Асоціація СУП і USUBC закликають ухвалити законопроєкт про тютюнові акцизи у варіанті Кабміну
Ініціативи окремих народних депутатів щодо зміни або редагування ухваленого в першому читанні законопроєкту №11090 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби" несуть значні ризики для державного бюджету, оскільки можуть спровокувати галопуюче зростання нелегального ринку сигарет в Україні, заявляють Спілка українських підприємців (СУП) та Американсько-українська ділова рада (USUBC).
"СУП виступає з ініціативою підтримати урядову версію законопроєкту №11090, ухвалену в першому читанні", - повідомляється на сайті асоціації.
"USUBC підтримує урядову версію законопроєкту №11090, ухваленого в першому читанні", - зазначає Американсько-українська ділова рада.
Єдиною пропозицією СУП та USUBC щодо доопрацювання є в межах підходу ЄС закріплювати курс євро до гривні на наступний рік станом на 1 жовтня попереднього року, щоб підприємства могли краще планувати свою діяльність.
Серед найбільш критичних і ризикованих правок депутатів до другого читання законопроєкту представники бізнесу, зокрема, виокремили підвищення адвалорної ставки акцизного податку на сигарети з 12% до 25% і введення її для тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів), бо це, на їхню думку, знизить передбачуваність бюджетних надходжень, збільшить нелегальний ринок і загалом негативно вплине на весь легальний тютюновий ринок.
Серед інших пропозицій, які просять відхилити СУП і USUBC, - зрівняння ставок акцизного податку для ТВЕНів і цигарок, оскільки це не відповідає практиці країн-членів ЄС, і запровадження 15%-вої торговельної націнки для суб'єктів роздрібної торгівлі на всі тютюнові вироби і рідини, які використовуються в електронних сигаретах. Щодо останнього зазначено, що таке держрегулювання вже було ветоване президентом 2020 року на підставі того, що такий підхід обмежує права виробників та імпортерів на встановлення вільної ціни.
Представники бізнесу також нагадують, що законопроєкт 4 червня цього року був ухвалений Верховною Радою за основу і наразі перебуває на розгляді в парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики, який під керівництвом Данила Гетманцева підтримує боротьбу легального бізнесу за скорочення частки нелегального ринку.
Законопроєкт №11090 передбачає переведення ставок акцизного податку на тютюнові вироби з гривні в євро, вихід на мінімальний рівень ЄС в акцизному податку на сигарети (EUR90 за 1000 штук сигарет) через поступове підвищення специфічних ставок акцизного податку до 2028 року, повернення до диференціації акцизу на ТВЕНи й сигарети та запровадження спеціального механізму розрахунку акцизного податку на тютюнові вироби з урахуванням валютного курсу.
За оцінками Мінфіну, описаними в проєкті Бюджетної декларації, це дасть змогу збільшити надходження до держбюджету 2025 року на 0,6 млрд грн, 2026 року - на 5 млрд грн, 2027 року - на 9,4 млрд грн і 2028 року - на 13,9 млрд грн.