Інтерфакс-Україна
15:47 27.03.2025

Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

2 хв читати
Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

Доступна іпотека має стати одним зі стимулів повернення українців з-за кордону, проте необхідно як трансформувати функціонал іпотечних програм, так і забезпечити тимчасову житлову допомогу від держави для тих, хто повертається, вважає голова правління ПрАТ "Укрфінжитло" Євген Мецгер.

"Іпотека – це не субсидія держави, а кредит, який треба повернути. Міністерства можуть додавати якісь субсидії, які допоможуть окремим категоріям клієнтів повертати кредити. Але іпотека все ж про людей, які можуть її повертати і мають офіційні доходи. Субсидіювання або постійна робота на низьких ставках – не мета і не місія компанії "Укрфінжитло". Ми чекаємо охолодження ставок після війни, і ми як компанія маємо віддавати цю роль банкам", – розповів він на Першому форумі доступної іпотеки у Києві у четвер.

За словами голови правління, держава має взяти на себе відповідальність у допомозі людям, що повертаються з-за кордону, адаптуватися до життя у країні, зокрема, шляхом надання тимчасового орендного житла. Вже після отримання такими українцями роботи і постійного доходу, вони змогли би взяти житло в іпотеку, вважає експерт.

На думку голови правління Ощадбанку Сергія Наумова, є сенс запровадити окрему програму для українців, що повертаються, у вигляді надання державою безвідсоткової позики на придбання житла у розмірі до 30% його вартості.

"Для людей, які повертаються в Україну, можна затвердити іншу програму. Це програма безкоштовної позики. Не гранту, а позики. Так зможемо вирішити проблематику облікової ставки. Така програма може бути на базі "Укрфінжитла" чи ФРП (Фонд розвитку підприємництва – ІФ-У). Якщо людина повертається у країну, отримує роботу, працює, то держава надає їй безвідсоткову позику у розмірі 30% вартості житла, інші 70% надає банк під ринкову ставку. Таким чином ми зможемо стимулювати людей повертатися", – розказав голова правління Ощадбанку Сергій Наумов.

Він пояснив, що позика і банківський кредиту у такому разі можуть надаватися строком на 10 років. Безвідсоткова позика дозволить встановити середню ставку за іпотекою на прийнятному для покупця рівні, вважає Наумов.

Як зазначила директорка з розвитку іпотечного кредитування Управління кредитних продуктів Sense Bank Орися Юзвишин, важливим питанням іпотечного кредитування є розмір власної участі позичальників. Крім того, необхідно вирішити питання підтвердження доходів українців, які працювали за кордоном і не мали доходів в Україні.

"Важливим елементом буде те, наскільки держава зможе долучитися до компенсації власної участі. Тому що молоді сім’ї, які захочуть повернутися, матимуть з цим великі проблеми. І важливо те, наскільки банки зможуть зайти у кредитування з низькими участями, адже не секрет, що довгострокові кредити з низькими участями зазвичай мають найвищий дефолт", – пояснила вона.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

Україна може переглянути податкову базу у 2026 р. через розрив у зовнішньому фінансуванні - Гетманцев

Посівна-2025 на 20,6% відстає від минулорічної

Матернова не вважає, що ЄС має "червоні лінії" щодо угоди України з США про мінерали

ЄС надасть Україні EUR1 млрд у вигляді грантів на оборонну промисловість за "данською моделлю" - посол

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА