Апеляційний суд відмовив компанії "РусАлу" в перегляді справи щодо повернення 68% акцій ЗаЛК у держвласність

Київський апеляційний господарський суд залишив без задоволення заяву кіпрської компанії Velbay Holding Ltd., яку контролює Об'єднана компанія (ОК) "Російський алюміній" ("РусАл", РФ), про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду Києва від 22 березня 2012 року у справі №48/448-13/364 щодо повернення в державну власність 68,01% акцій ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" (ЗАлК).
Як повідомляється в прес-релізі Фонду державного майна (ФДМ) України в четвер, Апеляційний суд відмовив колишньому власнику ЗАлК у перегляді справи про повернення підприємства в держвласність.
При цьому нагадується, що рішенням Госпсуду Києва від 22 березня 2012 року було задоволено позов заступника Генерального прокурора України, який звернувся до суду в інтересах держави в особі ФДМ і просив суд розірвати договір купівлі-продажу 68,01% акцій ЗАлК, укладений між фондом і ЗАТ "АвтоВАЗ-Інвест", і договори перепродажу пакета.
Позовні вимоги заступника генерального прокурора України мотивовані невиконанням інвестором низки зобов'язань, пояснюється в довідці ФДМ.
Як повідомляв Дмитро Лобіков, призначений наглядовою радою ПАТ "ЗАлК" 16 грудня 2015 року генеральним директором за результатами проведеного Фондом держмайна України конкурсу, з 2012-го по 2015 рр. ОК "РусАл" реалізувала план зі знищення українського конкурента на світовому ринку алюмінію. З цією метою було не лише виведено з експлуатації, демонтовано й реалізовано за суттєво заниженою ціною обладнання електролізного цеху, а й виведено зі складу комбінату унікальне родовище - Глухівський кар'єр кварцитів, фіктивно сформовано кредиторську заборгованість перед підконтрольними російській стороні офшорними компаніями.
ЗАлК у квітні 2011 року приступив до завершення консервації решти діючих потужностей електролізного цеху й оголосив про припинення випуску первинного алюмінію через його збитковість, зокрема, з огляду на високі тарифи на електроенергію. Нині потужності з виробництва алюмінію на комбінаті законсервовані, первинний алюміній не виробляється. Крім того, останніми роками ЗАлК ліквідував глиноземне виробництво і припинив випуск глинозему. У липні 2014 року припинив випуск алюмінієвої катанки з привозної російської сировини.
Раніше ЗАлК виробляв близько 100 тис. тонн алюмінію на рік. Зокрема, у 2007 році було вироблено 112 тис. тонн алюмінію, в 2008-му - 112,847 тис. тонн, а в 2009-му вже близько 50 тис. тонн, в 2010 році - 25 тис. тонн.
ЗАлК раніше був єдиним в Україні виробником первинного алюмінію.
Власником ЗАлК у 2004 році стала російська група "СУАЛ". У 2007 році комбінат перейшов під контроль ОК "РусАл", створеної унаслідок злиття алюмінієвих та глиноземних активів ВАТ "РусАл", "СУАЛ" та швейцарського трейдера Glencore.
У багаторічних судових процесах винесено вердикт про розірвання договорів купівлі-продажу 68,01% акцій ЗАлК і повернення цього пакета в державну власність. Рішення затверджене Верховним Судом України 11 березня 2015 року. В ОК "РусАл" залишилися близько 29% акцій підприємства.
Статутний капітал ПАТ "ЗАлК" становить 155 млн 682,28 тис. грн, номінал акції - 0,25 грн.