Інтерфакс-Україна
10:13 29.02.2016

Яценюк виступає за продаж на відкритому аукціоні 1 млн га землі, що перебуває в держвласності

4 хв читати
Яценюк виступає за продаж на відкритому аукціоні 1 млн га землі, що перебуває в держвласності

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк вважає за необхідне у рамках земельної реформи продати на відкритому аукціоні 1 млн га землі, що перебуває в державній власності.

"Потрібно продовжувати земельну реформу. Вважаю, що необхідно продати на відкритому прозорому аукціоні 1 млн гектарів саме державної землі, яка сьогодні знаходиться в тіньовому і корумпованому обороті", - сказав А.Яценюк в ефірі "10 хвилин із прем'єр-міністром" в ефірі українських телеканалів у неділю ввечері.

Водночас прем'єр не уточнив, чи йдеться йому про землі саме сільгосппризначення, на продаж яких в Україні з року в рік продовжують мораторій.

Так, на підтримку законопроекту №3404, який передбачає продовження терміну дії мораторію на продаж або відчуження земель сільськогосподарського призначення на один рік, до 1 січня 2017 року, на засіданні 10 листопада 2015 року проголосували 309 народних депутатів.

Закон передбачає, що до набуття чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Цей закон дозволить за відведений час врегулювати процедуру обігу земель сільськогосподарського призначення на законодавчому рівні та розробити необхідні нормативно-правові акти. Згідно з прикінцевими положеннями доручається Кабінету Міністрів розробити до 1 березня 2016 року і внести на розгляд Верховної Ради проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

7 грудня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав закон.

18 грудня 2015 року голова Державної служби України з питань геодезії, картографії і кадастру (Держгеокадастр) Максим Мартинюк повідомив, що служба розробила законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, що передбачає поетапне зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

"Чесно кажучи, на сьогодні я не відчуваю великого оптимізму щодо зняття мораторію в якомусь зрозумілому часовому періоді. Законом (про продовження мораторію - ІФ) передбачено внесення урядом до ВР законопроекту про обіг земель. Я приблизно розумію, як його буде внесено, але як його буде ухвалено, я не розумію, поправками можна будь-який законопроект розвернути на 180 градусів", - сказав голова Держгеокадастру.

Він пояснив, що законопроект передбачає поетапне зняття мораторію і впровадження ринку землі. На першому етапі буде дозволено продаж через аукціони державних земель, які нині відводяться без продажу. Коли сформуються ціни, орієнтовно через два роки, з'явиться можливість для продажу земель, що перебувають у приватній власності, тобто паїв.

"Така концепція у законопроекту, але у мене немає оптимізму щодо того, що навіть така плавна модель впровадження ринку буде підтримана Верховною Радою. Законопроект досить збалансований, але щоб це зрозуміти, треба його прочитати, а це складніше, ніж отримати політичні дивіденди. Про викуп за безцінь взагалі не йдеться, це було основним питанням, яке ми хотіли вирішити, виписуючи законопроект", - сказав М.Мартинюк.

За його словами, на випадок неухвалення депутатами закону про обіг землі існує "план Б", щоб усе-таки надати громадянам можливість реалізувати своє право власності на землю: продавати, дарувати, закладати її у банку. План полягає в тому, щоб надати громадянам-власникам паїв право продажу землі, але при цьому встановити монополію держави на купівлю.

"Знову-таки, я говорю про "план Б", який мені самому не в усьому подобатися. Далі, на державні землі встановити заборону на продаж і лише передавати їх в оренду, але закрити всі можливості робити це без аукціону", - додав голова Держгеокадастру.

За його словами, ще одна позиція плану - зробити право оренди землі товаром. Тобто продавати не землю, а право її оренди. Відповідно це саме право закладати у банках і під це саме право отримувати кредити.

"Таким чином, за такої моделі ми начебто вирішуємо всі проблеми, ми не знімаємо мораторію, але даємо людям можливість залучення кредитів у сільське господарство", - зазначив М.Мартинюк.

На його думку, у разі реалізації "плану Б" ціноутворення відбуватиметься виходячи з орендної плати. "Якщо ми не проводимо аукціонів і не маємо ринкової ціни, очевидно, що нам необхідно відштовхуватися від орендної плати. Тобто середню орендну плату по району множимо на 30 років як період життя одного покоління. Якщо все це екстраполювати в нинішні ціни, паї віддають в оренду за 2,5 тис. грн/га на рік, це приблизно $100, за 30 років - приблизно $3 тис./га", - сказав він.

Водночас голова відомства зазначив, що до передбачуваного викупу землі державою за такою ціною має бути виконано ще багато умов. Крім того, якщо в першій хвилі охочих продати землю буде 15-20%, то державі для задоволення попиту знадобитися близько $2 млрд для викупу, тобто ресурс, недоступний у рамках бюджету.

"Ми аналізували введення ринку землі в постсоціалістичних державах, і майже завжди в початковій точці спостерігалося падіння ціни, яке на себе мала взяти держава", - сказав М.Мартинюк.

За його словами, передбачається, що держава консолідуватиме земельні ділянки для подальшої передачі в оренду. Нині під управлінням Міністерства аграрної політики та продовольства перебуває близько 1 млн га сільськогосподарських земель.

Він також повідомив, що Держгеокадастр спочатку пропонував обмежити кількість площі землі в одного громадянина 200 га, але триває обговорення щодо розширення обмеження до 1 тис. га.

За словами М.Мартинюка, нині законопроект про обіг земель проходить останні етапи погодження з центральними органами виконавчої влади та іншими міністерствами.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄС відклав покарання Apple та Meta перед початком торговельних переговорів з США – ЗМІ

РФ докладає величезних зусиль, щоб вплинути на результати виборів у Молдові та використати її проти України – Санду

Raiffeisen Business Online попередив про технічні роботи з вечора суботи

Пожежа пошкодила споруди українського етнографічного музею на схід від Едмонтона в Канаді – ЗМІ

В Київській області через спалювання сухої трави загинули двоє людей

Найближчі дні в Україні будуть теплими, майже без опадів

Генштаб показує на незначне скорочення площі контролю ЗСУ в Курській області, у DeepState без змін

Іран в суді вимагає скасування рішення ради ІКАО щодо авіакатастрофи літака МАУ у 2020 році

Сили оборони збили вночі 33 ворожі дрони з 87, ще 36 локаційно втрачені - Повітряні сили

В України створено "гарячі лінії" для повідомлення про захворювання тварин на ящур чи блутанг

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА