Інтерфакс-Україна
14:13 16.07.2024

Заборона публікації пов'язаних із військовим обліком судових рішень виправдана під час війни - голова Верховного Суду

2 хв читати
Заборона публікації пов'язаних із військовим обліком судових рішень виправдана під час війни - голова Верховного Суду

Законопроєкт про заборону публікації в реєстрі судових рішень щодо мобілізації та військового обліку не суперечить національному та міжнародному законодавству, такі обмеження зумовлені війною, наголошує голова Верховного Суду Станіслав Кравченко.

"На цей період часу в нинішніх умовах – так, це доцільно. Ми дуже поважаємо відкритість, водночас розуміємо, що слово можна використовувати і як зброю. І тут, думаю, йдеться саме про виправданий баланс", - сказав Кравченко в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", відповідаючи на запитання про те, чи є така заборона доцільною та чи співвідноситься вона з нормами законодавства.

"У законі про державну таємницю є застереження щодо зазначення кількості військовослужбовців, їх озброєння, переміщення. Коли ми називаємо окрему кількість та дані військовослужбовців, які притягуються до відповідальності за ті чи інші злочини, зокрема у сфері несення військової служби, – ворог може використовувати це проти нас", - пояснив голова суду.

Він додав, що, наприклад, оприлюднення інформації про затримання поліцією військовослужбовців у конкретному місці за адміністративне правопорушення, якщо ці бійці перебувають на ротації, може призвести до дуже серйозних наслідків.

За словами Кравченка, критерії та категорії рішень, що підлягають забороні публікації, вже визначать законодавці.

"Ще важливий момент. Такі обмеження можуть діяти тільки в період воєнного стану. У нас є ст. 615 Кримінально-процесуального кодексу, яка регламентує певні звуження прав під час війни. Ст. 10 Європейської Конвенції з прав людини прямо вказує, що свобода слова гарантується, але можуть бути обмеження в випадках, зокрема, коли це має загрозу територіальній цілісності і національній безпеці", - пояснив голова Верховного Суду.

"Тобто обмеження, які пропонують законодавці, повністю корелюються з національним і міжнародним законодавством, це обумовлено необхідністю під час воєнного стану", - підсумував Кравченко.

Як повідомлялося, 23 травня Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №7033-д про заборону публікації у відкритому Реєстрі судових рішень про мобілізацію, ухилення від військового обов'язку та військового обліку, а також колаборантів і державних зрадників.

"Із безпекових мотивів загальний доступ до судових рішень у кримінальних провадженнях щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації або встановленого порядку несення військової служби забезпечується через один рік після дня закінчення (скасування) воєнного стану", - йдеться в документі.

Профільний комітет парламенту виступив на підтримку законопроєкту, але запропонував його доопрацювати з урахуванням ухвалення оновленого закону про мобілізацію.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Троє людей постраждали через удари по Херсону – ОВА

У Чорнобильській зоні відчуження не реалізовано всі необхідні заходи пожежної безпеки через відсутність фінансування — ДАЗВ

Кількість постраждалих у Марганці зросла до 49 людей, четверо – у важкому стані

Україна готова до переговорів, але не до капітуляції та визнання окупації Криму – Свириденко про зустріч у Лондоні

Генсек НАТО відвідає США 24-25 квітня

Зеленський про російські удари: якщо таку форму терору застосовують росіяни, то інші терористи теж можуть перейняти її

У харківській лікарні помер поранений під час масованої атаки напередодні - Синєгубов

Завод з виробництва дронів в Татарстані було атаковано, "місцями вдало" – ЦПД

В Україні в найближчі дві доби - прохолодна погода з дощами, місцями грози

У Львівській області через пожежу сухостою згоріли 11 дачних будинків

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА