22:25 14.04.2021

США виконали всі завдання в Афганістані, з 1 травня починають виведення звідти військ - Байден

4 хв читати
США виконали всі завдання в Афганістані, з 1 травня починають виведення звідти військ - Байден

США виконали свою місію в Афганістані і розпочнуть з 1 травня впорядковане виведення американського контингенту, заявив американський лідер Джо Байден.

"США почнуть остаточне виведення військовослужбовців з 1 травня цього року", - сказав Байден, під час виступу в середу.

Він зазначив, що цей процес буде здійснюватися впорядковано і при повній координації з союзниками, які зараз мають більше сил в Афганістані, ніж США.

"Ми завершимо виведення до того, як відзначатимемо річницю подій 11 вересня (2021 року - ІФ)", - зазначив він.

За його словами, США домоглися виконання всіх своїх завдань в Афганістані.

"Настав час покласти край найдовшій війні Америки, настав час повернути наших військових додому", - сказав він.

При цьому, Байден застеріг бойовиків руху "Талібан" від атак на американських військовослужбовців під час цього процесу. Він додав, що в разі таких нападів США "будуть захищати себе і своїх партнерів усіма наявними способами".

Також Байден пообіцяв, що США продовжать підтримувати Афганістан, а також - переговори щодо політичного врегулювання афганського конфлікту.

Війна в Афганістані, до якої входить серія збройних конфліктів, триває з 1970-х років. Останній, на цей час етап протистояння почався в 2015 році, після виведення основної частини військ НАТО з Афганістану.

Війська США увійшли до Афганістану близько 20 років тому після терактів 11 вересня 2001 року. Це найбільш тривала військова кампанія в американській історії. За час конфлікту, за даними американських ЗМІ, в Афганістані загинули понад 2,4 тис. американських військових. Основним противником США вже тоді був рух "Талібан", який у той час контролював країну.

За Джорджа Буша-молодшого в Афганістані було розміщено близько 30 тис. американських військовослужбовців, його наступник Барак Обама кілька разів збільшував контингент на приблизно 17 тис., потім ще на 4 тис. Після перегляду політичного курсу, в грудні 2009 року Обама оголосив про відправку ще 30 тис. військових. Згідно з даними американських ЗМІ, пік припав на 2011 рік, тоді в Афганістані перебувало понад 100 тис. військових. Тоді військове командування США сподівалося, різко збільшивши чисельність контингенту, остаточно зломити опір талібів.

Поступове виведення почалося в 2011 році, спочатку країну покинули близько 650 військових. У 2012 році Афганістан покинули 23 тисяч солдатів. Плани США припускали, що після 2014 року в Афганістані повинен залишитися контингент у не більше ніж 10 тисяч військових.

У 2017 році Пентагон опублікував дані про те, що американських військових розміщено в Афганістані більше, ніж оголошено про це раніше - близько 11 тис., а не 8,4 тис. У вересні 2017 року президент США Дональд Трамп почав процес повернення цих військовослужбовців на батьківщину.

29 лютого 2020 року США і "Талібан" уклали угоду, покликану запустити мирний процес в Афганістані. За умовами угоди, таліби, зокрема, зобов'язалася не використовувати територію Афганістану для підриву безпеки США і їх союзників. США взяли на себе зобов'язання вивести війська за 14 місяців, якщо таліби будуть дотримуватись досягнутих домовленостей.

У січні цього року Пентагон оголосив, що лише 2,5 тис. американських військових перебувають в Афганістані, що стало найменшим показником з 2001 року.

Адміністрація Трампа планувала, що всі американські військовослужбовці повернуться в США в травні 2021 року. Однак після приходу до влади Джо Байдена ситуація змінилася.

У лютому 2021 року міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Вашингтон не збирається поспішати з виведенням військ з Афганістану. Пізніше голова Комітету у справах збройних сил Палати представників Конгресу США Адам Сміт повідомив, що наразі адміністрація президента США Джо Байдена вивчає можливості домовленостей з рухом "Талібан" щодо продовження терміну перебування американських військ в Афганістані. У результаті Байден вирішив вивести війська до 11 вересня - трохи пізніше, ніж мав намір зробити це Трамп.

Спостерігачі зазначають, що рішення про виведення військ багатьма може бути сприйнято як свого роду визнання з боку США поразки в Афганістані. В останні місяці повідомлялося про посилення позицій бойовиків-талібів у країні, про поступовий перехід під їх контроль декількох округів.

У ситуації, коли США покинуть афганську територію, гостро постане питання про те, чи зможуть Кабул і таліби врегулювати конфлікт, або ж рух "Талібан" спробує силою захопити владу. При цьому, на думку західних експертів, навіть за "мирного" сценарію у талібів з'являться відмінні шанси не просто почати брати участь у політичному житті країни, а й взагалі - взяти владу в свої руки.

Переговори про політичне врегулювання афганського конфлікту, тим часом, зіткнулися з труднощами: таліби оголосили, що не братимуть участі в конференціях з цього питання доти, поки всі іноземні війська не залишать Афганістан.

 

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Унаслідок нічних атак були пошкоджені ЛЕП і відключалися побутові споживачі в трьох областях

СБУ затримала ворожого інформатора, який готував ракетний удар по залізничних ешелонах ЗСУ

ГУР МО застерігає перед новим витком ворожих ІПСО

Із лінії фронту на Донеччині евакуйовано 300 осіб, зокрема 33 дитини, поранений один місцевий житель - ОВА

Додатковий період реєстрації для участі в НМТ триватиме 10-15 травня

Нардеп Костенко: Ухвалення законопроєкту про мотивацію військової служби допоможе мобілізації

Alyona Alyona & Jerry Heil виступлять під №2 у фіналі "Євробачення-2024"

Єрмак у розмові з Шоном Пенном наголосив на важливості поширення інформації про майбутній Саміт миру

РФ підтримуватиме високий темп атак на сході України, щоб домогтися успіхів до прибуття західної допомоги для ЗСУ, - ISW

Внаслідок нічного артобстрілу Липців постраждала мирна мешканка

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА