11:49 06.11.2017

Учасники Форуму про масштаби та причини тіні в економіці висунули вимоги до влади

5 хв читати

Майже 60 бізнес-асоціацій України стали учасниками II відкритого економічного форуму "Масштаби та схеми тіньової економіки" у Києві. Організатори Форуму - активісти коаліції «За детінізацію економіки», платформи «Податки для економічної свободи», коаліції «За ліберальну податкову реформу», всеукраїнської Аграрної Ради заявили владі про необхідність діяти, аби забезпечити невідворотність реформ з детінізації. Адже розмір тіньової економіки за час від І форуму кардинально не змінився, представники тіньової економіки чинять негласний опір реформам з детінізації, й практично не реалізовано більшість напрацювань Міністерства фінансів України, уряду або парламенту, які б сприяли детінізації економіки. «Які за таких умов можуть бути іноземні інвестиції? Тут би своїх легальних підприємців не розгубити», - зауважив в анонсі форуму Геннадій Чижиков, голова Української торгово-промислової палати, на якому зібралися близько півтисячі представників профільних бізнес-асоціацій країни.

У визначенні схем спікери форуму спиралися на дослідження експертів РПР, експертів CASE В. Дубровського «Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні та Андрія Саварця «Основні схеми незаконного ввезення товарів в Україну: причини та умови, шляхи подолання». Цікавим був моніторинг Світового Банку «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах», де обсяги тіньової оренди землі  виміряли за допомогою аерокосмічної зйомки - https://economic-forum.com.ua/rishennya-forumu/

Учасники форуму назвали основні способи «вирощування» тіні в Україні - переміщення прибутку до «податкових гаваней» («офшорів»), контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, комерційні посилки, відсутність контролю ланцюжка продажу імпортних товарів), розкрадання ПДВ (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво, зокрема карусельні схеми та викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу), неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації.

Вражаючими були й підрахунки експертів: обсяг офшорних схеми 260-320 млрд.грн на рік, втрати бюджету від них – 50-65 млрд.грн на рік, обсяг тіні в частині порушення митних правил та контрабанди - 80-230млрд.грн. на рік, а втрати бюджету 25-70 млрд.грн.

«Контрабанда - це наркотик для країни, адже ми відчуваємо: нема кому працювати, нема кому купувати, країна вмирає від передозу контрабанди, й у нас майже немає часу на виправлення ситуації, - закликав співзасновник Коаліції за детінізацію», голова Української бізнес-асоціації  Володимир Чеповий. - Контрабанда буде високою до тих пір, поки є умови для реалізації контрабандного товару, адже контрабанду можна легко продавати без контролю ланцюжка поставок від імпортера до продавця. Сьогодні такі законоепроекти є й ми їх підтримуємо».

- Контролюючі органи  продовжують шукати там, де світло, а не там, де втратили, - сказав заступник голову Всеукраїнської аграрної Ради Михайло Соколов. -  Зрозуміло, що легко стягнути гроші з легальних платників,  чиї активи на виду, і важко зловити тих, хто реально ухиляється від оподаткування й працює у тіні. Потрібно повністю реформувати і ДФС, для того, щоб змінити ситуацію.

            Як повідомив на Форумі міністр фінансів України Олександр Данилюк, Мінфін продовжує роботу над комплексною реформою ДФС, реформою митниці, створенням Служби фінансових розслідувань, імплементацією плану BEPS та приєднанням до багатосторонньої угоди MLI (щодо внесення змін до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. «Зараз принципове питання - коли буде створена Служба фінансових розслідувань? Для цього треба приймати законопроект, і я сподіваюсь, що це буде зроблено найближчим часом. Ми вже працюємо з нашими американськими та італійськими партнерами для того, щоб вони допомогли нам створити цю службу», - сказав міністр. Також він зазначив, що метою проекту по реформуванню ДФС є повна заміна її складу, тобто, щоб всі конкурси пройшли прозоро, і щоб до податкової прийшли нові люди, які вибудували б новий рівень довіри між громадянами та Урядом.

«Скільки є часу в України – 1-2 роки до соціального вибуху, тому негайно треба вносити закон про податок на виведений капітал, як дієвий інструмент боротьби з офшорами», - зауважив Олександр Соколовський, почесний президент Асоціації "Укрлегпром". «Боротьба з тінню – це продовження Майдану, - наголосив експерт РПР, директор  Інституту соціально-економічних досліджень Ілля Несходовський. – Ті, хто хочуть контролювати тіньову економіку – убивають економіку України».  Олександр Пасхавер, радник президента України попередив, що тінь буде вести «оборонні дії»: «Вони будуть, допоки ми системно не змінимо цінності (адже верховенство права – це стан громадян) та інститути в державі. Нам прийдеться робити одні й ті ж реформи багато раз, й нам знадобляться настирливість та терпіння».

Закриваючи II економічний форум, координатор платформи «Податки для економічної свободи» Олег Лиховід як співорганізатор запросив долучитися до проекту резолюції Форуму на сайті https://economic-forum.com.ua/rishennya-forumu  та анонсував, що наразі досягнуто домовленість про створення найширшого об’єднання українського бізнесу - Української Ради Бізнесу, в якій очікується близько 60 учасників-асоціацій, представників близько 20 галузей економіки: “Аби не втрачати темпу і тиску на державні органи влади у реформуванні економіки”, - зазначив Олег Лиховид.

Довідка: За даними МЕРТ розмір тіньової економіки в Україні становить 37% від офіційного ВВП. За оцінками  міжнародної асоціації дипломованих сертифікованих бугалтерів (АССА) в 2016 році 1, 1 трильйона гривень пройшли повз державний бюджет, що становить майже 46% ВВП країни за 2016-ий рік. Якщо усі "детінізовані податки" були б розподілені виключно на зарплати бюджетникам (в Україні нараховується близько 3 мільйонів осіб) та пенсіонерам (близько 13,4 мільйонів) – то на одну особу припаде додатковий 141 долар на місяць.

І економічний форум «Економічні реформи: порядок денний, пріоритети бізнесу», орагнізований  представниками коаліції «За детінізацію економіки», платформи «Податки для економічної свободи» та коаліції «За ліберальну податкову реформу» відбувся 10 березня 2017 року у Києві - https://day.kyiv.ua/uk/news/130317-uchasnyky-pershogo-ekonomichnogo-forumu-v-kyyevi-zayavyly-pro-poryadok-dennyy-reform-na

За півроку організатори ІІ економічного форуму в листопаді 2017 року провели таку громадську та експертну роботу: напрацювали разом з міністерством фінансів України комплексний план реформування митниці та законопроект з лібералізації ринку РРО (смартфони та планшети у якості касових апаратів); експертували та підтримали законопроект щодо ліквідації податку на прибуток та переходу до оподаткування лише виведеного капіталу (проект одноголосно схвалено Камбіном та чекає на розгляд на Нацраді реформ).

Коаліція «За детінізацію економіки»  напередодні ІІ економічного форуму провела широкі публічні обговорення та погодила зі стейкхолдерами пріоритети в реформаторських ініціативах – збереження спрощеної системи оподаткування, але унеможливлення користуватися нею для ухилення від оподаткування великому бізнесу; розширення фіскалізації на високоліквідні товари та торгові точки з порівняно великою торговою площею; налагодження механізму контролю ланцюга постачання імпорту -  http://bc-ua.org/novini/zayava-shhodo-prishvidshennya-reform/

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

НБУ відмовився в базовому сценарії від допущень щодо тривалості війни та повернув альтернативний сценарій

Майже три чверті роботодавців відчувають дефіцит кадрів і мають намір підвищити зарплату у 2024 р. - опитування ЄБА

Заступниця голови ОП Мудра: Конфісковані активи РФ необхідно спрямувати на відновлення і захист енергетики

Порт "Чорноморськ" відновив відвантаження агропродукції на експорт

"Київтеплоенерго" у 2024 р. планує замінити 55 км аварійних теплових мереж - заступник голови КМДА

НБУ анонсував низку кроків валютної лібералізації найближчими тижнями

У призначенні пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватимуть отриманий там страховий стаж - Мінсоцполітики

НБУ поліпшив прогноз інфляції на 2024 р. з 8,6% до 8,2% і несуттєво погіршив його на 2025 р.

НБУ знизив облікову ставку трохи більше за очікування - до 13,5% і її оцінку на кінець року - до 13%

EVA відкрила в першому кварталі 16 нових магазинів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА