Інтерфакс-Україна
13:34 12.04.2021

Оператори ГРМ у I кв.-2021 встановили антирекорд із несанкціонованого відбору газу в ОГТСУ - 1,1 млрд куб. м

2 хв читати
Оператори ГРМ у I кв.-2021 встановили антирекорд із несанкціонованого відбору газу в ОГТСУ - 1,1 млрд куб. м

Оператори газорозподільних мереж (ГРМ) у січні-березні 2021 року несанкціоновано відібрали з системи магістральних газопроводів для власних виробничо-технологічних витрат майже 1,1 млрд куб. м газу, що втричі більше, ніж за весь 2020 рік, повідомляється в прес-релізі ТОВ "Оператор ГТС України" в понеділок.

"Наразі динаміка відборів є найвищою за всю історію незалежного Оператора ГТС України", − зазначили в ОГТСУ.

За інформацією компанії, в січні облгази відібрали з ГТС 38 млн куб. м газу, в лютому - 380 млн куб. м, у березні - 675 млн куб. м.

"Немає жодного логічного пояснення, яке могло б з технічної точки зору пояснити, чому втрати в розподільних мережах облгазів зросли майже в 20 разів за останні місяці опалювального сезону", − наголошується в прес-релізі.

За словами генерального директора ОГТСУ Сергія Макогона, які наведено в прес-релізі, нині загальна заборгованість облгазів перед компанією перевищує 10 млрд грн, з яких 6,5 млрд грн - це нарахування до сплати і 3,5 млрд грн - прострочена заборгованість.

"Для порівняння: чистий прибуток Оператора ГТС України в 2020 році становив 20,4 млрд грн. Тобто половину прибутку, який отримав ОГТСУ від міжнародних операцій та транзиту, наразі "вимивають" у вигляді несанкціонованих відборів облгази, що негативно позначається на ліквідності компанії", − уточнив Макогон.

Згідно із законодавством, облгази мають самостійно врегульовувати небаланси й закуповувати газ для своїх виробничо-технологічних витрат.

Відповідно до постанови НКРЕКП №235 від 17 лютого 2021 року, учасники ринку природного газу отримали на період лютого-березня 2021 року відстрочення платежів за негативні небаланси до 90 днів. Раніше цей період становив до 20 днів.

"Ситуація з відборами цього опалювального сезону продемонструвала три очевидні речі. По-перше, сьогодні на державному рівні не існує дієвого механізму, який би зобов'язував облгази своєчасно розраховуватися за послуги балансування та зупиняв практику відборів газу з ГТС. По-друге, відсутність прозорих механізмів контролю призводить до мільярдних боргів перед ОГТСУ, а також ситуацій, коли втрати газу в мережах облгазів вищі, аніж споживання газу населенням, як сталося минулого місяця. По-третє, доки не буде ухвалено закону про розподільчі рахунки (№3800), в облгазів не буде стимулу врегульовувати свої негативні небаланси", − резюмував голова ОГТСУ.

Проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціоновані відбори газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС в особі АТ "Укртрансгаз" у розмірі понад 44 млрд грн за період з 2015 до 2019 року.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА