ті, хто став жертвою таких жахливих вчинків,  як пан М, часто стикаються з тривалим почуттям ізоляції, відчуттям, що їхні історії ніколи не почують, ані в суді, ані публічно. Сьогодні, за тисячі кілометрів від України, ми кажемо, що такого більше не має бути.”

ФОТО/ВІДЕО (автор фото та відео Анна Цигима)

У співпраці з Мачеком Хамелою, польським режисером, який отримав численні нагороди, команда TRP працює над документальним фільмом щодо цієї ініціативи. 

Цю історію було висвітлено Reuters 

За коментарями у цій справі звертайтеся до: 

Євгенія Васильєва, координаторка Лабораторії журналістики суспільного інтересу [email protected]  +380 99 725 8169

Ірина Єгіазарова, проєктна координаторка [email protected]  +44 7392 852753, +380 99 192 1353

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА