11:57 29.05.2020

Автор СЕРГІЙ КУЦЕВЛЯК

Медичні відходи — нова екологічна загроза країни

5 хв читати
Медичні відходи — нова екологічна загроза країни

Сергій Куцевляк, кандидат медичних наук, магістр державного управління, генеральний директор ТОВ "Медстар Солюшенс"

Пандемія COVID-19 стала серйозною загрозою для населення всієї країни не тільки в зв'язку з темпами поширення інфекції — коронавірус, який стрімко увірвався в наші реалії, може привести до глобального занепаду медичної галузі в Україні. Ще гірше те, що в даний момент українська медицина перебуває в тривалій кризі, що виникла через COVID-19, відсутності виплат медикам в повному розмірі, і наслідків другого етапу медичної реформи спеціалізованої медичної допомоги. Тому Уряду необхідно вирішити ці завдання, адже лікарі вже зараз масово виходять на страйки та звільняються. Але з'явилася і нова глобальна проблема, яка росте в геометричній прогресії не тільки в Україні, але і у всьому світі - медичні відходи, що виникли в результаті пандемії.

Чому медичні відходи - екологічна проблема?

Медичні відходи - це всі відходи, створювані медичними установами та лабораторіями, біомедичними і дослідницькими центрами, а також медичне сміття з невеликих або розсіяних джерел. У їх числі - тканини тіла, використані шприци, системи, мішки з-під крові, перев'язувальні матеріали, одноразовий посуд і навіть залишки їжі - тобто ВСЕ, що вступало в контакт з пацієнтом.

Таке сміття містить небезпечні для природи і здоров'я людини хімічні речовини і мікроорганізми, тому його заборонено ховати на полігонах разом зі звичайними ТПВ та іншими відходами. Варто зазначити, що згідно із Законом України «Про відходи», клінічне сміття відноситься до класу небезпечних, адже може бути джерелом поширення різних вірусів та інфекцій, COVID-19, СНІДу, туберкульозу, гепатиту В і С, і вимагає особливого поводження та знищення.

Для розуміння масштабів проблеми - в Україні кожне лікарняне ліжко на добу генерує в середньому від 2 до 10 кг медичних відходів, а це більше 3 тонн на рік! Наскільки ці цифри зросли в зв'язку з пандемією COVID-19 - залишається лише здогадуватися, адже зросла і кількість хворих, а одноразові медичні маски вже заполоняють вулиці та водойми країни! Українські реалії сьогодні такі, що більше 90% медичних відходів викидається незаконно і за підсумком вони опиняються на стихійних звалищах, посадках і лісосмугах. І мова йде про тонни сміття! Важливо - несанкціонована і така, що не відповідає нормам законодавства утилізація медичних відходів тягне КРИМІНАЛЬНУ відповідальність ВСІХ сторін.

На жаль, в Україні немає актуальної статистики за загальною кількістю медичних відходів, тим більше з огляду на спалах COVID-19. Тому спробую пояснити на прикладі міста Ухань, з якого (як кажуть) і почалася коронавірусна епідемія. За повідомленнями ЗМІ материкового Китаю Southern Metropolis Daily, коли в провінції загальна кількість хворих COVID-19 наближалося до 30 тисяч, вже тоді, наприкінці лютого, медичного сміття було виявлено більше 200 тонн! І в той період офіційні особи Міністерства охорони навколишнього середовища Китаю заявляли, що потужності переробки не здатні впоратися з цією кількістю.

Спалити неможна помилувати

Як виявилося, в Китаї більше інструментів як для боротьби з СОVID-19, так і для порятунку екологічної ситуації. Так, в державі було розпочато роботи, спрямовані на розробку мережі зворотньої епідеміологічної логістики для поводження з медичними відходами під час епідемічних спалахів і не тільки. Саме системний підхід здатний скоротити і поширення хвороби, і створити ефективне управління швидко зростаючими медичними відходами. Це важливо і для України, адже екологічна ситуація в нашій країні є досить несприятливою.

Один з найавторитетніших рейтингів світу за рівнем забрудненості складається Центром екологічної політики і права при Єльському університеті (Yale Center for Environmental Law and Policy) в середньому раз на два роки, і в останньому оновленні 2018 року Україна опинилася на 109 місці, поступившись навіть Мексиці, Філіппінам і Нігерії! Дослідження вимірює ряд аспектів стану природного середовища, серед яких - практика економічної діяльності і ступінь її навантаження на навколишнє середовище, а також ефективність державної політики в області екології.

Повертаючись до системи логістики медичних відходів Китаю, варто відзначити, що перевагу там віддають саме спалюванню такого сміття. Це хоч і є одним з найбільш поширених методів утилізації, що застосовується в багатьох країнах світу і в Україні в тому числі, однак в даному випадку і мови не може бути про екологічність процесу. І півбіди, якщо це відбувається на спеціалізованих підприємствах, але найчастіше спалюють сміття стихійно в неналежних умовах і на це, на жаль, рідко звертають увагу.

У будь-якому випадку, до систем фільтрації на українських підприємствах будь-якої спрямованості (в тому числі і сміттєспалювальних) є серйозні питання. Виходить так, що під час процесу горіння викиди істотно забруднюють атмосферу. А в зв'язку з ростом обсягів відходів, рівень забруднення нашого повітря стає все вище. До речі, Україна знаходиться на четвертому місці в рейтингу країн світу з високим рівнем смертності через забруднення повітря. Дослідження Глобального альянсу з питань здоров'я та забруднення (Global Alliance on Health and Pollution) свідчить, що з цієї причини померло більше 57 000 українців тільки в 2017 році! Нескладно здогадатися, в наслідок пандемії COVID-19, не тільки вірус може забирати життя громадян, а ще й екологічні фактори, що з'явилися в наслідок збільшення кількості медичних відходів.

Чи є вихід?

Як і для всіх вірусів, підхід до видалення потенційно заражених COVID-19 відходів полягає в знезараженні і знищення просто на місці, а саме в медичних установах. Звісно, побудувати стаціонарні сміттєспалювальні заводи в лікарнях країни - далеко не вихід із ситуації. Так, з метою зменшення викидів в атмосферу, ВООЗ рекомендує використання саме пульс-вакуумної технології стерилізації при знешкодженні медичного непотребу. Цей спосіб дозволяє підвищити ефективність стерилізації і зменшити обсяг відходів після завершення циклу автоклавування, та є абсолютно екологічним, простим в експлуатації і маловитратними в частині обслуговування обладнання. Коли відходи потрапляють в прилад, вони знезаражуються при температурі 150 градусів і далі спресовуються, таке сміття безпечно утилізувати як звичайні ТПВ. В Україні на даний момент немає жодної одиниці такої техніки. Сьогодні - найкращий час для держави і місцевої влади задуматися і спрямувати зусилля на забезпечення екологічної та епідеміологічної безпеки країни.

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА