Інтерфакс-Україна
16:18 19.05.2025

Тихі симптоми, які можуть вказувати на серйозні порушення в розвитку дитини

3 хв читати

Розвиток дитини – це складний процес, на який чинить вплив широкий перелік факторів. Деякі симптоми можуть сприйматись батьками як нормальні симптоми активного росту. Проте ігнорування тихих тривожних ознак здатне призводити до серйозних негативних наслідків. Одним із підступних захворювань, яке починається майже непомітно, є рахіт – порушення обміну речовин, що найчастіше пов’язане з дефіцитом вітаміну D і недостатнім засвоєнням кальцію з фосфором. Саме цьому батькам потрібно знати, в яких продуктах є вітамін Д, як визначити його нестачу і своєчасно діагностувати серйозні порушення розвитку.

В чому небезпека рахіту

Рахіт – захворювання, яке розвивається у дітей у перші роки життя. Воно характеризується порушенням процесів мінералізації кісткової тканини, яке призводить до деформацій скелета, затримки фізичного розвитку, а в запущених випадках до стійких змін в опорно-руховій системі та внутрішніх органах. Розуміння, що таке рахіт, дозволить своєчасно вживати необхідних заходів та зберігати здоров’я.

Основна причина захворювання – нестача вітаміну D, але ризик його розвитку зростає при:

  • недостатньому перебуванні дитини на сонці;
  • неправильному харчуванні;
  • проблемах із засвоєнням жирів у кишківнику;
  • у недоношених дітей.

Також лікарі відносять до зони ризику малюків, яких народили матері молодше 17 та старше 35 років. До проблем призводять маленькі інтервали між вагітностями, захворювання нирок, ШКТ у вагітної, сильний токсикоз. Значно підвищує ризики проживання у північних широтах, відсутність регулярних прогулянок на свіжому повітрі.

Тихі симптоми, за якими ховається небезпека

Більшість симптомів рахіту на ранніх стадіях не викликають занепокоєння, але можуть бути дуже важливими тривожними дзвіночками. До них відносять постійну дратівливість, неспокійний сон. Батьки можуть помітити, що дитина почала погано спати, часто прокидатися, пітніти під час сну, неспокійно поводитись. Зверніться до педіатра за консультацією, якщо малюк прокидається з плачем або довго не може заснути.

Пітливість не завжди вважається патологією, однак якщо голівка малюка після сну помітно волога, а подушка стає мокрою, це може вказувати на дефіцит вітаміну Д3. Ще однією характерною ознакою початку рахіту є облисіння задньої частини голови. Воно виникає через часте тертя о подушку і загальну слабкість кісткової тканини.

Дитина, у якої є виражений дефіцит вітаміну Д, починає тримати голівку, перевертатись, сидіти, повзати або стояти досить пізно (потрібно орієнтуватись на загальні норми розвитку). Якщо спостерігаються затримки в опануванні базових навичок, це привід зробити обстеження.

Зміни в кістках з’являються вже на пізніх стадіях хвороби. Можуть виникати потовщення ребер, розм’якшення країв тім’ячка, викривлення ніжок, деформації грудної клітини. Ці симптоми вже свідчать про активну форму захворювання, яка вимагає лікування.

Профілактика рахіту

Прогулянки на сонці і збалансоване харчування мами або правильний підбір дитячої суміші – головні способи профілактики нестачі вітаміну Д. Також педіатри радять додавати вітамін Д у зручній дитячій формі – як наприклад Олідетрим Кідс. Профілактичне введення вітаміну Д особливо важливе в осінньо-зимовий період та для недоношених дітей. Призначення має здійснювати лікар, зверніться до педіатра за консультацією. Дітям старше одного року обов’язково потрібно збалансувати дієту та ввести до раціону багаті на вітамін D продукти – це курячі яйця, горіхи, зелень, м’ясо. Не ігноруйте планові візити до лікаря – вони дозволяють своєчасно виявити проблеми розвитку та вжити необхідних заходів.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА