10:42 28.10.2021

Автор ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО

Успішний досвід створення ВАКС допоможе реформувати всю систему судочинства

3 хв читати
Успішний досвід створення ВАКС допоможе реформувати всю систему судочинства

Валентин Наливайченко, народний депутат України,  секретар Комітету з питань інтеграції України з ЄС

 

Корупція – основна внутрішня загроза для існування держави Україна. Останні десятиліття кожен саміт Україна-ЄС супроводжується наполегливими закликами до української влади посилити боротьбу з корупцією. Під час кожного візиту делегації США в Україну обговорювалися проблеми кричущої за масштабами корупції в нашій державі.

Останній приклад - заява Європейського аудитора Юхана Партса про те, що в Європейському Союзі немає країн, рівних за масштабами корупції з Україною.

Варто визнати, що з 2014 року дійсно Україна багато чого зробила в напрямку боротьби з корупцією. Введено електронне декларування чиновників, створені численні спеціальні антикорупційні органи і окремий антикорупційний суд.

Однак не все пройшло настільки гладко й ефективно, як того би хотілося кожному громадянину України.

Репутація НАБУ була затьмарена численними скандалами, а реальних результатів роботи українці за 5 років існування Бюро так і не побачили. На жаль, піар-складова в діяльності НАБУ виявилася пріоритетною за юридичну доказовість і ефективність.

Єдиним антикорупційним органом, створеним після Революції Гідності задля подолання корупції, який все ще має довіру значної частини суспільства, є Вищий антикорупційний суд.

Показовим прикладом є достатньо гучна справа "Роттердам+", про яку я неодноразово писав. Кілька тижнів тому Вищий антикорупційний суд закінчив розгляд цієї справи, продемонструвавши абсолютну неупередженість і професіоналізм.

Усі засідання, а їх було більш, ніж 15, відбувалися в прямому ефірі. Була допущена преса, всі бажаючі могли прийти до суду і вислухати аргументи сторін. Кожен учасник процесу мав необмежену можливість висловити свою позицію і надати свої докази. 27 томів справи в прямому ефірі зачитували і досліджували слідчий суддя, прокурор і адвокати.

Очевидно, що кілька років масованої пропаганди і велика політична складова у цій справі розділили суспільство в ставленні до формули "Роттердам+". Про цю формулу українці чули здебільшого з екранів олігархічних телеканалів, які належать власникам великих енергоємних підприємств. За збігом обставин саме ці олігархи стали замовниками, основними ідеологами справи "Роттердам+" і єдиними, хто оскаржував закриття справи в суді. Однак саме відкритий і прозорий процес в Вищому антикорупційному суд дозволив якщо не повністю зняти, то бодай ослабити протиріччя.

ВАКС наочно продемонстрував, як можна ухвалювати зважені, юридично бездоганні і головне - справедливі рішення попри надзвичайну заполітизованість справи, популізм і масовану пропаганду.

"Роттердам+" - це лише один з численних прикладів успішної роботи ВАКС, проте доволі знаковий. На жаль, будучи успішною для репутації ВАКС, ця справа одночасно вдарила по авторитету НАБУ, яке занадто сильно захопилося самопіаром.

Зараз Україні важливо зберегти незалежність і авторитетність Вищого антикорупційного суду, а також реформувати НАБУ і САП. Від цього буде залежати не лише боротьба з корупцією, а й загалом реформа судової системи.

Сподіваюся, що влада піде саме таким шляхом і на найближчих самітах Україна-ЄС чи Україна-США ми більше не чутимемо дорікань про катастрофічну корупцію в Україні, а лише схвальні відгуки про прогрес нашої держави в вирішенні життєво важливої проблеми – подолання корупції.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ЮРІЙ ТАЦІЙ

"Ошляхетнення" міст: благо чи загроза?

ІРИНА НОВІКОВА

Санта сам не впорається: ускладнення логістики у новорічний період

ЮРІЙ ГУСЄВ

У 2021 році Укроборонпром виробив продукції на 24% більше, ніж у 2020 році

ОЛЕКСАНДР КУБРАКОВ

Тестування моряків буде повністю переведено на міжнародну систему

ОЛЕНА ОБУХІВСЬКА

Із важливого і термінового в українській громадській думці

ОЛЬГА ЛОБАЙЧУК

Прозорі умови в договорах і чесна реклама кредитів: як Національний банк захищатиме інтереси споживачів фінансових послуг

АНТОН РОВЕНСЬКИЙ

За чим стежити у 2022 році у світі?

РОМАН КОБЕЦЬ

Економічний паспорт українця: турбота про майбутні покоління чи збільшення дефіциту державного бюджету для теперішніх

ОЛЕНА ШУЛЯК

Свобода чи корупція: як ми знищуємо головного українського "монстра"

ДМИТРО СЕННИЧЕНКО

Оренда на відстані одного кліку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА