13:48 25.05.2020

Автор АНДРІЙ ЛУКАШЕНКО

Після СOVID-19 планету охоплять десятки нових епідемій. Україна - не виняток

2 хв читати
Після СOVID-19 планету охоплять десятки нових епідемій. Україна - не виняток

Андрій Лукашенко, доктор медичних наук, лікар-онколог, хірург, завідувач відділенням малоінвазивної хірургії Національного інституту раку, заступник директора НІР з організаційно-методичної роботи НІР

Економічна криза, що буде викликана пандемією COVID-19, далеко не єдина проблема, яку доведеться пережити планеті. Днями лікарі США висловили цілком обґрунтоване застереження, що тривалий карантин викличе спалах онкологічних захворювань.

Їх висновки ґрунтуються на істотному зниженні показників діагностування нових випадків виявлення злоякісних новоутворень. І справа, звичайно ж, не в тому, що люди стали менше хворіти.

Перепрофільовані під лікування COVID-19 клініки, режим самоізоляції і закриття скринінгових програм - ось справжні причини феномена зниження захворюваності онко. За останніми даними, виявлення раку шляхом скринінгових програм (рак шийки матки, рак молочної залози, рак кишечника) знизилося на 86-94%.

В Україні немає великих загальнонаціональних програм скринінгу раку. Однак і ми фіксуємо значне зниження захворюваності. Поки достовірної статистики немає. Однак за моїми спостереженнями, і виходячи з інформації від колег за останні два місяці, виявлення злоякісних новоутворень впало майже в 2 рази.

Зрозуміло, для того є цілий ряд об'єктивних причин:

• Складність в доступності транспортних засобів;

• Обмеження можливості діагностичних центрів в період карантину. Треба пам'ятати, що діагностика і лікування злоякісних новоутворень вимагає досить складного обладнання та участі відразу декількох різноспрямованих фахівців, в тому числі і лабораторій, що виконують морфологічну оцінку тканин, результатів біопсій;

• Об'єктивно час виконань морфологічних досліджень збільшився в півтора два рази в середньому по Україні, як і знизилася доступність високотехнологічних методів досліджень (ендоскопія КТ / МРТ) в період карантину;

• Закриття установ, які займаються плановим обстеженням / лікуванням на період карантину.

Все це означає, що разом із послабленням обмежень і збільшенням доступності "профільних" медичних послуг виявлення буде стрімко рости. І нам потрібно бути готовим до "сплеску захворюваності", що безумовно створить певне навантаження на профільні онкологічні установи.

Аналогічні проблеми неминучі і по багатьом іншим напрямкам. Багато з яких входять в ТОП-10 головних причин смертності.

Навряд чи це призведе до колапсу української медицини. Однак підвищене навантаження на центри неминуче створить додаткові ризики для пацієнтів. Швидше за все збільшиться час очікування планових операцій, не виключені затримки з проведенням складних лабораторних досліджень.

Поки складно прогнозувати масштаб майбутніх проблем. Однак очевидно, що в майбутньому нам доведеться переглянути ставлення до неургентної медицини в період інфекційних спалахів. Які, судячи з динаміки появи нових коронавірусів, неминучі в майбутньому.

 

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА