12:21 14.10.2024

НКЦПФР знову надішле в Раду законопроєкт для вирішення проблем клієнтів "Фрідом Фінанс"

4 хв читати

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) надішле профільному парламентському комітету законопроєкт про внесення поправок до закону "Про санкції", щоб розв'язати питання заблокованих два роки коштів клієнтів брокера "Фрідом Фінанс Україна", який потрапив під санкції, повідомила НКЦПФР за підсумками обговорення цього питання на засіданні комітету 11 жовтня.

"Комісія вкотре намагалася донести тезу - що жодні рішення регулятора не вищі за норми спеціального закону "Про санкції". Тому єдиним шляхом вирішення проблеми блокування активів клієнтів ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" є внесення змін до чинного законодавства", - зазначив регулятор.

НКЦПФР наголосила, що проблема підсанкційних осіб, які надають фінансові послуги, значно ширша за ситуацію з "Фрідом Фінанс". Тільки ухвалення закону може системно вирішити проблему наслідків санкцій на фінансову установу.

Комісія також закликала ініціативну групу клієнтів підсанкційного брокера, яка раніше звинуватила НКЦПФР у бездіяльності, звернутися до регулятора "для більш детального обговорення всіх питань і плідної співпраці".

Зі свого боку в ініціативній групі агентству "Інтерфакс-Україна" повідомили, що на засіданні робочої групи в комітеті, яке відбулося за ініціативою народної депутатки Ольги Василевської-Смаглюк, було також заслухано звіт тимчасового керівника "Фрідом Фінанс" Олександра Бондарчука, призначеного Комісією в червні цього року.

У групі вважають, що через недбалість і некомпетентність НКЦПФР клієнти "Фрідом Фінанс" - власники єврооблігацій України - не змогли взяти участь у серпні цього року в добровільному обміні єврооблігацій, унаслідок чого втратили грошової винагороди 1,25% від суми єврооблігацій, що обмінювалися, та нових облігацій частини "B" із погашенням у 2035-2036 роках у розмірі 12,65% від суми облігацій, які їм належали.

Як стверджують у групі, представники парламентського комітету та інших запрошених міністерств і організацій підтвердили можливість переведення активів клієнтів підсанкційного брокера на обслуговування іншим брокерам, оскільки санкції накладено на "Фрідом Фінанс", а не на приватних інвесторів, тоді як НКЦПФР вважає інакше.

Представники клієнтів підсанкційного брокера також нагадали, що раніше регулятор аргументував відмову відкликати ліцензію "Фрідом Фінанс", посилаючись на ризик втрати облікових документів і реєстрів цінних паперів. Однак на робочій групі Бондарчук і голова НКЦПФР Руслан Магомедов повідомили, що наразі всі відомості, звіти та реєстри доступні.

"Таким чином, перешкод для відкликання ліцензії, але ліквідації компанії немає. Однак НКЦПФР відмовляється робити це без пояснення мотивів свого рішення", - вважають в ініціативній групі, яка вважає, що в разі ліквідації підсанкційного брокера його клієнти зможуть отримати свої активи.

Крім того, у групі стверджують, що Служба безпеки України спростувала інформацію регулятора, що Комісія співпрацює з СБУ для перевірки та узгодження механізмів переведення активів інвесторів.

Ще однією претензією постраждалих клієнтів є те, "що НКЦПФР не знала, що під їхнім наглядом і під керівництвом тимчасового керуючого "Фрідом Фінанс" діє санкційна кіпрська структура "Фрідом Фінанс", яка працює в інтересах бенефіціара Freedom Holding Corp Тимура Турлова, який потрапив під санкції.

"Зараз рішення переходить до Офісу президента, щоб він міг дати оцінку діям членів НКЦПФР і голові Магомедову. На основі засідання робочої групи комітет ВРУ ініціюватиме рішення про організацію засідання з цього питання, із залученням представників РНБО, Офісу президента та інших державних органів, щоб напрацювати рішення як за участю НКЦПФР, так і без них", - пояснюється в коментарі ініціативної групи, переданому агентству "Інтерфакс-Україна".

Як повідомлялося, клієнти "Фрідом Фінанс" звинувачують НКЦПФР у бездіяльності, зокрема, у відмові підтримати законопроєкт №11263 "Про захист прав клієнтів підсанкційних професійних учасників ринків капіталу", який підготували члени профільного парламентського комітету, що дістав позитивну оцінку Нацбанку.

Комісія, зі свого боку, відкидає звинувачення і заявляє, що ще 2023 року розробила і подала на розгляд народним депутатам свій законопроєкт, який вносить зміни до трьох законів України - про санкції, про депозитарну систему і про ринки капіталу, а також призначила у червні цього року тимчасового керівника "Фрідом Фінанс Україна".

Голова комітету Данило Гетманцев на форумі "Діалоги з NV про майбутнє. Бізнес і війна" 2 жовтня в Києві знову піддав критиці НКЦПФР за ситуацію з брокером.

"Те, що відбувається з "Фрідом Фінанс", це ... сором, ганьба, це жах якийсь, коли регулятор не може стільки років вирішити це питання, не може, не хоче. Я не знаю, що там відбувається в узголів'ї, але це точно не те, що має бути насправді", - наголосив голова комітету.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Ексміністр енергетики Литви Неверович очолив НР "Енергоатома"

Наглядову раду "Енергоатома" очолив ексміністр енергетики Литви Неверович – джерело

"Укрнафта" розпочала комплексну програму буріння на молодому родовищі

Кабмін вирівняв тарифи для споживачів з електроопалювальними установками

Офіційний курс гривні в четвер зміцнився на 9 коп.

ЄБА підтримує відновлення ПДВ за посилки вартістю до EUR150 і наголошує на необхідності безперешкодного імпорту товарів для ЗСУ

НБУ погодив кандидатуру екскерівника Swedbank Бьоркнерта на посаду голови правління ПриватБанку

ДТЕК у 2024 р. понад 20 разів "піднімав" ТЕС із нуля після масованих обстрілів

Страховики наразі не використовують страхову історію клієнта під час розрахунку вартості автоцивілки, але будуть - опитування СК

У межах держкомпенсації в Київській області розміновано 487 га сільгоспземель Інституту картоплярства

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА