Інтерфакс-Україна
12:29 14.07.2023

Переведення енергоблока №4 ЗАЕС у стан "гарячого зупинення" створить нові ризики для ядерної безпеки - ДІЯРУ

3 хв читати
Переведення енергоблока №4 ЗАЕС у стан "гарячого зупинення" створить нові ризики для ядерної безпеки - ДІЯРУ

Наміри російських окупантів перевести енергоблок №4 Запорізької АЕС у стан "гарячої зупинки", про що інформує Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) у своїй заяві від 12 липня 2023 року, створить значні додаткові ризики для ядерної та радіаційної безпеки.

"Такі ризики спричинені тривалим простоєм устаткування енергоблока №4, відсутністю належного регламентного технічного обслуговування та ремонту обладнання, важливого для безпеки, недостатньою кількістю кваліфікованого персоналу на ЗАЕС", - заявила Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання, ДІЯРУ) у п'ятницю.

Як пояснили в інспекції, в умовах втрати надійного джерела водопостачання для ЗАЕС у вигляді Каховського водосховища утримання всіх шести реакторів станції в стані "холодного зупинення" є оптимальним режимом із погляду зниження ризику ядерної безпеки, ймовірності ушкоджень устаткування й раціонального використання доступних на цей час водних ресурсів.

"Переведення енергоблока №4 ЗАЕС у стан "гарячий стоп" стане черговим грубим порушенням російськими окупантами та фейковою експлуатувальною організацією принципів безпеки та законодавства у сфері використання ядерної енергії", - наголосили в ДІЯРУ.

Також наголошується, що рішення легітимного державного органу ядерного регулювання України є обов'язковими для виконання персоналом і посадовими особами Запорізької АЕС.

Як повідомлялося з посиланням на оприлюднене 12 липня повідомлення МАГАТЕ, окупована Запорізька АЕС готується до переведення блоку №4 із режиму "холодного зупину" в режим "гарячого зупину", після чого блок №5, який наразі перебуває у "гарячому зупині", буде переведено в "холодний зупин" для проведення профілактичних робіт.

"Решта блоків залишаються в режимі "холодної зупинки", - зазначили в МАГАТЕ. Водночас пояснили, що пар, який виробляється одним блоком під час "гарячої зупинки", використовується для різних цілей ядерної безпеки, зокрема для переробки рідких радіоактивних відходів, зібраних у резервуарах для зберігання.

"Тим не менш, експерти МАГАТЕ настійно рекомендують ЗАЕС вивчити всі можливі варіанти установки зовнішнього котла для вироблення необхідної пари, що дозволило б майданчику перевести всі енергоблоки в стан "холодної зупинки", оскільки ДІЯРУ видала розпорядження про обмеження роботи всіх шести блоків у стані "холодної зупинки", - наголошувалося в повідомленні.

Раніше ДІЯРУ згідно з наказом №338 від 28 червня 2023 року обмежила ліцензійні умови експлуатації енергоблоків №3-6 Запорізької АЕС станом "холодний стоп", визначивши це оптимальним рішенням в умовах тимчасової окупації станції військами РФ і втрати водних ресурсів Каховського водосховища після підриву дамби.

Крім того, енергоблок №3 ЗАЕС може також експлуатуватися в стані "зупинка для ремонту", вказала інспекція.

До цього наказом №501 від 18 серпня 2022 року ДІЯРУ внесла відповідні зміни до ліцензій на експлуатацію енергоблоків №1-2 ЗАЕС, відповідно до яких експлуатація енергоблока №1 здійснюється у станах "перевантаження палива"-"холодний зупин", а енергоблока №2 - у режимі "холодний зупин".

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

Наступного тижня Україна завершить сезон відбору газу та зосередиться на підготовці до зими – ексміністерка енергетики

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА