Інтерфакс-Україна
13:42 31.05.2023

Україна наполягає на скасуванні обмежень агроекспорту в ЄС і напрацюванні спільного рішення

3 хв читати
Україна наполягає на скасуванні обмежень агроекспорту в ЄС і напрацюванні спільного рішення

Продовження Європейським Союзом заборони на експорт українських сільгосптоварів до п'яти прикордонних країн не вирішить проблеми з перенасиченням їх українським зерном, але цим може скористатися РФ для чергового блокування "зернового коридору", заявив міністр агрополітики Микола Сольський.

"Запроваджені обмежувальні заходи мають бути скасовані. І стійкі рішення мають бути знайдені в консультаціях за участю України. Нам потрібно ухвалювати всі рішення спільно, дотримуючись принципів єдності та режиму внутрішнього ринку ЄС", - цитує Мінагрополітики в середу виступ міністра на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства (AgriFish) 29-30 травня в Брюсселі.

Сольський подякував 14 міністрам сільського господарства, які підписали листа із зауваженнями до такого підходу Єврокомісії щовирішення проблеми

Міністр агрополітики нагадав, що за європейськими правилами перед ухваленням рішень необхідно проводити дослідження. "Ми абсолютно готові до таких досліджень, і ми просимо ЄС діяти за правилами, встановленими ЄС", - наголосив він і закликав колег провести індивідуальний аналіз із урахуванням економічних чинників для ухвалення найефективніших рішень.

Сольський закликав європейських аграрних міністрів підтримати ідею, озвучену президентом України Володимиром Зеленським та президентом Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляєн, щодо створення консультаційної платформи між Україною та ЄС для забезпечення експорту української аграрної продукції, що забезпечуватиме функціонування шляхів солідарності.

Міністр агрополітики наголосив, що Росія обов'язково скористається можливістю нашкодити Україні та перекриє морські шляхи, як зробила це одразу після рішення ЄС про обмеження (імпорту українського зерна для п'яти прифронтових країн - ІФ-У).

"Наш ворог підступний і воює на всіх фронтах, зокрема й на продовольчому. Уже 8 травня одразу після ухвалення ЄС рішення про обмеження росіяни на 10 днів повністю зупинили роботу зернового коридору. Після цього рішення частина портів уже не працює. Порт "Південний" заблокований. Ми маємо розуміти, що, продовжуючи заборону, ми автоматично зменшуємо роботу морського зернового коридору. Оскільки росіяни вочевидь цим скористаються і ми, відповідно, збільшимо проблему, яку нам однаково доведеться всім разом вирішувати", - сказав він.

Сольський наголосив, що прифронтові країни, які заборонили ввезення української сільгосппродукції, 2022 року зміцнили свій експортний потенціал, наростили внутрішню переробку і підвищили конкурентоспроможність тваринницького комплексу за рахунок імпорту з України. "Зокрема, Польща збільшила свій експорт більш ніж на чверть, досягнувши рекордної позначки - EUR47,5 млрд. Виробництво м'яса птиці, зокрема завдяки українському зерну, збільшилося на 7,5%", - нагадав він.

За інформацією Сольського, Польща разом з іншими країнами Східної Європи, де запроваджено обмеження, імпортували аграрної продукції (сільськогосподарської та харчової) з України на EUR7 млрд, з яких приблизно EUR3,5 млрд становили зернові та олійні, які після перевантаження було експортовано до інших країн.

"Якщо ми подивимося на експорт виключно зернових і олійних, то там 80% частка українського транзиту. При цьому експорт агропродукції з цих п'яти країн зріс на EUR18 млрд за 2022 рік", - наголосив міністр.

Сольський також зазначив, що 2023 року обсяги експорту зернових та олійних культур з України скоротяться на третину - до 46 млн тонн на рік, відповідно, Україна буде на 40% менше експортувати зернові.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

MIGA надало EUR185 млн гарантій BNP Paribas та ING Bank для збільшення операцій їх дочірніх банків в Україні

Дефіцит бюджету України з витратами на оборону 5% ВВП складав би 0,2%, це хороша стартова позиція після війни – Марченко

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА