Інтерфакс-Україна
16:12 03.06.2025

ОЕСР прогнозує уповільнення зростання ВВП України до 2% у 2025-2026 рр. через безпекові ризики

3 хв читати
ОЕСР прогнозує уповільнення зростання ВВП України до 2% у 2025-2026 рр. через безпекові ризики

Зростання економіки України, яке сповільнилося минулого року до 2,9% з 5,3% роком раніше, цього року уповільниться ще більше – до 2% й залишиться на цьому рівні і у 2026 році, прогнозує Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР, англ. OECD).

"Загальна активність в Україні продовжує відновлюватися, але повільними темпами. За прогнозом, зростання сповільниться до 2% у 2025 році та залишиться на рівні 2% у 2026 році, якщо безпеку не буде відновлено", – йдеться у OECD Economic Outlook, оприлюдненому у вівторок.

На думку експертів організації, зростання підтримуватимуть міжнародна допомога, витрати на оборону та внутрішній приватний попит.

В той же час дефіцит робочої сили продовжуватиме стримувати зростання, а невизначеність залишається надзвичайно високою.

"Відновлення залишатиметься слабким до відновлення безпеки... Погіршення безпекової ситуації або зменшення зовнішньої підтримки створюють ризики для прогнозів. І навпаки, якщо безпеку вдасться відновити швидше, реконструкція та відновлення прискоряться", – зазначено у документі.

Як вважають в ОЕСР, з огляду на високі потреби у витратах на оборону та реконструкцію, державні доходи можна збільшити шляхом проведення реформ податкового адміністрування для кращої підтримки дотримання податкового законодавства, скорочення пільг та звуження охоплення спрощеного податкового режиму. Політика підтримки ветеранів та мігрантів у реінтеграції в економіку матиме центральне значення для майбутнього економічного зростання.

Згідно документу, дефіцит бюджету становитиме близько 20% ВВП у 2025 та 2026 роках. Цього року він буде профінансований за рахунок зовнішньої допомоги, у тому числі розробленому країнами G7 механізму ERA за рахунок заморожених російських активів на суму $50 млрд та Ukraine Facility від ЄС.

"Очікується, що інфляційний тиск залишатиметься підвищеним у найближчій перспективі через обмежені пропозиції, а також через те, що зростання витрат на робочу силу та вищі ціни на енергоносії для виробників переносяться на роздрібні ціни", – йдеться у документі.

Експерти ОЕСР очікують зростання середньорічної інфляції цього року до 13,2% з 6,5% торік та зниження її до 7,1% наступного року.

Як повідомлялося, Міжнародний валютний фонд (МВФ) в кінці лютого погіршив прогноз росту економіки України у 2025 році на 0,5 відсоткових пункта - до 2-3%, а Світовий банк трохи згодом – з 6,5% до 2%.

НБУ у квітні знизив очікування зростання економіки України у поточному році до 3,1% з 3,6% у попередньому січневому макроекономічному прогнозі, у наступному – з 4,0% до 3,7%.

Нарешті у травні ЄБРР також погіршив прогноз ВВП для України, вже вдруге за цей рік. Тепер від складає 3,5%, а на наступний рік – 5%. Так само Європейська комісія погіршила прогноз зростання ВВП України в 2025 році до 2,0% з очікуваних у листопаді 2,8%, а у 2026 році – відповідно до 4,7% з 5,9%.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ДПС за 6міс.-2025 перевиконала план надходжень до держбюджету на 10,4% - в.о. голови Карнаух

Угода щодо лібералізації торгівлі - це новий етап у контексті процесу вступу України в ЄС - Єврокомісія

Доходи загального фонду держбюджету в червні-2025 зросли на 63,4% до червня-2024 завдяки дивідендам та ERA

Частка NPL у банківському секторі у червні скоротилась до 27,9% - НБУ

Зростання ВВП за затягування війни уповільниться 2026 р. до 2,4%, оборона потребуватиме ще 775 млрд грн – Бюджетна декларація

Узгоджено ключові принципи, на яких розбудують зону вільної торгівлі між Україною та ЄС - Стефанішина

НБУ обмежив двом КС окремі види фінансових послуг до кінця року

ПриватБанк продасть "безнадійні" кредити на суму 5,2 млрд грн через СЕТАМ

Законопроєкт про збільшення видатків держбюджету-2025 на 449 млрд грн зареєстрований в Раді

Масштабну приватизацію дуже важливо поєднати з пенсійною реформою – секретар Ради з підтримки підприємництва Каціон

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА