Інтерфакс-Україна
10:57 26.01.2024

Експерти розробили Білу книгу щодо поводження з азбестовмісними матеріалами в Україні

3 хв читати

Експерти міжнародних компаній CES clean energy solution, iC consulenten Ukraine і Neo Eco Ukraine розробили спільний документ щодо поводження з азбестовмісними матеріалами (АВМ), повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" у пресслужбах компаній.

Як повідомлялося, 1 жовтня 2023 року набув чинності Закон "Про систему громадського здоров'я", яким заборонено використання в Україні азбесту та азбестовмісних матеріалів (хризолітового шиферу, певних видів труб, ізоляційних матеріалів) у проєктах реконструкції та нового будівництва. Азбестовмісні матеріали, виявлені під час реконструкції та ремонту, варто видаляти та захоронювати як небезпечні відходи.

Однак поки що в Україні немає нормативних актів, що детально розписують процес захоронення АВМ. Зважаючи на зростаючий обсяг будівель, які потребують відновлення, загострюється питання правил поводження з такими небезпечними відходами. Найчастіше проєкти відновлення реалізуються із залученням донорських і кредитних коштів міжнародних фінансових організацій, і одна з вимог до таких проєктів - процедури з АВМ мають бути гармонізовані з міжнародними стандартами.

Андреас Хельбль, керуючий партнер CES clean energy solution, повідомив, що протягом більш ніж 15-річного досвіду роботи в Україні, у реалізованих проєктах відновлення будівель та об'єктів критичної інфраструктури компанія вирішувала питання поводження з азбестом.

"За відсутності національного законодавства, гармонізованого з міжнародними стандартами щодо поводження з небезпечними матеріалами, такими як азбест, а також обмеженої присутності учасників ринку (інженерів/проєктувальників, будівельних компаній, експертів з технагляду тощо) в Україні, які звикли працювати згідно з міжнародними стандартами, ми розробляли для кожного проєкту спеціальні методичні настанови, навчальні програми та механізми перевірки, які значною мірою відповідають міжнародним нормам", - зазначив він.

Він висловив сподівання, що Біла книга, розроблена на основі практичного досвіду екологічними експертами в галузі будівництва та відновлення інфраструктури, сприятиме широкому практичному впровадженню національних і міжнародних стандартів.

Директор Neo Eco Ukraine Барт Грюєр оцінив масштаби завдання в Україні як "мільйони тонн азбестовмісних матеріалів".

"Neo Eco Ukraine пишається тим, що у співпраці з CES, iC Ukraine та іншими експертами підготувала вчасну та всеосяжну Білу книгу щодо поводження з азбестом. Широке розповсюдження та популяризація цього документа сприятиме поступовому досягненню високих стандартів громадської безпеки, запобіганню потенційній екологічній катастрофі, підвищенню відповідальності у поводженні з небезпечними матеріалами та впровадженню інноваційних практик для їх ефективної переробки", - зазначив Грюєр.

Одна з найважливіших цілей цієї ініціативи - підтримка органів влади в подальшій розробці норм і правил, які створять для всіх учасників процесу чіткі правила роботи.

Біла книга створена на волонтерських засадах. Експерти, які брали участь у її підготовці, мають практичний досвід роботи з АВМ і за кордоном, і в Україні, тому Біла книга повністю узгоджується з українським законодавством, а також враховує реалії у сфері поводження з небезпечними матеріалами в Україні. Серед проблем експерти назвали обмежену доступність обладнання та лабораторної інфраструктури; дефіцит кваліфікованої/навченої робочої сили; недостатню поінформованість національних зацікавлених сторін щодо найкращих міжнародних практик; обмеженість фінансових ресурсів.

Біла книга охоплює повний цикл поводження з АВМ - від перевірки та ідентифікації до обробки та захоронення.

"Сподіваюся, що завдяки нашій спільній роботі зросте кількість підрядних компаній та спеціалістів технічного нагляду, які не лише розумітимуть проблему поводження з азбестовмісними матеріалами як із небезпечними відходами, дотримуватимуться вимог чинного законодавства у цій сфері, а й знатимуть, як організувати процес на основі найкращих світових практик галузі", - зазначила Юлія Чорна, експертка iC Ukraine з екологічних питань та сталого розвитку.

Ознайомитися з Білою книгою щодо поводження з азбестовмісними матеріалами в Україні українською та англійською мовами можна за посиланням. 

ОСТАННЄ

Федерація роботодавців закликає відкрити експорт для ОПК задля уникнення кризи сектора

Україна продовжує дискусії з власниками ВВП-варантів та євробондів "Укренерго" щодо реструктуризації – МВФ

"Укрзалізниця" отримає EUR50 млн від Європейського інвестбанку на модернізацію пунктів пропуску на кордоні

Україна створить фінансовий буфер $10,1 млрд за рахунок ERA на випадок негативного сценарію – програма з МВФ

Кабмін продовжив спецзобов'язання на ринку газу до 31 жовтня 2025р та додав до них "Укрнафту"

МВФ попереджає про можливі несприятливі економічні наслідки мирного врегулювання без надійних гарантій безпеки

НКЦПФР презентувала свою модель розподілу з НБУ регулювання віртуальних активів

Мито на експорт металобрухту з України до Туреччини продовжить діяти і після можливої ратифікації угоди про вільну торгівлю - нардеп

"Укрфінжитло" закладає фундамент для випуску іпотечних євробондів після війни – голова правління

Світовий банк затвердив проєкт DRIVE на $432 млн для стійкості інфраструктури України

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА