Інтерфакс-Україна
14:08 24.09.2021

Автор ІРИНА НОВІКОВА

Наріжний камінь української логістики: залізничні перевезення в часи пандемії

3 хв читати
Наріжний камінь української логістики: залізничні перевезення в часи пандемії

Ірина Новікова, генеральний директор логістичної компанії GEFCO Україна


 

Усі ми добре уявляємо, як серед краєвидів українських лісів та полів несеться потяг, випускаючи пар, стукаючи колесами по рейках та видаючи протяжний гудок. Долаючи кілометри та везучи сировину, товари, тварин та людей у різні куточки світу. 

І не дарма ця картина здається такою природною, адже залізничний транспорт є провідним в дорожньо-транспортному комплексі нашої держави. Він покриває майже 82% вантажних і 36% пасажирських перевезень. А експлуатаційна мережа колій України складає майже 19,8 тис. км без урахування окупованих територій.

За обсягами вантажних перевезень залізниці нашої країни посідають четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись лише залізницям Китаю, Росії та Індії. Вантажонапруженість в 3-5 разів перевищує відповідний показник розвинених європейських країн у річному обсязі перевезень на 1 км.

Останнім часом пандемія змінила логістичний ландшафт в усьому світі. Вона вплинула на тривалість, засоби перевезень, підвищила потребу в мультимодальних рішеннях та індивідуальному підході до кожного конкретного кейса.

Проте, якщо інші види транспортування з початком пандемії за 2020 рік значно знизили свої обсяги, як, наприклад, морський, постраждалий внаслідок контейнерної кризи, то залізничні перевезення навпаки – не втратили свою актуальність та продовжили нарощувати потенціал. 

У 2020 український ринок залізничних вантажоперевезень склав 305480,4 тис. тонн. (175587,1 млн. тонно-кілометрів). Саме до нашої держави з червня до кінця року прибуло 22 поїзди, з початку 2021 року – 15. Транзитом через Україну по маршруту «Китай - Монголія - Росія - Україна - Угорщина / Словаччина» за 11 місяців проїхав 21 поїзд з 1864 контейнерами у двадцятифутовому еквіваленті. По маршруту «Китай - Казахстан - Росія - Україна - Словаччина / Угорщина / Польща» 34 поїзди, які перевезли 3130 контейнерів.

Окремого сплеску зазнало залізничне сполучення з Китаєм, який наразі є торговельним напрямком №1 для України. За 2020 активність перевезень зросла більш ніж на 50 відсотків до 12 406. Кількість потягів і обсяг вантажів збільшилися відповідно на 66% і 73% в річному вираженні. Міжнародні вантажні перевезення на лінії «Китай-Європа-Китай» наразі здійснює 650 поїздів. Основними є два маршрути: «Китай - Монголія - Росія - Білорусь (Брест) – Європа» і «Китай - Казахстан - Росія - Білорусь (Брест) – Європа».

Чому ж попри пандемію залізничні перевезення продовжують нарощувати потужність?

Експерти у логістичній галузі компанії GEFCO Україна виділяють такі переваги цього виду транспортування: короткі й гарантовані терміни доставки (у 2 рази швидше морських перевезень); відсутність затримок при перетині державних кордонів; збереження вантажу і відсутність трансшипменту; регулярність перевезень незалежно від кліматичних умов, пори року і доби. 

Можливості залізничного транспорту забезпечують ефективні рішення для потреб компаній з комплексних міжнародних поставок та розподілення вантажів: покриття значних відстаней, відповідність мережі автомобільних маршрутів у певних регіонах, забезпечення перевезень крихких та габаритних товарів. Саме тому логістичні компанії активно розвивають спектр послуг із залученням залізничного транспортування. 

Отже, бачимо, що залізнична логістика є провідною для України та має значний потенціал для подальшого розвитку, зміцнення позиції нашої держави на світовій арені торгівлі. Тож усі залучені у галузь мають працювати на перспективу, відкривати нові можливості, створювати ефективні рішення для внутрішніх, міжнародних та міжконтинентальних перевезень.

 

*Трансшипмент – це режим перевалки контейнерів, при якому вони не залишають територію порту: вони перевантажуються з одного судна на інше і йдуть в інший порт.

ОСТАННЄ

СЕРГІЙ ДІДКОВСЬКИЙ

Відмовитись від жертовності та бідності

МИКОЛА ФІЛОНОВ

Х vs ЄС: хто контролює контроль

ВІКТОР ЛЯХ

Україна переходить до нової культури даних: що змінює реформа Держстату

ВОЛОДИМИР КРЕЙДЕНКО

Безпека, гідність та Європа: чому потрібно змінювати правила роботи для українських водіїв

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

Українці втратять свою батьківщину, якщо дозволять знищити останні ділянки дикої степової природи

РОМАН ОСАДЧУК

СЕТАМ-2025: п’ять яскравих лотів, які доводять силу відкритих аукціонів

ВІТА МІРОШНИЧЕНКО

Митне оформлення оборонної продукції: як уникнути затримок у сучасних реаліях

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Пенсії та бюджет-2026: чому держава знову залишає пенсіонерів сам-на-сам із бідністю

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Рух в Євросоюз неможливий без реформи Укрзалізниці

КИРИЛО ГОНЧАРУК

Національний скринінг, що змінює медицину: чому Україна стоїть на порозі системного прориву

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА