Спецпроєкти

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group

Випуск № 2 – квітень 2025 року

Метою цього огляду є надання аналізу поточної ситуації на валютному ринку України та прогноз курсу гривні щодо ключових валют на основі актуальних даних. Ми розглядаємо поточні умови, динаміку ринку, ключові фактори впливу та ймовірні сценарії розвитку подій.

Аналіз поточної ситуації

На кінець квітня валютний ринок України демонструє збереження основних трендів, зафіксованих у першій половині місяця: відносну стабільність зниження в сегменті долара США та продовження зміцнення євро щодо гривні.

Ключові відмінності квітневої динаміки — зрушення балансу попиту та пропозиції на користь гривні, зниження середньоденного попиту на валюту з боку населення, згладжена поведінка ринку на тлі помірної інфляції та збереження зовнішньої підтримки.

Ключові драйвери:

Внутрішні фактори

Зовнішні фактори

Загальні висновки:

Огляд динаміки та прогноз курсу валют

Курс долара США

Курс долара до гривні залишається в межах стабільного вузького коридору — від 41,10 до 41,80 грн/$ з мінімальною волатильністю. У квітні ринок демонструє синхронізацію ринкового й офіційного курсу, що знижує ризики для бізнесу та споживачів. Ревальваційний тиск посилюється на тлі зменшення попиту з боку населення та збільшення пропозиції долара.

Упродовж другої половини квітня курс долара залишався в стабільному коридорі, без різких коливань. Найнижчі значення спостерігалися в межах 41,10–41,35 грн/$ на купівлі, а продаж протягом усього періоду перебував у межах 41,57–41,85 грн/$.

Наш короткостроковий прогноз курсу долара, наданий у попередньому огляді, повністю підтвердився в межах стандартних ринкових відхилень. Курсова динаміка в доларовому сегменті свідчить про високу поточну передбачуваність внутрішнього ринку.

Особливістю періоду стало поступове згладження та звуження спреду між курсами купівлі та продажу, що свідчить про зростання валютної ліквідності та зниження напруги на готівковому ринку. Інші особливі прикмети другої половини квітня — рух ринкових курсів долара синхронно з офіційним курсом НБУ та з майже рівновеликим спредом від нього курсів купівлі та продажу. Це свідчить про ефективність політики Нацбанку зі згладжування ситуативних коливань, що знижує волатильність і сприяє формуванню стабільних очікувань серед учасників ринку.

Глобальні фактори також підтримують стабільність долара в Україні — попри ослаблення долара на світових ринках ці процеси не транслюються у внутрішні ризики завдяки валютним резервам і гнучкості політики НБУ. Глобальні процеси не створили нового тиску на гривню, але можуть у середньостроковій перспективі стати драйвером відтоку капіталу українців і бізнесу з долара.

Прогноз на найближчий період:

Курс євро

У другій половині квітня курс євро до гривні продовжив зростати, підтвердивши раніше зафіксований висхідний тренд. Як ми і прогнозували у попередньому огляді, ринкові котирування впевнено переступили позначку 47 грн/євро, а вже на кінець квітня середній курс продажу готівкового євро консолідується  до 48,00 грн/євро, що дозволило внутрішнім українським інвесторам в євро з початку місяця до кінця квітня отримати курсову премію розміром від 1,6 до 2,4 грн на кожному євро.

Особливої уваги потребує зміна спреду між курсами купівлі та продажу. Якщо на початку місяця спред утримувався в межах 60–70 копійок, то вже наприкінці квітня у низки операторів ринку готівкової валюти він перевищив 1 грн, а у деяких операторів сягав 1,3–1,5 грн. Це є маркером зростання ринкової нервозності та підвищених очікувань щодо подальшої волатильності. Оператори ринку намагаються закласти у ціну ризики можливого подальшого посилення євро або корекції на тлі спекулятивної активності.

Ще один важливий сигнал — помітне розходження між ринковими курсами та офіційним курсом НБУ. Курс євро, який визначає регулятор, відстає від ринкових значень у середньому на 30–50 копійок, що є індикатором того, що ринок оперативніше та гнучкіше реагує на глобальні валютні тренди, зокрема — зміцнення євро до долара США. Офіційна динаміка рухається за інерцією, тоді як оператори валютного ринку вже закладають у котирування очікування подальших змін.

Таке випередження свідчить про зростання премії за володіння євровалютою, яка дедалі більше використовується як інструмент не лише для розрахунків, але й для заощаджень, а в деяких випадках — як спроба заробити на глобальній турбулентності.

Прогноз:

Рекомендації для бізнесу й інвесторів

Збереження динамічної ситуації на ринках спонукає нас зберегти свій підхід з розділення рекомендацій на два окремих блоки:

Базові рекомендації, які зберігають актуальність

Диверсифікація валютного портфеля — базова стратегія. Євро демонструє волатильність і потенціал зростання, а долар — слабкість на тлі глобальних подій. Рекомендовано тримати частину активів у євро, особливо за наявності відповідних зобов’язань. Долар — інструмент короткострокової ліквідності та хеджу.

Максимальна ліквідність — безумовний пріоритет.

Усі ваші валюти мають бути легко доступні для оперативного маневру — це ключова умова з огляду на глобальну турбулентність і політичні ризики.

Гривню утримувати у функціональному обсязі.

Стабільність гривні зберігається, однак інфляційний фон та потенційні курсові ризики у ІІ–ІІІ кварталах 2025 року не дозволяють тримати великий надлишок гривні. За можливості уникати зв’язування гривневої ліквідності в інструментах з фіксованими термінами чи без можливості перегляду дохідності.

Оновлені та доповнені рекомендації

Зміна частки валют у портфелі: плавна міграція з долара в євро

Доцільно поступово ребалансувати портфель у бік євро. Він дедалі більше використовується в розрахунках і потенційно надає кращу курсову премію. Але турбулентність на міжнародних валютних ринках вимагає постійно стежити за значущими новинами та подіями, не піддаючись водночас впливу гучних заголовків і стадної поведінки. Із валютного шторму з прибутками чи мінімальними втратами вийдуть лише інвестори зі сталевими нервами, холодною головою та чіткою стратегією.

Майте запас міцності та страхуйте ризики

Закладайте буфери на форвардні коливання курсу: попри висхідний тренд євро та нисхідний для долара у межах коротких періодів у цій парі та відносно цих валют до гривні трапляються «ямки» та «гірки», які можуть стати причиною втрат або непередбачуваних витрат.

Підвищена увага до спредів — індикатор ринкового настрою та прогноз тренда

Зростання спреду по євро — це сигнал: ринок нервує, очікує змін. У такі моменти краще уникати спекуляцій і не вирішувати під тиском емоцій. Для досвідчених валютних спекулянтів — це чудове поле і гарний час для продуктивного маневру, але для всіх інших — ризики втрат. Те саме стосується і долара — знизьте фокус на курсах і аналізуйте спреди.

Сценарне планування та регулярна переоцінка

Ринок і далі буде турбулентним протягом невизначеного часу. Майте альтернативні сценарії валютної поведінки, особливо для ІІІ–IV кварталів, коли найбільш імовірний вхід у новий девальваційний цикл.

Цей матеріал підготовлений аналітиками компанії та відображає їхнє експертне, аналітичне професійне судження. Інформація, представлена в цьому огляді, має суто інформаційний характер і не може бути розцінена як рекомендація для дій.

Компанія та її аналітики не дають жодних запевнень і не несуть відповідальності за будь-які наслідки, що виникли внаслідок використання цієї інформації. Уся інформація надається як є, без будь-яких додаткових гарантій повноти, зобов’язань зі своєчасності чи оновлення або доповнення.

Користувачі цього матеріалу мають самостійно оцінювати ризики й ухвалювати свідомі рішення на основі власного оцінювання й аналізу ситуації з різних доступних джерел, які вони самі вважають достатньо кваліфікованими. Перед ухваленням будь-яких інвестиційних рішень рекомендуємо проконсультуватися з незалежним фінансовим радником.

ДОВІДКА

KИT Group — міжнародна мультисервісна продуктова FinTech-компанія, яка вже 16 років успішно працює на ринку небанківських фінансових послуг. Одним із флагманських напрямків діяльності компанії є обмін валют. KИT Group — один із найбільших операторів цього сегмента фінансового ринку України, входить до переліку найбільших платників податків, є одним із галузевих лідерів за динамікою зростання активів і за розміром власного капіталу.

Понад 90 відділень у 16 найбільших містах України розташовані у зручних для клієнтів локаціях і мають сучасне обладнання для зручності, безпеки та конфіденційності кожної транзакції.

Діяльність компанії відповідає регуляторним вимогам НБУ. KИT Group дотримується стандартів діяльності ЄС, маючи відділення також у Польщі та плануючи транскордонну експансію до країн Європи.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ