Успішна медреформа - це обов'язкове страхування та високий рівень витрат

Успішна медична реформа має базуватися на введенні обов'язкового медичного страхування і чіткій фіксації в законі передбаченого відсотка від ВВП витрат на охорону здоров'я, вважає глава комітету Верховної Ради з охорони здоров'я Ольга Богомолець.
"Який у нас є інший шлях? Це фіксація відсотка від ВВП і введення обов'язкового медичного страхування", - сказала вона на зустрічі керівництва комітету з представниками комісії з питань охорони здоров'я обласних і районних рад.
О.Богомолець зазначила, що "обов'язкове медичне страхування передбачає механізм створення нового пулу коштів, яких сьогодні бракує, які мають зайти в систему охорони" здоров'я.
За словами О.Богомолець, запропонований Міністерством охорони здоров'я законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів (№6327) передбачає гарантоване фінансування, що надасть можливість покрити лише мінімальні потреби без урахування необхідності фінансувати вторинну і спеціалізовану медичну допомогу.
О.Богомолець вважає, що реалізація запропонованих Мінохорони здоров'я ініціатив не дозволить фінансувати високоспеціалізовану медичну допомогу, на яку нині витрачається до 80% бюджету охорони здоров'я.
При цьому вона зазначила, що законопроект №6327 не пропонує шляхів пошуку нових джерел фінансування.
"Закон №6327 пропонує, що держава дає мінімум - первинний рівень, невідкладну меддопомогу, паліативну допомогу, якої наразі, досі, немає. А усе інше - йдіть, будь ласка, в добровільне страхування. Є група в парламенті, яка лобіює добровільне страхування, оскільки це просто бізнес. Тобто у певної групи є велика мрія - зробити з медицини великий ринок медичних послуг, де одні продають послуги, інші їх купують. Де при цьому залишаються люди, у яких немає коштів? Їм немає місця в системі добровільного медичного страхування, оскільки це можуть "потягнути" лише фінансово забезпечені люди", - сказала депутат.
За словами О.Богомолець, нині профільний комітет підготував законодавчу базу для медреформи, підготувавши законопроекти про обов'язкове медичне страхування, про засади державної політики в охороні здоров'я, про організацію надання медичної допомоги.
"Усі ці закони, що описують, як планомірно має розвиватися система. Ми ухвалили закон про медичні послуги, і тепер все залежатиме від українського суспільства. Ці закони уряд і Міністерство охорони здоров'я блокують, оголошують, що ми вороги реформи. Насправді вони просто повністю блокують іншу позицію - обов'язкове медичне страхування і фіксацію високого відсотка ВВП", - наголосила голова комітету з охорони здоров'я.